A SzínMűHely Produkció és az Átrium december 15-én 19.00 órakor kezdődő, mintegy másfél-két órás felolvasószínházi estjének programjában egy szabadversszerű napló, egy a háború alatti érzelmeket szótárszerűen leíró darab és egy chat-üzenetekből építkező, teljes estés mű kapott helyet.
A programban szereplő művek:
Andrij Bondarenko: Túlélő szindróma – fordította: Vonnák Diána
Oleszja Morhunec-Iszajenko: Hosszú séta – fordította: Nagy Tamás
Jelena Asztaszjeva: Érzelmek szótára háború idején – fordította: Nagy Tamás
A szcenírozott felolvasás rendezője az ukrán kultúrát jól ismerő Sardar Tagirovsky. A szövegeket megszólaltatja: Biró Panna Dominika, Fodor Tamás, Hajduk Károly, Hámori Gabriella, Nagy Katica, Szamosi Zsófia és Váradi Gergely.
A művek által a szervezők elsősorban azt szeretnénk megmutatni, hogyan élik meg az ukrán emberek a háborút a hétköznapok során, hogyan hat érzelmeikre, családi viszonyaikra.
A felolvasószínházi est után kerekasztal-beszélgetést láthat a közönség az írók, a rendező, a fordítók, valamint a rendezvényhez kapcsolódó drámafordítói workshop vezetője részvételével, Ugrai István, az este dramaturgja moderálásával.
A szervezők a projekttel kívánják felhívni a figyelmet a háború borzalmaira, továbbá igyekeznek megmutatni, hogyan képes alkotni a művészet a háború alatt, valamint személyes és cserekapcsolatok létrejöttét elősegíteni ukrán és magyar színházi alkotók és intézmények között.
Felolvasószínházi bemutató kapcsolódik a Worldwide Ukrainian Play Readings elnevezésű kezdeményezéshez is, amelyet a Philip Arnoult alapító-igazgató irányításával működő Center for International Theatre Development indított útjára, és amely John Freedman projektigazgató irányításával valósul meg. Eddig világszerte számos színház és formáció csatlakozott a kezdeményezéshez és rendezett felolvasást ukrán darabokból. Magyarországon a december 15-i esemény szervezői csatlakoztak elsőként a kezdeményezéshez.
A SzínMűHely Produkció és az Átrium rendezvényének része továbbá egy drámafordítói workshop ukrán-magyar fordítók és ukrán szakos egyetemi hallgatók részére, valamint a Háború és művészet című, zártkörű szakmai találkozó a vendég ukrán szerzők és magyar színházcsinálók részvételével.
A fejléckép forrása: Pexels