Színház

Szeretek lelkileg „mosakodni” a színpadon

2017.07.07. 12:41
Ajánlom
A Madách Színház Szerelmünk, Shakespeare fesztiválján egy frissen díjazott Shakespeare-színész, Pál András volt Az én Shakespeareem című program utolsó vendége, akinek köszönhetően a sorozat egy igazán laza, oldott hangulatú beszélgetéssel zárult.

A Gábor Miklós-díjat a színész özvegye, Vass Éva alapította két évvel férje halála után, 2000-ben, és minden évadban a művész április 7-i születésnapját megelőző év legjobb Shakespeare-alakítását ismerik el vele. Idén Pál András lett a jutalmazott, a Radnótiban futó Téli regében Leontes megformálásáért. A kitüntetést a színésznek a Téli rege egyik áprilisi előadása után, a tapsot követően adta át Ascher Tamás, a díjat odaítélő kuratórium elnöke.

Pál András és Veiszler Alinda

Pál András és Veiszler Alinda (Fotó/Forrás: Mohos Angéla)

A Veiszer Alinda vezetésével zajló beszélgetés elején az ezt bemutató videót is megnézhette a közönség. A felvételen tisztán látszott, mennyire meglepte a díj Pál Andrást, aki most azt is elmondta:

úgy érezte, nem ment jól aznap a játék, így kifejezett szégyenérzet volt benne a díj átvételekor.

A műsorvezető kérdésére a színész ezután azt mesélte el, mikor találkozott a pályáján először Shakespeare-rel.

Pál András

Pál András (Fotó/Forrás: Mohos Angéla)

Pál András húszéves koráig a Kolibri Színházban stúdiózott, ahol 2001-ben egy szokatlan Hamlet-bábelőadásban vett részt. Az Állatfarmot idéző koncepció szerint a produkció a királyi udvar helyett a baromfiudvarban játszódott állatszereplőkkel, akik közül

a színész egy gyöngytyúkot formált meg, sajnos szöveg nélkül, és a jelmez miatt csak a lába látszott, alakítása pedig kimerült annyiban, hogy kétszer átment a színpadon.

Az első komolyabb találkozása Shakespeare-rel a Kaposvári Egyetem színész szakán történt, ahol Balikó Tamás színész-rendező-színházigazgató tartott az osztályuknak kurzust az angol Bárdról, és a művész nagyon sokat tanult tőle. Mikor Pál András 2006-ban elvégezte az egyetemet, Balikó leszerződtette a Pécsi Nemzeti Színházhoz, ahol az ifjú színész a Vízkereszt Orsinójával kezdte pályafutását.

Négy évvel később már a III. Richárd címszerepét játszotta, ami eléggé megviselte.

A produkcióban a színész transzvesztita, nem testi hibás, csupán egy felemás sarkú lakkcsizma miatt bicegő Richárdot hozott, és a játék nagy terhet rakott rá – nem lelkileg, hanem technikai, színészmesterségi szempontból.

27 éves voltam, és minden addigi színészi technikát, amit ismertem, amit tudtam, alkalmaznom kellett ebben az előadásban”

– emlékezett vissza Pál András.

A színész azt is bevallotta, hogy egy-egy szerepe mindig akkora hatással van rá, hogy még civilben is máshogy viselkedik, amíg játssza. A III. Richárd alatt például harsányabb volt, a Téli rege közben beborul, a Madách Shakespeare-fesztiválján futó Szerelmes Shakespeare öntelt Wessexeként pedig magában mosolyog az utcán. „Ez szörnyű, de nem akarom elhagyni, mert tisztelem ezeket a karaktereket” – magyarázta a színművész.

Pál András

Pál András (Fotó/Forrás: Mohos Angéla)

Pál András az általa megformált figurákkal kapcsolatban azt is elmesélte, hogy nagyon szeret „mosakodni” a színpadon, azaz feloldani a privát életét a játékban. A Téli rege alatt például azt viheti magával a deszkákra, hogy hol is tart az életében, van-e értelme annak, amit csinál, vagy egy egészen másfajta életet kéne élnie.

A Szerelmes Shakespeare ezzel szemben egy önfeledt, örömteli játék a számára,

hiszen nagy szabadságot kapott Szirtes Tamás rendezőtől, nagyon élvezi továbbá a Madách nagyszínpadát és a sok színészkolléga társaságát.

