Varga Klári és Adorján Beáta a legendából kiindulva írtak monodrámát, melyben Margit egy 43 éves biológus előtt jelenik meg, aki a margitszigeti futásai alkalmával keresi a lelki békét és a megoldásokat az őt feszélyező gondokra.
A történet csak apropó, melyen keresztül a darab a mindennapi problémákról, elfojtott feszültségekről és feldolgozatlan traumákról beszél, melyeken túllépve az ember próbál pozitívan gondolkodni. Ez az életigenlés adja az Oldás-Áldás mozgatórugóját.
A szöveg klasszikus és kortárs szerzők, valamint régi történetek alapján állt össze, felfedezhetők benne Murakami Haruki, Kodolányi János, Krúdy Gyula, Szent Ágoston mondatai, de a Szent Margit-legenda mellett Esterházy Péter Hasnyálmirigynaplójának néhány részlete is felsejlik a sorok között.
„A mi előadásunk nem a Szent szenvedéstörténetéről fog szólni, ugyanis Margit alakja számomra az erőt jelenti. Napjainkban azt éljük meg, hogy minden darabokra hullik körülöttünk: ami ma igaz volt, holnapra már nem biztos, hogy az lesz, az önzetlenség és az állhatatosság pedig – úgy látom – hiánycikk. Ez a projekt számomra fontos viszonyítási ponttá vált az elmúlt időszakban, segítségével képes vagyok megfogalmazni magamnak, mik az értékes dolgok az életemben, hogy mi az, ami miatt érdemes reggel felkelnem. Szent Margit története rengeteg erőt ad nekem ehhez” – mondta a monodrámáról Varga Klári, aki a Baltazár Színház produkcióiból már ismerős lehet a nézőknek. Ahogy Klári fogalmazott, az előadás új ajtót nyit ki számára, amely segíti a belső szabadság megélésében.
Alkotók:
Előadja: Varga Klári
Koreográfus: Katona Gábor
Zene: Varga Klári
Díszlettervező: Ondraschek Péter
Dramaturg: Adorján Beáta
Az Oldás-Áldás június 11-én 19 órakor látható online, jegyek az alábbi oldalon válthatók.
Fejléckép forrása: Baltazár Színház