Egyre több színház ismeri fel az ifjúsági foglalkozások, a színházi nevelési előadások fontosságát, hiszen a jövő nézői a ma fiataljai közül kerülnek ki. A gyermek- és ifjúsági repertoár tervezésénél fontos szempont, hogy valóban figyelembe vegyék a fiatalok életkori sajátosságait, és olyan programokat alakítsanak ki, amelyek a megcélzott korosztály által fontosnak tartott témákra fókuszálnak.
A debreceni színház 2014-ben indította el a Csokonai Ifjúsági Programot – röviden: CSIP –, amelynek részeként komplex színházi nevelési előadásokat, drámaórákat, közösségi színházi foglalkozásokat, tanári workshopokat tartanak, továbbá immár harmadik éve szervezik meg a színházi nevelési szakma hiánypótló konferenciáját.
„A Csokonai Színház ifjúsági programjának 2014-es elindulásakor megfogalmazott és a mai napig vállalt célja, hogy
érvényes párbeszédet kezdeményezzen a fiatalokkal, és kinyissa a színház fizikai és szellemi tereit a közönsége felé, hogy teret adjon a közös alkotásnak, gondolkodásnak”
– olvasható a színház oldalán. A program kezdeményezője Gemza Melinda színházi nevelési- és színháztudományi szakember, műfordító, aki vidéki kőszínházi viszonylatban kimagasló eredményeket ért el az elmúlt közel tíz év során. Eddig több mint tízezer fiatal vett részt a foglalkozásokon, száz különböző iskolában, és ugyancsak fontos mérföldkő a közelmúltból az első román nyelvű osztálytermi színházi nevelési előadás megszervezése Szatmárnémetiben.
A szakember szerint Magyarország szerencsés helyzetben van, mivel Európában is egyedülálló az a sokszínűség, ami a drámapedagógusok által az iskoláknak kínált foglalkozásokat jellemzi.
„Debrecenben és az egész térségben ismernek már minket, és keresik a programjainkat.”
A Fidelio podcastjában Gemza Melinda arról is beszélt Várhegyi Andrásnak, az adás szerkesztő-műsorvezetőjének, hogyan tudja beilleszteni a színház és egy-egy oktatási intézmény a tantermi foglalkozásokat a mindennapi működésébe, és milyen élményeik vannak a fiatalok bevonásával, megnyílásával kapcsolatban, milyen témák foglalkoztatják őket, és mi lehet a hiteles jelenlét kulcsa. A beszélgetés során szó esett egy civil felnőttekkel megvalósított közösségi színházi előadásról is, valamint a májusban lezajlott színházpedagógiai és színházi nevelési konferencia tanulságairól, amely az első szerelem, az intimitás témájának érzékenyítésével, a szexuális neveléssel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozott.
A CSIP foglalkozásairól és aktuális repertoárjáról részletes információ érhető el a színház oldalán.
Képgaléria a színházi nevelési előadásokból:
Fejléckép: Gemza Melinda