Az Élet.Történetek.hu sorozat Lengyel Nagy Anna igaz meséiből készült: A mi Józsink, valamint párdarabja, az Erzsike különleges története is. Mi is kell ahhoz, hogy egy, sokáig állati sorban tartott kisember a saját(!) csillogó Mercedesét vezethesse? Hogy - egy adott pillanatban - ő parancsolhasson a rettegett Vezérnek? Hogy megforduljon a világ? Privát történelem - szigorúan alulnézeti szempontból.
És ahhoz mi kell, hogy egy egyszerű parasztasszony képes legyen kikaparni a gyerekét a biztosnak látszó halálból? Zsigeri őserő, vak zsigeri hit, nem kevés csoda, meg, talán, alkalmanként egy-egy kisfröccs. Két himnusz az élethez - Lázár Kati elementáris erejű alakításában augusztus 5-én este.
Egy héttel később Hernádi Judité a pódium. „Díva, bohóc, ember és színésznő. Ez mind, ami vagyok. És már egy jó ideje ez vagyok. Ilyenkor illik számot adni mi volt, mi lesz. Tojok az illemre, a szabályokra. Az érdekel, ami egy kicsit más” – mondja a színésznő. A több mint másfél órás, varázslatos műsorról pedig: „Ez az est rólam szól! Szerintem szórakozni fognak. Én is szórakoztam, amíg kigondoltam. Woody Allen mondta: "Nem félek a haláltól, csak nem szeretnék ott lenni, amikor megtörténik" De mint tudjuk, jöhet egy pont...
Belegondoltak már abba, hogy a zene mennyire meghatározó az életünkben? Hogy milyen sok helyen, és mennyi élethelyzetben hallgatunk zenét? Hogy hogyan születtek a legprimitívebb slágerek? Vagy éppen a legösszetettebb zeneművek? Hogy vajon mi ihlette a A „” A Bulibáró, Jódli dili, vagy éppen Bahama mama megszületését?
Felmerült önökben valaha, mi késztette az ősembert kántálásra, és hogy hogyan jutottunk el a csontfurulyától Mozarton keresztül az 1-bites technoig?
Mikor is kezdődött a lejtmenet? Hogyan jutottunk el Bereményi Géza és Cseh Tamás Antoine és Desiré-jétől „Kutyám alatt a pénzem falamon Tony Montana”-ig? Hogy hogyan lehet elég 18 nagylemezre és egy egész életműre 3 akkord? Ha eddig nem tették, ne törjék ezen a fejüket, Janklovics Péter és Elek Péter ezt már kinyomozta, így garantált augusztus 9-én a „sírva röhög” Dumaszínházas est.
Nem az a kérdés, hogy jön-e, mert, ha így folytatjuk, biztosan jön vagy már itt is van a Covid19 második hulláma. A lazulás, az óvatosság aggasztó lebecsülése tapasztalható. A Nézőművészeti Kft. és a Budaörsi Latinovits Színház augusztus 26-i produkciója humorral és zenével próbál helyes útra terelni bennünket. A kézmosás fontosságáról című darab hangjáték formájában már elhangzott, az élő előadás nyilván még hatásosabban beszél a kérdésről. Micsoda képtelenség, hogy abban az országban, amelynek fia Semmelweis Ignác, egyre jobban megfeledkezünk a kézmosásról, pedig általa számos betegség megelőzhető lenne.
Az előadás a kézmosás higiéniai szerepének hangsúlyozása mellett, olyan témákat is érint, mint kórokozóktól való fóbia és egyéb fóbiák, a mértékletesség/mértéktartás kettősége, az emberi érintkezések (fizikai és lelki aspektusainak) különböző megnyilvánulásai. A darabot, Scherer Péter rendezte, szereplők: Katona László és Molnár Gusztáv.
Bővebb információk, ide kattintva
Fejléckép: Hernádi Judit, Fotó/Forrás: Mészáros Mátyás / Postakürt Alapítvány