November 19-én adott hírt róla a Katona József Színház vezetése, hogy az egyik szerződéses munkatársukat kitiltották a teátrumból, mert „több esetben is erkölcsi határokat átlépő módon viselkedett a színház dolgozóival”. Másnap Gothár Péter rendező a nyilvánosság elé lépett, továbbá megkereste másik munkaadója, a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetőjét, és etikai vizsgálatot kért önmaga ellen.
„Ha a Színművészeti Egyetemen is az történt, amit a sajtóban olvastam – bár az ártatlanság vélelme mindenkit megillet –, ha bárki az egyetem vezetéséből tudott valamit, de eltitkolta, akkor az a minimum, hogy lemond” – nyilatkozta korábban az atv.hu-nak Palkovics László, az egyetem fenntartójának számító minisztériumot vezető innovációs és technológiai miniszter.
Korábban Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője is hasonlóan nyilatkozott egy debreceni sajtótájékoztatón: „Nagyon úgy tűnik, hogy védeni akarták a szexuális zaklatót. Attól tartunk, hogy nemcsak a színházban, hanem a Színház- és Filmművészeti Egyetemen is titkolózhatnak.
Nem Gothár Péter az egyetlen felelős, a vezetőknek is felelniük kell.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem egy nyilvános Facebook-posztban válaszolt Halásznak: „Azon túl, hogy eljárásunkat minden tekintetben szabályosan folytatjuk le, a szóvivő úr figyelmét minden bizonnyal az is elkerülte, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem a fenntartó minisztériumtól (ITM) és a Magyar Művészeti Akadémiától is megfigyelőt kért az etikai bizottságba, éppenséggel az átláthatóság biztosítása érdekében, mivel az Egyetemnek sem ezzel az üggyel, sem más ügyekkel kapcsolatban nincs titkolnivalója.
Nagyon helytelen lenne, ha a szóvivő úr feltételezné, hogy akár a fenntartó minisztérium, akár a MMA bármilyen »titkolózás«-nak részese lehet.
Ahogyan az is helytelen volna, ha bármilyen felelősség megállapítása előtt – pusztán azért, mert az Egyetem jogszabálykövető módon jár el – szankciókat követelne bárkivel szemben.”
A Gothár ügyében időközben lezajlott etikai vizsgálat kapcsán Upor László, az egyetem nemrég megválasztott rektorjelöltje az ATV műsorában elmondta: „Arra volt kíváncsi a bizottság, ő hogyan gondolkozik arról, ami a Katona József Színházban történt, hogy az ő vélekedése szerint az egyetemen történhetett-e bármi hasonló, bármi kifogásolható, és egyáltalán mindezekhez a dolgokhoz ő hogyan viszonyul…”
Az Upor Lászlót ért sajtótámadásokra reagálva több mint nyolcvan színházi dramaturg, valamint az SZFE Doktori Iskolájának negyven hallgatója állt ki nyilatkozatban Upor szakmai és emberi integritása mellett.
Visszautasítjuk, hogy Upor László nevét egyesek minden alapot nélkülöző rágalmakkal próbálják befeketíteni.
„Tanúsítjuk, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem választott rektorjelöltjének függetlenségéhez, szakmai integritásához és erkölcsi tisztaságához kétség nem férhet, és személyében kiváló ember lehet sokunk alma materének rektora” – fogalmaznak az aláíró színházi dramaturgok, akik között megtalálható a Kossuth-díjas Radnóti Zsuzsa és a Junior Prima és Petri-díjas Fekete Ádám, a József Attila-díjas Németh Gábor és Tasnádi István, a Magvető Kiadó volt igazgatója, Morcsányi Géza, de Mohácsi János rendező is, valamint tucatnyi határontúli és egy londoni dramaturg.
December 8-án a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanárai adtak ki közleményt, amelyben azt írják, visszautasítják azokat a feltételezéseket és vádakat, amelyek az egyetem működésének tisztességét és szakszerűségét megkérdőjelezik.
A közleményt szó szerint tesszük közzé:
Mi, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanárai határozottan visszautasítjuk azokat a feltételezéseket és vádakat, amelyek az egyetemünk működésének tisztességét és szakszerűségét megkérdőjelezik. Gothár Péter ügyét, melyet az egyetem Etikai Bizottsága jogszerűen vizsgál,
ürügyként használják fel az egyetem lejáratására, ellehetetlenítésére, színházvezetői kinevezések befolyásolására, a független színházi szféra sarokba szorítására.
A Színház- és Filmművészeti Egyetemen rend van. Törvényesen kinevezett és megbízott vezetők irányítják. A tanárok és a hallgatók lelkiismeretesen végzik munkájukat, elkötelezetten őrzik a 155 éves múlttal és oktatási hagyománnyal bíró intézmény éthoszát. A magyar színház- és filmművészet kiemelkedő alkotóinak sokasága nevelkedett ezek között a falak között.
Oktatásunk — mint minden érdemi művészeti képzés — ideológiamentes, a színház- és filmművészetet a szabad és független gondolkodás mentén közelíti meg.
A művészet szabadsága megkérdőjelezhetetlen érték számunkra.
