„Minden tekintetben eléggé lepusztult állapotot örököltünk, amikor átvettük az intézményt, de nem sikerült megakadályozni a modellváltás sikerességét” – mondta a kancellár, hozzátéve, hogy a technikai fejlesztésen túl további 135 millió forintot csoportosítanak át professzionális filmes, hang- és fénytechnikai eszközök, szoftverek és stúdiótechnikai berendezések beszerzésére. Vidnyánszky Attila, a Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint ezzel a beruházással évtizedes elmaradásokat pótolnak.
Az őszi félévet 130 diák kezdi meg az SZFE-n, akik új képzési helyszínekre térhetnek vissza a pandémia után.
A színházi képzés – amelyre idén hússzoros túljelentkezés mellett 14 hallgatót vettek fel – a Szentkirályi utcai és a Rákóczi úti épületben zajlik majd, a vizsgaelőadásokat pedig az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartják. A filmes képzés a Duna Televízió egykori székházába, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetbe kerül át.
„Szeptemberben az első évfolyamban tizenhét szakon indul képzés” – mondta el az MTI-nek Szarka Gábor, hozzátéve, hogy
bár 21 hallgató távozott az SZFE-ről, a többiek pedig százas nagyságrendben passziváltatták a félévüket, illetve az intézményben dolgozó 50 főállású tanárból 20 felmondott a modellváltást követően, mégis sikerként értékeli, hogy helyükre mintegy harminc oktató érkezett.
A régi-új intézménnyel már nyáron megismerkedhetnek a diákok, ugyanis augusztus 7-én valamennyi elsős hallgató egy hétre Debrecenbe utazik, hogy megismerkedhessen a helyi kulturális intézményekkel egy nyári akadémia keretén belül. Szeptemberben pedig a világhírű orosz színházi alkotó, rendező, Anatolij Vasziljev tart mesterkurzust.
Előzmények
Mint korábban beszámoltunk róla, a Színház- és Filmművészeti Egyetem 2020. szeptember 1-jével alapítványi fenntartásúvá vált, az ennek kapcsán hozott intézkedések és rendelkezések – többek között a szenátus jogköreinek elvétele – pedig hatással vannak az intézményben folyó munkára is. A váltás után több oktató sztrájkba kezdett az egyetemi autonómia csorbulása miatt, a hallgatók egy csoportja pedig elfoglalta az SZFE Vas utcai épületét, és minden lehetséges jogi eszközzel védte az egyetemi polgárság érdekeit.
Az elmúlt egy évben a bíróság többször is kimondta, hogy a sztrájk jogszerű, ennek ellenére az új kuratórium megkezdte az átszervezést és a munkát, illetve bezáratta az Ódry Színpadnak is helyet adó Vas utcai épületet. Az oktatók közül többen is - tiltakozásul - felmondtak, és a diákok egy része is a távozás mellett döntött. Megalapították a Freeszfe Egyesületet, amely azt a célt szolgálja, hogy az egyetemet elhagyó hallgatók itt folytathassák tanulmányaikat és befejezhessék a félbemaradt képzést. Az egyesület szeptemberben saját kurzusokat is indít.
Fejléckép: Szarka Gábor kancellár nyilatkozik a sajtónak a Színház- és Filmművészeti Egyetem Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetének helyet adó épületben, a Duna TV egykori székházában 2021. január 21-én (fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)