Színház

Százhúsz éves és még mindig fiatal - mi az?

2015.06.05. 15:13
Ajánlom
A Vígszínház. Legalábbis ezzel a szlogennel hirdette meg következő, jubileumi évadát a teátrum, amelyben tíz premier bemutatására készülnek és tizenegy fiatal művészt szerződtetnek.

Eszenyi Enikő igazgató a színház pénteki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a következő évad szlogenje: "Vígszínház. 120 éves és még mindig fiatal!" Kiemelte: a Vígszínház az egyik legrégibb és legnagyobb kulturális intézmény, nemcsak Budapesten, hanem az egész országban. "Ez alatt a 120 év alatt semmit nem vesztett fiatalos lendületéből - bár én csak az utóbbi harmincnégy évet kísértem figyelemmel" - tette hozzá.

Hangsúlyozta: a Vígszínház mindig is érzékenyen figyelte a világban zajló folyamatokat, mindig naprakész és korszerű volt, elsőként mutatta be a legnagyobb kortárs műveket: Csehovot, Brechtet, Pirandellót. Mint mondta, a legkiválóbb magyar drámaírók indultak innen a világhír felé, köztük Molnár Ferencet és Lengyel Menyhértet említette.

Kiemelte: a most záruló szezonban összesen 617 előadást játszottak - ebből 254-et a Vígben, 255-öt a Pestiben és 108-at a Házi Színpadon,-, és több mint 340 ezer nézőjük volt, amely 94.6 százalékos nézettséget jelent. A társulat sokat dolgozott, sokszor hétvégeken mindkét játszóhelyen dupláztak, vagy tripláztak - mondta.

A jubileumi évadban legendás előadásokat idéznek fel, megemlékeznek egykori színészeikről, alkotóikról is. Eszenyi Enikő elmondta: a jövő évad tíz bemutatója közül négy a nagyszínpadon, négy a Pesti Színházban és kettő a Házi Színpadon valósul meg. Az évad első premierje a nagyszínpadon az Össztánc című produkció lesz szeptember 26-án. A darabot a színház főrendezője, Marton László állítja színpadra.

A színház legendás előadása volt az Össztánc, amelyet 1994-ben mutattak be a Vígszínház felújított épületének nyitóelőadásaként. Marton László arról beszélt, hogy az előadás felújítása alkalom arra, hogy emlékezzenek azokra az alkotótársaikra, Békés Pál íróra és Imre Zoltán koreográfusra, akik már nincsenek közöttünk. Az előadás létrehozása igazi közösségteremtő vállalkozás - mondta, hozzátéve, hogy a darab különleges színházi nyelve a színészről, a színészetről szól és arról a helyről, ahol élünk. Olyan, mint egy fényképalbum, őrzi a történetmesélés szubjektív voltát, ebben van a varázsa.

A következő nagyszínpadi bemutató szintén Marton László rendezésében látható: L. Frank Baum-Harold Arlen-E. Y. Harburg Óz, a csodák csodája című művét október 30-án tűzik műsorra. Az igazgató kiemelte, hogy az elmúlt öt évben a nagyszínházban nem volt gyerekeknek szóló bemutató, úgy érezte, ezt minél hamarabb pótolni kell.

A nagyszínpadon december 20-án mutatják be Mohácsi János rendezésében Arthur Miller Istenítélet (A salemi boszorkányok) című darabját. Mike Barlett Földrengés Londonban című művét pedig Eszenyi Enikő állítja színpadra márciusban. Elmondta: szeretnék folytatni a tradíciót, hogy fontos társadalmi kérdésekkel foglalkozó kortárs darabokat tűznek műsorra.

A Pesti Színházban az első premier Fejes Endre-Presser Gábor Jó estét nyár, jó estét szerelem című darabja lesz szeptember 6-án, Szász János rendezésében. Eszenyi Enikő elmondta: Fejes Endrétől személyesen kérte el a darab jogát, boldog volt, hogy a darabot játszani fogják. Mint mondta, izgalmas előadás készül új dalokkal, új hangszereléssel.

A Pesti Színházban Nádas Péter Találkozás című drámáját mutatják be októberben. Az 1979-ben írt darab ősbemutatója 1985-ben volt a Pesti Színházban Ruttkai Éva és Hegedűs D. Géza főszereplésével, Valló Péter rendezésében - idézte fel az igazgató. "Csodálatos darab, katartikus, a múlttal szembesítő műalkotás" - mondta Eszenyi Enikő, aki Börcsök Enikő és Király Dániel főszereplésével állítja színpadra a darabot.

Friedrich Schiller Haramiák című drámája Kovács D. Dániel rendezésében látható, a bemutatót december 19-én tartják. Kern András főszereplésével tűzik műsorra William Shakespeare A velencei kalmár című művét, Valló Péter rendezésében. A Vígszínház számára Nádasdy Ádám készít új fordítást a darabból, amelyet 2016 márciusában mutatnak be. A Házi Színpadon Márai Sándor Hallgatni akartam című monodrámáját adja elő Hegedűs D. Géza az évad második felében.

Eszenyi Enikő elmondta: az elmúlt évadokban az igazgatói pályázat elhúzódása miatt nem szerződtetett új tagokat. Miután öt évre újra megkapta a bizalmat, a jövő évadtól 11 fiatal művésszel erősödhet a Vígszínház csapata. Felidézte: annak idején ők nyolcan jöttek a társulathoz, ez vérfrissítést jelentett akkor a színház számára, reméli, ez most is így lesz.

A jövő évadtól Bach Kata, Csapó Attila, Hajduk Károly, Király Dániel, Orosz Ákos, Puzsa Patrícia, Szilágyi Csenge, Vecsei Miklós, Wunderlich József, Zoltán Áron színész és Kovács D. Dániel rendező lesz a társulat tagja. Az igazgató kiemelte: eddig 3-3 bérletes előadásuk volt, a jubileumi évadban 4-4 bérletes előadást kínálnak a közönségnek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

Orosz Csenge: „Szomjazom az instrukciókat, és bírom a kritikát”

Orosz Csenge az idei évadban az eddigi lánykarakterek után eljátszhatta élete első asszonyszerepét, amihez orosz nyelvleckéket vett. Az Újszínház színésznőjével fontos szakmai pillanatokról, többszöri mély vízbe ugrásról, a gyerekelőadások kihívásairól és furcsa honvágyáról is beszélgettünk.
Színház ajánló

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!
Színház kritika

15 sor színház: A kutyatartó lány

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház stúdióelőadásáról, A kutyatartó lányról szól. 15 sor színház.
Színház hír

Magyar színházak versenyeznek Kisvárdán – itt a program!

Tizenkilenc előadás került be a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjába. A határon túli színházak seregszemléjét az Országos Színházi Találkozó után, június 20. és 28. között rendezik meg.
Színház hír

Színházi találkozások határok nélkül – összeállt a Szemle Plusz programja

Augusztus 25. és szeptember 9. között immár tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, amely ezúttal is a legkiemelkedőbb vidéki és határon túli színházi alkotásokra, valamint a független előadóművészek támogatására helyezi a hangsúlyt.