Színház

Színházi találkozások határok nélkül – összeállt a Szemle Plusz programja

2025.04.16. 14:30
Ajánlom
Augusztus 25. és szeptember 9. között immár tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, amely ezúttal is a legkiemelkedőbb vidéki és határon túli színházi alkotásokra, valamint a független előadóművészek támogatására helyezi a hangsúlyt.

Az augusztus 25. és szeptember 9. között zajló eseménysorozat versenyprogramjában hat nagyszínpadi és hat kamaraelőadás kap helyet – olyan emlékezetes produkciók, amelyek művészi és gondolati mélységükkel is megszólítják a nézőket. Az idei év különlegessége, hogy a versenyprogram mellett a tehetséggondozás még hangsúlyosabban jelenik meg:

hét színiiskola hallgatói kapnak lehetőséget a bemutatkozásra az OFF program keretében.

A Szemle Plusz célja továbbra is az, hogy a fővárosi közönség testközelből találkozhasson azokkal a kiemelkedő színházi produkciókkal, amelyek a Kárpát-medence más szegleteiben születtek. A Városmajori Szabadtéri Színpad és a Kristály Színtér elkötelezetten nyújt lehetőséget és ad teret a pályakezdőknek, különösen a fiatal előadóművészeknek és középiskolásoknak, miközben szakmai szempontból is nívós és sokszínű programkínálatot nyújt minden korosztály számára.

0e2b5b76-cbcb-4366-a636-70e55c906724-141427.jpg

A kétfejű fenevad című előadás jelenete (Fotó/Forrás: Éder Vera / Miskolci Nemzeti Színház)

A találkozások fesztiválja

A Szemle Plusz versenyprogramjába idén olyan különlegességeket válogattak be, mint a vajdasági Zentáról érkező Szedjetek szét című előadás Mezei Kinga rendezésében, amely érvényesen és aktuálisan beszél elmenésről és maradásról, az otthonunkhoz való viszonyunkról s arról, hogy miért nem vagyunk sohasem elégedettek saját helyzetünkkel, miért vágyunk minduntalan másra, többre, vagy a szabadkai ÁRPÁD-HÁZ című Spiró György-darab, amelyben hat színészt láthatunk harminc szerepben és ötven év rendhagyó történelmet száz percben. Az előadás rendezője, Keszég László a tavalyi Szemle Plusz OFF programot figyelemmel kísérő és értékelő rendezője. Nagyváradról a Szigliget Színház egyik nagyszabású és izgalmas alkotását is vendégül látják a Városmajorban: Kálmán Imre Csárdáskirálynő című nagyoperettje tavaly elnyerte a Legjobb szórakoztató színházi előadás díját a 45. Színikritikus-díjátadón.

A szombathelyi Weöres Sándor Színház társulata Alföldi Róbert rendezésében egy többszörösen díjnyertes Tracy Letts-darabbal, az Augusztus Oklahomábannal érkezik. Az előadás egy feszült családi drámát bont ki, mely egy titokzatos haláleset és az azt követő temetés körül zajlik. A Szolnoki Szigligeti Színházból Vladimir Anton rendezésében egy Shakespeare-parafrázist, a Vízkereszt vagy bánom is én című előadást láthatja majd a fővárosi közönség. Az angol nyelvű drámaírás legnagyobb alakjának művében mindenki a szerelmet keresi, a történet végén pedig a közönség fuldokolva, röhögve, sírva ismerhet magára. A tavalyi Szemle Plusz legjobb előadás díjasa, a Miskolci Nemzeti Színház zárja a városmajori előadások sorát a versenyprogramban. Weöres Sándor A kétfejű fenevad című kétrészes történelmi panoptikumot a társulat a szerző különleges nyelvezetéhez és mondataihoz az utolsó betűig hűen szólaltatja meg Szőcs Artur rendezésében. A magyar drámairodalom különleges remekműve fergeteges humorral fest képet egy olyan átmeneti világról, ahol a történelem zűrzavarában mindenki a túlélés módját keresi – és senki sem az, akinek látszik.

augusztusoklahoma_meszaros-zsolt_1-142914.jpg

Az Augusztus Oklahómában című előadás jelenete (Fotó/Forrás: Mészáros Csaba / Weöres Sándor Színház)

A kamaraelőadások versenyében is újra óriási színészi alakítások, izgalmas társadalmi kérdések, személyes sorsok versengenek majd egymással.

Gloviczki Bernát és Jakab Balázs előadásában érkezik a Katona József Színházból Kertész Imre Sorstalanság című műve, amelyet a regény alapján Bagossy Júlia alkalmazott színpadra. Az Orlai Produkció Halász Rita Mély levegő című regényéből készült előadását Pálos Hanna előadásában láthatja a nagyérdemű, és így beleshetnek egy válás történetébe is a kisgyerekes, képzőművész Vera életén keresztül, aki arra keresi a választ, hogy miért úgy történtek vele a dolgok, ahogy. Ezután egy világhírű Nick Hornby-novellából Bodor Géza rendezte helyszínspecifikus múzeumi-színházi előadást, azaz a CiciKrisztust láthatják Ficzere Béla előadásában.

