Színház

Székely Csaba sikerdarabja, az Öröm és boldogság a két ünnep között újra Budaörsön

2024.12.12. 16:05
Ajánlom
A nagy érdeklődésre való tekintettel december 27-én ismét műsorra tűzi az Alföldi Róbert által rendezett Öröm és boldogságot a Budaörsi Latinovits Színház.

Vajon mit kezdenek a kisebbségben élők a maguk kisebbségével? Hogyan tesz tönkre életeket a propaganda, és egyáltalán: milyen egy meleg élete ott, ahol ő lényegében nem is létezik? Napjaink egyik legjelentősebb magyar drámaírója, Székely Csaba darabját, az erdélyi melegek helyzetére a rá jellemző éleslátással, maró iróniával és nem utolsósorban remek humorral reflektáló, tabudöngető Öröm és boldogságot Alföldi Róbert vitte színpadra Spolarics Andrea, Pető Kata, Hartai Petra, Chován Gábor, Ilyés Róbert, Fröhlich Kristóf és Mertz Tibor főszereplésével 2021-ben. Az előadást azóta közel félszázszor játszották Budaörsön és a fővárosban – tavaly tavasszal ugyanis meghívást kapott a Centrál Színházba –, majd a rövid pihenő után idén Valentin-napra felújított előadást a nyár elején ismét több alkalommal láthatták a nézők Budaörsön. A nagy sikernek hála az ünnepi időszakra most ismét elővette a színház az Öröm és boldogságot, hogy minél szélesebb közönség számára tegye elérhetővé Székely Csaba első budaörsi Alföldi-rendezését. Amit nem mellesleg hamarosan egy újabb követ: Alföldi Róbert január 6-án kezdi próbálni Az igazság gyertyáit ugyanitt.  

De vissza az Öröm és boldogsághoz! „Színhelyünk Erdély, a tiszta, romlatlan őshaza, ahol turulmadár küküllik az árvalányhajas ágon, és minden olyan tiszta, hogy enni lehetne róla. Székely Csaba, Erdély szülöttje azt állítja ebben a hol színmű, hol vitairatában, hogy

még itt, eme hótiszta virányon is élnek ilyen izék, na, hogy is, szóval ilyen melegek, szivárványos elembétékúk vagy miacsudák, akikkel annyi baj van mostanság, kinyílt a csipájuk nekik,

és képtelen ötletekkel, mit ötletekkel? Követelésekkel állnak elő, hogyaszongya ők is csak olyanok, mint mi, normálisak. Ilyenkor valami szép szokott következni, de itt, Székely Csaba drámájában nem ez következik.

BudaorsIMG_0613-160422.jpg

Jelenet az Öröm és boldogságból (Fotó/Forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)

Itt a szerelmet nem a szívdobogás, hanem a fogcsikorgatás zaja festi alá. A jogok se véltek, se valósak, hanem nincsenek, küzdelem helyett pedig rejtőzködéssel és paranoiával vagyunk kénytelenek beérni. Itt normálisnak lenni egyet jelent a bunkósággal és a gyilkos hajlamokkal, a szivárvány pedig a szürke nemhogy ötven, de maximum másfél árnyalatában pompázik. Tükröt tart elénk Székely Csaba, méghozzá görbét: olyan görbét, hogy beléje pillantva, ha akarnánk, ha mernénk, már-már magunkra ismerhetnénk mindahányan: melegek, hidegek, langyos-semmilyenek, eltévedt angyalok és célirányosan masírozó sátánfattyai – egy szóval mi, emberek. Bármit jelentsen is ez a szó” – áll az előadás ismertetőjében.

Székely Csaba: Öröm és boldogság

Rendező: Alföldi Róbert

Budaörsi Latinovits Színház
December 27. 19.00

Az előadásról további információ itt érhető el.

Jegyvásárlás itt lehetséges. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Jelenet az Öröm és boldogságból (fotó/forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)

Budaörsi Latinovits Színház

A Budaörsi Latinovits Színház az egyetlen olyan állandó, kőszínházi struktúrával üzemelő színház ma Magyarországon, amely nem megyeszékhelyen vagy megyei jogú városban található. A színháznak – amely 2013-ban vette fel a posztumusz Kossuth-díjas magyar színész, Latinovits Zoltán nevét – 2015 óta van saját társulata, jelenleg 14 állandó színművészt foglalkoztat.

A Budaörsi Latinovits Színház fontos küldetésének tartja, hogy a világirodalom klasszikus és kortárs remekművei mellett évadról évadra szerepeljen repertoárjában magyar színdarab is, ezzel hívva fel a közönség figyelmét a hazai alkotók munkáira, és egyszersmind így ösztönözve a szerzőket olyan újabb és újabb művek megírására, amelyek igazul reflektálnak korunk problémáira.

Az színház új időszámításában, vagyis az elmúlt évtizedben olyan neves alkotók fordultak meg Budaörsön, és térnek vissza ide rendezőként, mint Alföldi Róbert, Fehér Balázs Benő, Hegymegi Máté, Kovalik Balázs, Laboda Kornél, Lukáts Andor, Máté Gábor, Mohácsi János, Novák Eszter, Ördög Tamás, Pelsőczy Réka, Polgár Csaba, ifj. Vidnyánszky Attila vagy Zsótér Sándor.

És olyan komoly kritikai és közönségsikert arató előadások születtek itt, mint az ifj. Vidnyánszky Attila által rendezett Liliomfi, a Székely Csaba színdarabjából Alföldi Róbert által színpadra vitt Öröm és boldogság, a Pelsőczy Réka által rendezett Születésnap és Vadászat, a Berzsenyi Bellaagh Ádám rendezte Rekviem egy álomért, a Wéber Anikó azonos című ifjúsági regényéből készült Az osztály vesztese vagy a színház egyik legutóbbi bemutatója, a folyamatosan teltházzal futó, és számos rangos szakmai díjjal elismert Liliom, Kovalik Balázs első budaörsi rendezése Alföldi Róberttel a címszerepben.

www.latinovitsszinhaz.eu

Legolvasottabb

Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Parti Nóra: „A szívem csücske az Igenis, miniszterelnök úr!”

Több mint tíz év töretlen siker után az Igenis, miniszterelnök úr! utolsó előadásai közelednek a RaM-ArT Színházban. A válságkomédia már csupán áprilisig látható, azt követően lekerül színpadról a Kultúrbrigád sikerdarabja.
Színház hír

A főpolgármestertől várnak segítséget a Kolibri ügyében

A Magyar Színházi Társaság arra kéri Karácsony Gergelyt, kezdjen egyeztetést a Kulturális és Innovációs Minisztérium tárcavezetőjével a kialakult „rendkívül méltatlan” helyzet megoldására.
Színház hír

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Színház hír

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.
Színház ajánló

„Te vagy a híres Vitéz László?” – Kemény Henriket ünnepli egyhetes programsorozattal a debreceni Vojtina Bábszínház

Január 28. és február 2. között rendezik meg Kemény Henrik 100 – A Bábjátékos (1925-2025) című egyhetes programsorozatot a Kossuth-díjas bábművész születésének 100. évfordulója alkalmából.