Mint Pesty László, az akció kampányfőnöke az M1-en elmondta, azért sürgető a petíció támogatása, mert ha két héten belül nem gyűlik össze hét tagállamból az egymillió szignó, a Székely Nemzeti Tanács hatéves küzdelme válik semmivé. A rendszerváltás óta eltelt évtizedek nem hozták meg a remélt pozitív változást a nemzeti kisebbségek életében, a Baszkföldtől a Baltikumig hasonló gondokkal küzdenek a nemzeti régiók – mondta, hozzátéve:
A többségi társadalom gyakran diszkriminálja a nemzeti kisebbségeket.
Ezért indították útjára a petíciót, ám a koronavírus-járvány miatt papíron lehetetlenné vált az aláírásgyűjtés, így az online térbe kényszerült, ezen az oldalon érhető el.
Színház- és társulatvezetők politikai nézetüktől függetlenül egyetértenek abban, hogy támogatni kell a Székely Nemzeti Tanács polgári kezdeményezését, és arra biztatnak, hogy írjuk alá az indítványt. Többük megszólalt már a kérdésben a Magyar Nemzeti oldalán.
Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója számára nem volt kérdéses, hogy csatlakozik a kezdeményezéshez. „Nemcsak azért, mert Beregszászról származom, hanem mert rég megérett a helyzet arra, hogy végre tisztességes törvényi hátteret teremtsünk a kisebbségeknek.
Érthetetlen, hogy eddig nem lettek rendezve ezek a kérdések.
Máté Gábor, a Katona József Színház direktora arról beszélt, fontos, hogy a kezdeményezést politikamentesnek érzi. „Nem az örökös magyar gittrágásról szól, hanem egy olyan ügyről, amelyhez mindannyiunknak van köze. Nem jellemző a mai Magyarországra az ilyenfajta konszenzust teremtő kezdeményezés.”
„Bármilyen kisebbségekről van szó mindig odaállok az oldalára” – mondta el Jordán Tamás, a szombathelyi Weöres Sándor Színház vezetője, aki már több alkalommal járt a Kaláka zenekarral és Sebő Ferenccel Erdélyben, ahol verseket adott elő. „Mindig megrendített, hogy idegen közegben, ellenséges szándékok mellett hogy őrzik a kultúrájukat.”
Pintér Béla, a Pintér Béla és Társulata alapítóját sok szál fűzi Székelyföldhöz. Úgy véli, „lelkiismereti kérdés mindannyiunknak, akik a magyar kultúrában létezünk, a családunkat segítsük most az aláírásunkkal”.