Megismerhetik Galló Olgát és az ő hosszú 20. századát 1944-től 1979-ig Fullajtár Andrea előadásában, a Gólem Színház Borgula András rendezte A Tíz hónap Babilon-ügy című produkciójában. Keresztes Tamás viszi a vászonról a színpadra Udvaros Dorottya és Medveczky Balázs főszereplésével az azonos című film alapján a Minden jót, Leo Grandét a Bástya Színház jóvoltából, ami tabukat döntöget azzal a kérdésfelvetéssel, hogy kikezdhet-e egy idősebb nő egy fiatalabb férfival. A versenyprogramot a Kristály Színtéren Székely Csaba MI vagyok lírai, filozofikus és érzelmi töltetű műve zárja, ami arra keresi a választ Bakonyi Csillán keresztül, hogy mit jelent a mesterséges intelligencia korában embernek lenni.

babilongolemszh-135800.jpg

Fullajtár Andrea A Tíz hónap Bablion-ügy című előadásban (Fotó/Forrás: Gólem Színház)

A versenydarabok mellett a színiiskolák is bemutatkoznak

Az OFF program keretében hét hazai színi képzést nyújtó intézmény mutatkozik be vizsgaelőadásaival – a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Pesti Magyar Színiakadémia, a Keleti István Alapfokú Művészeti Iskola és Művészeti Szakgimnázium, a Nemes Nagy Ágnes Színészképzés, a Freeszfe Egyesület, a kaposvári MATE Művészeti Intézet és a Pécsi Művészeti Gimnázium –, hogy a következő színészgeneráció is lehetőséget kapjon a fővárosi közönség előtt. A bemutatók után közönségtalálkozók és szakmai beszélgetések is várják az érdeklődőket, amelynek vezetői Szőcs Artur színművész és rendező, illetve Rusznák András színművész.

Díjak, elismerések és szakmai elbírálás

A Szemle Plusz amellett, hogy egy színes és alapos színházi körkép, mindeközben szakmai versenyprogram is, a neves színészekből és színházi szakemberekből álló zsűri 8 különböző kategóriában oszt díjakat. A Városmajori Szabadtéri Színpad programjait ismét egy négyfős zsűri kíséri majd figyelemmel, amelynek Benkő Nóra, a Színpad ügyvezető igazgatója mellett Sodró Eliza színművész, Mácsai Pál színművész, rendező, érdemes művész és Nánay István kritikus, egyetemi tanár lesznek a tagjai, míg a Kristály Színtér darabjait Benkő Nóra mellett Hámori Ildikó színművész és Seress Zoltán színművész díjazzák.

A Kristály Színtér előadásainak Különdíjasa a Fidelio által felajánlott médiacsomagot nyeri el.

Az elmúlt évek során rendszeresen átadott elismerést az egyik legolvasottabb összművészeti portál szakújságírói szavazzák meg. Az elmúlt évekhez hasonlóan a közönség is leadhatja voksát az általa legjobbnak tartott előadásra.

„Nyáron mi vagyunk a színház az országban” – szabadtéri körkép

Kapcsolódó

„Nyáron mi vagyunk a színház az országban” – szabadtéri körkép

„A Szabadtéri Színházak Szövetsége szenvedélyes színházcsinálók szakmai szervezete – ma már 17 jelentős tagintézménnyel az ország különféle részeiből. Folyamatosan bővülünk. Nyáron mi vagyunk a színház az országban. Ennyire gazdag szabadtéri színjátszás sehol máshol nincs a világban” – mondja Pócza Zoltán, a Szabadtéri Színházak Szövetségének elnöke.

Egyre bővülő közösség – egyre gazdagabb színházi élmény

Az elmúlt években a Szemle Plusz a főváros egyik legjelentősebb kulturális találkozóhelyévé nőtte ki magát – egy olyan eseménnyé, ahol a színházi szakma és a közönség, a pályakezdő és a tapasztalt művész, a határon túli rendező és a budapesti alkotó egyaránt találkozik, eszmét cserél és közösen él meg inspiráló, tartalmas színházi élményeket.

A 2025-ös évadban ez a hagyomány folytatódik – még több résztvevővel, még színesebb kínálattal, változatlan nyitottsággal és kíváncsisággal.

Fejléckép: Válogatás a versenyprogram előadásaiból (forrás: Városmajori Szabadtéri Színpad)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Virginia Woolf gondolatai töltik meg a Sufni színpadát

Évadbeli utolsó bemutatójára készül a Katona József Színház: a Sufniban mutatják be Saját [?] szoba című előadást, amelynek főszerepében Hay Anna és Tóth Zsófia lesz látható.
Színház ajánló

Sodró Eliza főszereplésével érkezik a Hullámtörés a Radnótiba

Május 3-án tartják a Radnóti Színházban az évad utolsó bemutatójának premierjét: Lars von Trier Hullámtörés című filmjéből Bíró Bence készített színpadi adaptációt, amelyet Szenteczki Zita rendezésében láthatnak a nézők. A főszereplőt, Bess-t Sodró, szerelmét, Jant Pál András alakítja.
Színház ajánló

Zsurzs Kati: „A legfontosabb, hogy az emberek a lelkükben ne kerüljenek távol egymástól”

Az évadban még kétszer látható Kovács Gábor Attila Indulhatunk, Edit néni? című komédiája, amely kapcsán Zsurzs Kati azt mondja, a szerepe olyan, mintha éppen róla mintázták volna.
Színház interjú

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Színház hír

Karácsony Gergely: „Megduplázzuk a függetlenek támogatását”

A főpolgármester szerint fellélegezhet a budapesti színházi világ, ugyanis a kőszínházak működésének biztosítása mellett a kormánnyal kötött megállapodás jegyében a függetleneknek is több jut a jövőben.