Almási Tamás
Ascher Tamás
Babos Tamás
Bagossy László
Balázs Gábor
Báron György
Csató Kata
Csizmadia Tibor
Ellinger Edina
Enyedi Ildikó
Forgách András
Forgács Péter
Földényi F. László
Fullajtár Andrea
Gábor György
Garai Judit
Gáspár Máté
Gelencsér Gábor
Gigor Attila
Grósz Zsuzsanna
Gyombolai Gábor
Győrei Zsolt
Hegedűs D. Géza
Horváth Csaba
Jákfalvi Magdolna
Janisch Attila
Kárpáti Péter
Karsai György
Kékesi Attila
Kende János
Kiss Csaba
Kiss Éva
Kollányi Tamás
Koltai M. Gábor
Kovács D. Dániel
Lakner Zoltán
Lemhényi Réka
Márk Iván
Marton Frigyes
Máté Gábor
Máthé Tibor
Meczner János
Nagy Zoltán
Németh Gábor
Novák Eszter
Pálfi Szabolcs
Papp Márta
Pelsőczy Réka
Pléh Csaba
Rába Roland
Radák Judit
Rák József
Róbert Júlia
Román Zsuzsa
Schwechtje Mihály
Sellő Hajnal
Selmeczi György
Stőhr Lóránt
Szabó Iván
Szalai Károly
Székely Gábor
Szenteczky Zita
Szentpéteri Áron
Sziopisz Mária
Szöllősi Barnabás
Tallér Zsófia
Turcsány Villő
Vecsernyés János
Zányi Tamás
Zilahy Tamás
Zsámbéki Gábor
Zsótér Sándor
December 4-én a Nemzeti Kulturális Alap megszüntetéséről röppent fel hír, amelyet az Emmi december 5-én sajtóközleményben cáfolt. Mint írták, a Nemzeti Kulturális Alap nem szűnik meg, hanem megújul, „a kulturális törvényjavaslat célja, hogy tiszta működési modellt teremtsen a kultúrában, így például a színházak fenntartásában és finanszírozásában”.
Az Indexhez is eljutott az erről szóló törvénytervezet, amelyből kiderül: az NKA helyett létrehoznák a Nemzeti Kulturális Tanácsot, amelynek elnöke a miniszter, tagjai pedig a kormány által kiválasztott „kultúrstratégiai intézmények” vezetői lennének. Emellett felállítanák az úgynevezett Magyar Nemzeti Kultúrközpontot, amely egy olyan „kulturális konszern” lenne, amely a stratégiaalkotásban vesz részt, és „irányt mutat” a nemzeti identitás megerősítésében. A támogatásokról ezentúl maga a kulturális miniszter, Kásler Miklós döntene.
A főváros és a kormány közötti megállapodásra hivatkozva sokan úgy gondolják, ilyen előterjesztés nem születhetett volna meg a Fővárosi Önkormányzattal történő egyeztetés nélkül, ezért Karácsony Gergely főpolgármester részvételével december 9-én, hétfőn este 6 órakor a fővárosi kőszínházak és függetlenek
közös demonstrációt tartanak a Városháza utcában.
A demonstráción részt vesz a Gothár-ügyben érintett budapesti Katona József Színház társulata is, amely közleményben utasít vissza minden, a színház és Máté Gábor ellen indított „nemtelen és a valós tények ismerete nélküli támadást”.
Szolidarítási szelfi a Katona nézőivel a Nóra című előadás után 2019. december 7-én (Fotó/Forrás: Katona József Színház)
„Felháborítónak tarjuk, hogy egy transzparens, de az áldozatokat védő kommunikációnak 2019-ben az lehet a következménye Magyarországon, hogy egy felelős, az eljárásrendnek megfelelően eljáró vezetőt ilyen módon hurcoljanak meg.
Határozottan elutasítjuk azokat a rágalmakat, melyek színházunkat – és ezáltal a benne dolgozókat – »zaklatónak«, bűncselekményeket eltussolónak tüntetik fel.
Mivel erre hivatkozva a kormányzat épp az egész magyar színházi életet – függetleneket és kőszínháziakat – akarja ellehetetleníteni, arra kérünk mindenkit, aki az általunk képviselt értékek mellett áll, akinek fontos a művészi autonómia és szeretne továbbra is a nézőnk lenni, hogy december 9-én, hétfőn este 18 órakor a Városháza előtt jelenlétével fejezze ki szolidaritását társulatunk és a magyar kulturális élet egésze mellett.”
VÁLTOZÁS: a nagy érdeklődésre való tekintettel az eseményt a Madách téren rendezik meg.
A demonstrációhóz kapcsolódóan videót tettek közzé, amelyben neves színházi alkotók adnak hangot nemtetszésüknek.
Kapcsolódó
„Kezdenek visszaköszönni a ’70-es évek” – színházi emberek tiltakoznak
Kováts Adél, Mácsai Pál, Pintér Béla és Ónodi Eszter is megszólal abban a videóban, amelyet a Nemzeti Kulturális Alap kiszivárgott, radikális átalakítása miatt meghirdetett december 9-i demonstráció kapcsán tettek közzé.
A Független Előadó-Művészeti Szövetség petíciót indított „a magyar kulturális élet szisztematikus szétverése” ellen, amelyet eddig több mint 27 ezren írtak alá.