Színház

Szász János: "Munka van a levegőben"

2013.10.24. 16:10
Ajánlom
A nagy füzet a Karlovy Vary-ban megrendezett nemzetközi filmfesztiválon elnyerte a Kristály Glóbuszt. Az Agota Kristof regénye alapján készült film rendezője jelenleg a Pesti Színházban próbálja Sütő András Az álomkommandó című darabját, amelynek premierjét október 26-án tartják, másnap este pedig közönségtalálkozón lesz lehetőség kérdezni az alkotókat a Fidelio szervezésében. A készülő produkció és az egy hónapja már a hazai mozikban is megtekinthető film kapcsán kérdeztük a rendezőt. INTERJÚ

- Mikor fedezte fel magának Agota Kristofot?

- Személyesen először a film kapcsán találkoztunk, de a regényeit már korábban is olvastam. Úgy húsz vagy huszonöt éve jelenhetett meg a Rakéta Regényújságban, tehát régre nyúlik vissza a kapcsolatunk.

- Milyen volt ő az életben?

- Agota kivételes ember volt. Nagyon őszinte volt, nem ismerte a hazugságot, és ez valószínűleg elviselhetetlen teher volt számára.  Gondolj bele, hogy egy olyan emberrel beszélgetsz, aki mindent kimond, amire gondol. Ebből a szempontból nagyon kényelmetlen, furcsa nő volt, de valamilyen csoda folytán engem a barátságába fogadott. Gyönyörű emlékeket őrzök róla, és nem ismerek még egy ilyen embert.

- A könyv kapcsán egyből érezte, hogy Önnek ezzel dolga lesz?

- Igen, mert szerintem olyan, mint egy forgatókönyv. Olyan dialógusok vannak benne, olyan a történetvezetése, de a legcsodálatosabb az, hogy egy stílus van benne leírva, egy filmes stílus, amit természetesen nem egyszerű a vásznon megvalósítani. Óriási kihívást jelentett képpé formálni azt a végtelen, tőmondatos, kegyetlen, szikár nyelvezetet, amivel Agota fogalmazott. Azt tudni kell róla, hogy franciául írt, és amikor A nagy füzet készült, még csak tanulta a nyelvet. A lánya javította a regényt, tehát részben ebből a kényszerűségből is adódott a stílusa. Meg persze abból is, hogy milyen élményanyagokból dolgozott.

- Hogyan láttak neki a munkának, mit tartottak fontosnak kibontani a regény szálai közül?

- A legfontosabb a gyerekek és a nagymama kapcsolata volt. Nagyon nehéz dolog ez, alig van hőse a történetnek, cserébe viszont nagyon sok epizódja van, ráadásul ezek mind szorosan kapcsolódnak egymáshoz, tehát csak minimálisan szabad elemeket elhagyni belőlük. Mint egy nyaklánc, úgy van összefűzve. Persze a film az egészen más tészta, ott egy másfajta befogadás történik, és annak is megvannak a maga határai abban az értelemben, hogy meddig nézed, és hol taszít el téged. A kegyetlenséget nagyon sokszor tudatosan rábíztam a nézőre, hogy képzeljék el ők. A nézői fantázia úgyis sokkal kegyetlenebb, mert bevallatlanul marad.

- Egy egészen új, eddigiektől gyökeresen eltérő támogatási rendszer állt a film mögött. Visszatekintve ez mennyire segítette vagy épp hátráltatta ez a munkáját?

- Mint általában, most is voltak könnyebbségek és nehézségek, de a film műfaja az mindig is ilyen volt, függetlenül Andy Vajnától. A támogatással egyébként nem volt gond, akadt elég pénzünk, ami a film mögött meghúzódó széles nagy európai összefogásnak volt köszönhető. Sok aprópénzből lett összerakva az összeg, cserébe viszont európai színészekkel, európai stábbal forgattunk. Ez utóbbi minden pozitívuma ellenére sokszor nagyon nehézzé is tette a dolgunkat, mert ez az internacionális gondolkodás Magyarországon még nem megy.

- Említette, hogy leginkább a nagymama és az ikrek viszonyát szerették volna kibontani. Nehéz volt rátalálni a szereplőkre?

- Kezdetektől fogva evidens volt, hogy a nagymamát Molnár Piroska fogja játszani. Ő rengeteget segített a film közben. Tudni kell róla, hogy nagyon odafigyel a fiatalokra, szünetekben nagyon kemény volt az ikrekkel, nem engedte, hogy elkalandozzanak akár egy másodpercre is. Fantasztikus pedagógus és egy kivételes erejű színésznő.

- És az ikrek?

