„Az első szó a köszönet” – mondta Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár a fesztiválbejelentő sajtótájékoztatón, ahol amellett, hogy szót ejtett az elmúlt időszak nehézségeiről, hangsúlyozta a kultúra fontosságát. Mint mondta, egy seregszemle mindig jó alkalom arra, hogy megmutassuk magunkat a világnak, és a nemzetközi színházi élet is betekintést engedjen a külföldön zajló munkába.
Budapestre érkezik többek között Aurelia Thierree, Charlie Chaplin unokája is, aki a Bells & Spells főszerepében lesz látható.
Az előadást a legendás színész lánya, Victoria Thierrée Chaplin rendezte. Szőcs Gézáról is megemlékeznek a szervezők: a költő Raszputyin című művét viszi színre Sardar Tagirovsky.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója is hasonló izgalommal tekint a szeptember 17. és október 9. között létrejövő fesztiválra, hiszen az eredetileg tavalyra meghívott társulatok közül szinte mindenki vállalta, hogy egy év csúszással ugyan, de színpadra áll Budapesten. Csak az indiai és vietnámi csapatok maradnak ki a programból, ők 2022-ben kapnak bemutatkozási lehetőséget.
„Nincsenek kizárólagosságok” – mondta az igazgató, hozzátéve, hogy a program kialakításakor az elsődleges szempont a szakmai, gondolati és formai sokszínűség volt.
„Hiszünk a párbeszéd erejében” – tette hozzá.
A színházi előadások sora Robert Wilson Oidipusz című rendezésével indul. Wilson, akit kétszer jelöltek Pulitzer-díjra, és elnyerte a Velencei Biennálé Arany Oroszlán-díját, valamint az Olivier-díjat, a világ egyik legjelesebb színház- és vizuális művészeként a fesztivál kiemelkedő alkotója.
Nem ő az egyetlen nemzetközi hírű rendező, Alekszandar Popovszki két előadással képviselteti magát, míg Emma Dante és Ivan Urinszkij egy-egy produkcióval érkezik a Nemzeti Színházba. Néhány alkotóval személyesen is megismerkedhet a közönség, valamint a hazai színházi szakma, hiszen például Anatolij Vasziljev vagy Teodórosz Terzopulosz is mesterkurzust tart a szemle ideje alatt. Vasziljev előadása ráadásul félig nyitott, így bárki bekapcsolódhat majd egy-két órára a foglalkozásokba.
Teodórosz Terzopulosz amellett, hogy nemzetközileg is elismert drámapedagógiai módszerével ismerteti meg a hallgatóságot, meghatározó alakja lesz a következő évek magyar színházi életének. Ő az atyja ugyanis a világ legnagyobb színházi ünnepének, a Színházi Olimpiának, amelyet 2023-ban Magyarországon rendeznek meg.
A Színházi Olimpia célja, hogy összekösse a különböző színházi kultúrákat, és a szemle nyomán a színházi szakma minél teljesebb képet kaphasson a világ színházművészetének örökségéről és a legújabb tendenciákról.
Bár az Olimpiáig még két év van hátra, az előkészületek már a MITEM alatt elkezdődnek, a fesztivál kerekasztal beszélgetést is szentel az eseménynek.
A workshopokkal és beszélgetésekkel nem zárul le a kísérőprogramok sora, kiállítások és filmklub is várja az érdeklődőket. A magyar dráma napján, szeptember 21-én Törőcsik Marinak állít emléket a Nemzeti Színház, a Bérczes László rendezésében megvalósuló emlékest mellett vetítésekkel és kiállítással várják a látogatókat.
A szeptember 17. és október 9. között zajló MITEM részletes programja a fesztivál honlapján érhető el.
Fejléckép: jelenet az Oidipuszból (forrás: MITEM)