Színház

Szarka Gábor: A megújult SZFE készen áll a tanévkezdésre

2021.08.05. 12:20
Ajánlom
Felújított ingatlanok, új képzési helyszínek és modern technikai eszközök várják szeptemberben a diákokat a Színház- és Filmművészeti Egyetemen – mondta Szarka Gábor az intézmény augusztus 4-én tartott sajtótájékoztatóján.

„Minden tekintetben eléggé lepusztult állapotot örököltünk, amikor átvettük az intézményt, de nem sikerült megakadályozni a modellváltás sikerességét” – mondta a kancellár, hozzátéve, hogy a technikai fejlesztésen túl további 135 millió forintot csoportosítanak át professzionális filmes, hang- és fénytechnikai eszközök, szoftverek és stúdiótechnikai berendezések beszerzésére. Vidnyánszky Attila, a Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint ezzel a beruházással évtizedes elmaradásokat pótolnak.

Az őszi félévet 130 diák kezdi meg az SZFE-n, akik új képzési helyszínekre térhetnek vissza a pandémia után.

A színházi képzés – amelyre idén hússzoros túljelentkezés mellett 14 hallgatót vettek fel – a Szentkirályi utcai és a Rákóczi úti épületben zajlik majd, a vizsgaelőadásokat pedig az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartják. A filmes képzés a Duna Televízió egykori székházába, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetbe kerül át.

duna_1-1200x630-111735.jpg

Az SZFE filmes képzése a Duna Televízió volt székházában zajlik majd (Fotó/Forrás: Kurucz Árpád)

„Szeptemberben az első évfolyamban tizenhét szakon indul képzés” – mondta el az MTI-nek Szarka Gábor, hozzátéve, hogy

bár 21 hallgató távozott az SZFE-ről, a többiek pedig százas nagyságrendben passziváltatták a félévüket, illetve az intézményben dolgozó 50 főállású tanárból 20 felmondott a modellváltást követően, mégis sikerként értékeli, hogy helyükre mintegy harminc oktató érkezett.

A régi-új intézménnyel már nyáron megismerkedhetnek a diákok, ugyanis augusztus 7-én valamennyi elsős hallgató egy hétre Debrecenbe utazik, hogy megismerkedhessen a helyi kulturális intézményekkel egy nyári akadémia keretén belül. Szeptemberben pedig a világhírű orosz színházi alkotó, rendező, Anatolij Vasziljev tart mesterkurzust.

Előzmények

Mint korábban beszámoltunk róla, a Színház- és Filmművészeti Egyetem 2020. szeptember 1-jével alapítványi fenntartásúvá vált, az ennek kapcsán hozott intézkedések és rendelkezések – többek között a szenátus jogköreinek elvétele – pedig hatással vannak az intézményben folyó munkára is. A váltás után több oktató sztrájkba kezdett az egyetemi autonómia csorbulása miatt, a hallgatók egy csoportja pedig elfoglalta az SZFE Vas utcai épületét, és minden lehetséges jogi eszközzel védte az egyetemi polgárság érdekeit.

Az elmúlt egy évben a bíróság többször is kimondta, hogy a sztrájk jogszerű, ennek ellenére az új kuratórium megkezdte az átszervezést és a munkát, illetve bezáratta az Ódry Színpadnak is helyet adó Vas utcai épületet. Az oktatók közül többen is - tiltakozásul - felmondtak, és a diákok egy része is a távozás mellett döntött. Megalapították a Freeszfe Egyesületet, amely azt a célt szolgálja, hogy az egyetemet elhagyó hallgatók itt folytathassák tanulmányaikat és befejezhessék a félbemaradt képzést. Az egyesület szeptemberben saját kurzusokat is indít.

Fejléckép: Szarka Gábor kancellár nyilatkozik a sajtónak a Színház- és Filmművészeti Egyetem Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetének helyet adó épületben, a Duna TV egykori székházában 2021. január 21-én (fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.
Klasszikus

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház kritika

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.