- Fontos volt a csiszolatlanságuk, de nem azért, mert egyébként Gyémántnak hívják őket az életben, bár nyilván ez is egy jó poén. Szerettem volna, ha nem hivatásos színészek játsszák őket, egész egyszerűen azért, hogy önazonosak legyenek, hogy saját magukon kívül ne jelentsenek mást. Csináltunk pár próbafelvételt, de ez nem arról szólt, hogy ők jók vagy épp nem jók, mert igazából már felvétel előtt kiderült, hogy jók és érdekesek és bírni fogják a 47 napos forgatást.

- A háború borzalmait hogyan ismertették meg velük? Talán még nem is tanultak róla...

- Az élet borzalmait viszont már egészen biztosan ismerik. Persze, óhatatlanul muszáj volt nekik vetítenünk pár képet a háborúról, tisztába tenni, hogy mik is történtek ott, de annál, mint ahogy ők éltek azelőtt, nehéz keményebbet mutatni.

- Látta Horváth Csaba A nagy füzet-rendezését a Szkénében?

- Sajnos még nem, de mindenképp meg fogom nézni.

- Következő bemutatója Az álomkommandó lesz a Pesti Színházban, abban az intézményben, amelyre nemrég Balázs Péter is benyújtotta igényét...

- Nagyon sok helyen dolgoztam a világban, és nagyon sokfajta társulattal volt már dolgom, Moszkvától kezdve Norvégián át Amerikáig. A Víg mostani társulata elképesztő tehetséggel és ambícióval dolgozik, olyannal, amit nagyon ritkán lehet látni a világban. Szövegtudással érkeznek a próbákra, és rögzítenek mindent, amit mondok nekik, nyitottak, érdeklődőek. Én próbálok hinni abban, hogy nem történhet meg mindennek a megcsúfolása.

- Érezhető a feszültség a levegőben?

- Nem, munka van a levegőben.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Sztárvendégekkel és fiatal tehetségekkel tér vissza a Budavári Palotakoncert

Több év kihagyás után, augusztus 1-én és 2-án ismét megrendezik a Budavári Palotakoncertet. A Budai Vár Oroszlános udvarának festői környezetében a hazai és az egyetemes operettirodalom legnépszerűbb dallamai csendülnek fel.
Jazz/World

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Tánc

Hortobágyi Gyöngyvér: „Szerencsések vagyunk, és szerencsés a hazai művészvilág is!”

Kiválóan sikerült a Magyar Táncművészeti Egyetem Néptánc szakirány hallgatóinak Félúton című előadása. Az előadás végén, a modern szakirány hallgatóinak vizsgakoncertjéhez hasonlóan, itt is állva tapsoltak a nézők.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Átadták a Staféta díjait, Szilvay Máté vehette át a Fidelio különdíját

Lezárult a 2023-as Staféta Pályázat részeként bemutatott előadások közönségszavazása, a díjakat idén is a Jurányi Ház évadzáró piknikén adták át, ahol kihirdették a TITÁNium pályázat eredményét is, és kiderült, hogy kik vehetnek részt 2025 őszén a mentorprogramban.
Színház hír

Öt pályázat érkezett a Vörösmarty Színház igazgatói posztjára

A korábbi aspiránsok közül senki nem pályázta meg újra a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatói posztját, várhatóan június végén születik döntés arról, ki vezetheti a teátrumot. Mások mellett Dolhai Attila zenés színész és Egyed Attila társulati tag is pályázott.
Színház interjú

„Az igazi generációváltás csak most kezdődik” – beszélgetés a Kabóca Bábszínház vezetőivel

Új épület, új csapat, új célok – valami megmozdult a veszprémi Szerelem-szigeten. Markó Róbert igazgatóval és Kocsis Pál művészeti vezetővel a Kabóca Bábszínház 11 előadását felvonultató miniévadon beszélgettünk.
Színház hír

Június 10-én kezdődik az OSZT Szolnokon – mutatjuk a zsűrit!

Június 10-én kezdetét veszi az Országos Színházi Találkozó Szolnokon, amely idén is a hazai színházi élet legfontosabb ünnepe. A szemleprogramban 14 kiemelkedő előadás kapott helyet, amelyeket szakmai zsűri értékel.
Színház interjú

Rusznyák Gábor: „Ahhoz, hogy a színház ne csak egy produkciógyárat jelentsen, bizalmi légkör kell”

Bár dolgozik Budapesten is, leginkább Miskolchoz kötődik Rusznyák Gábor, aki Goldoni vígjátékát rendezi idén nyáron. A Csetepaté Chioggiában premierje júliusban lesz a Városmajori Szabadtéri Színpadon. Erről és sok minden másról is kérdeztük a rendezőt. Rusznyák Gábor-interjú.