Pál András

Pál András

A színész ezenkívül egészen nyíltan beszélt azokról a mulatságos szokásokról, rituálékról, amiket nagyon szigorúan betart minden színpadra lépés előtt, s amelyek ráadásul darabonként változnak. A Téli rege előtt például szeret tanítani (Pál Andrásnak a Pesti Magyar Színiakadémián van egy osztálya – a szerk.), mert az feltölti, bemelegíti. Továbbá az sem mindegy, mit eszik: ilyenkor levest szokott fogyasztani a fellépés előtt. A Szerelmes Shakespeare viszont „hideg élelmes előadás”, az előtt maximum egy szendvicset dob be, és egy, a mobiltelefonján található focis játékkal lazítja le magát.

„De az öltözködés sorrendje is nagyon fontos. A Szerelmes Shakespeare előtt először a zoknit veszem fel, csak utána a nadrágot, a Téli regében meg pont fordítva. Volt, hogy véletlenül felcseréltem a sorrendet, és baj is volt belőle” – viccelődött a színész, aki azt is elárulta, hogy a Szerelmes Shakespeare-hez való felöltözésnek az is a része, hogy

parókát kell viselnie, ami egészen szokatlan érzés a számára, tekintve, hogy 15 éve nem volt haj a fején.

Pál ettől úgy érzi magát, „mint akit ledobtak egy idegen bolygóra”, ám abszolút előnyt kovácsol a vendéghajból, hiszen – ahogy azt egy korábbi beszélgetés tanúsága szerint Gálffi László tette impozáns palástjával   – játszik vele, felhasználja az alakításában is.

Pál András, Veiszler Alinda és Szirtes Tamás

Pál András, Veiszler Alinda és Szirtes Tamás

A színész ezt követően komolyabb témára terelte a szót, és elmondta: Shakespeare művei véleménye szerint sztereotip mesék, az igazi zsenije a párbeszédekben, az eszmefuttatásokban rejlik, és ez nagyon közel áll hozzá, ahogy a szerző abszurd humora is. Pál András elárulta, hogy rendezőként a Rómeó és Júliával foglalkozna szívesen, színészként pedig a Hamlet érdekelné.

A Hamlet, az olyan pöcs, mint én”

– fogalmazott a művész, tépelődő, önmarcangoló alkatára célozva.

És ezzel sajnos lezárult Az én Shakespeare-em című beszélgetéssorozat, de a Szerelmünk, Shakespeare fesztivál még július 16-ig tart, így vár még ránk néhány program. Minderről további részleteket itt találunk, Az én Shakespeare-em korábbi vendégeivel való beszélgetések összefoglalóit pedig itt olvashatjuk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Színház

Básti Julit fia rendezi a Centrál Színház új bemutatójában

December 8-án a színház első premierjének újrahangszerelt bemutatásával ünnepli 20. évfordulóját a budapesti Centrál Színház. A Fekete Péter című magyar klasszikus címszerepét akkor is és most is Magyar Attila alakítja.
Klasszikus

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Plusz

Adventi feltöltődés a Várkert Bazárban

Érdemes végig böngészni a Várkert Bazár decemberi programkínálatát: számos neves zenekar ad karácsonyi koncertet, ingyenes családi programok lesznek, de reflektorfénybe kerül az irodalom is, az iparművészeti vásáron pedig gyönyörű ajándékokra lelhetünk.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Társadalmunk gyengeségeinek analízise – Máté Gábor rendezésében készül az Orlai Produkció új bemutatója

A Skorpió című előadás a közélet iránt érdeklődő, a színházban a társadalmi kérdések boncolgatását és a szarkasztikus humort kedvelő nézők számára lehet izgalmas választás.
Színház hír

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Színház gyász

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.
Színház ajánló

Básti Julit fia rendezi a Centrál Színház új bemutatójában

December 8-án a színház első premierjének újrahangszerelt bemutatásával ünnepli 20. évfordulóját a budapesti Centrál Színház. A Fekete Péter című magyar klasszikus címszerepét akkor is és most is Magyar Attila alakítja.
Színház hír

Kaposváron rendezik meg jövőre az Országos Színházi Találkozót

A kaposvári Csiky Gergely Színház ad otthont 2024. június 10. és június 16. között az Országos Színházi Találkozónak.