Színház

„Szendvicskészítésről énekelni” – első rendezése kapcsán beszélt Ember Márk

2025.03.10. 14:20
Ajánlom
A filmekből, előadásokból ismert Ember Márk életében először rendez. A Thália Színházban debütáló Életed hétvégéje megfogalmazása szerint egy „minimusical nagy érzelmekkel”. Az interjúból kiderül, hogyan született meg a darab ötlete, mit jelent Márknak visszatérni az egykori anyaszínházába, és miért különleges számára ez az új kihívás.

Milyennek írnád le az Összpróba Alapítvány és a Kultkikötő közös pályázatára íródott művet, és honnan jött az ötlet?

Az Életed hétvégéje egy olyan darab, amely reményeim szerint megnevetteti a nézőket, miközben arra ösztönzi őket, hogy kicsit átgondolják a barátaikkal és szerelmükkel való kapcsolataikat. A legfontosabb célom az volt, hogy ez az alig több mint egyórás előadás kiragadja a közönséget a hétköznapokból, és lehetőséget adjon egy jóízű mosolyra. Régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy lehet-e minimusicaleket írni, és hogy vajon működik-e, ha

nagy érzelmekkel és lendülettel éneklünk akár olyan hétköznapi dolgokról is, mint egy szendvicskészítés,

vagy például arról, hogyan alakul egy hétvégi kiruccanás, ha véletlenül rossz házat foglalunk le. Érdekelt, hogy hogyan fér meg mindez a zenével. Így született meg az a történet, amelyben egy fiatal pár kibérel egy házat, ám hamarosan kiderül, hogy az valójában „társbérlet”: egy idős bácsi már régóta ott lakik. Így a pár kénytelen hármasban eltölteni a hétvégét a váratlan lakótárssal.

Számítottál rá, hogy a rendezésben is kipróbálhatod magad? Ez mindig is vágyad volt vagy hirtelen döntés született, amikor rendezőként léptél elő?

Soha életemben nem terveztem, hogy rendezni fogok, sőt, nem is gondoltam, hogy ez valaha utolér. Őszintén szólva, még ennél a darabnál sem számoltam azzal, hogy én leszek a rendező. Az ötletgazda és a fő koncepció megalkotója voltam, és amikor Furák Péter (az előadás zeneszerzője – a szerk.) barátom megkérdezte, hogy van-e egy jó ötletem egy kevés szereplős zenés előadáshoz, csakhamar azon kaptam magam, hogy én is rendezem. Mindez azonban hatalmas öröm számomra, hiszen olyan kollégákkal dolgozhatok együtt, akiket nagyon szeretek.

Eletedhetvegeje1-160429.jpg

Az Életed hétvégéje plakátja (Fotó/Forrás: Thália Színház)

A darab a Kultkikötő, az Összpróba Alapítvány és a Thália Színház közös produkciója. Milyen érzés visszatérni az egykori anyaszínházadba, és ismét együtt dolgozni a teátrum művészeivel?

A Kultkikötő évről évre az egyik legnagyobb élmény A Grund zenekar számára. A stábot jól ismerjük, és mindig örömmel térünk vissza, hogy koncertezzünk, és találkozzunk az ottani emberekkel, barátainkkal, a közönséggel. Minden alkalommal fantasztikus élmény! Tavaly nyáron például az Összpróba táborban Csiby Gergely barátommal volt lehetőségem egy napot együtt tanítani a tábor fiatal résztvevőit. A Thália Színház pedig három éven át az én biztonságot nyújtó anyaszínházam volt.

Mindig hálával és szeretettel gondolok vissza erre az időszakra,

ezért különleges érzés, hogy most újra visszatérhetek, és ismét együtt dolgozhatok a csapattal. Ha valaki most igazán biztonságos helyet keres Budapesten, akkor a Thália Színház társulata biztosan ilyen hely. Ott mindig szeretettel fogadják az embert, és garantáltan segítőkész emberekkel találkozik, aki betér hozzájuk.

(Forrás: Thália Színház)

Fejléckép: Ember Márk (fotó / forrás: Bodnár Zsófia / Thália Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.