Színház

Színikritikusok díja 2014: A legjobb díszlet

2014.09.21. 15:00
Ajánlom
A Színházi Kritikusok Céhe idén 34. alkalommal nyújtja át az előző évad legkiemelkedőbb színházi teljesítményeit elismerő díját szeptember 21-én a Trafóban. A díjátadóig részletesen bemutatjuk az egyes kategóriák jelöltjeit. Ön szerint ki a legjobb? Szavazzon!

A legjobb díszlet kategória jelöltjei:

1. Balázs Juli (A revizor)

Több kategória kapcsán dicsértük már a Vígszínház és a Szputnyik közös előadását, A revizort. Bodó Viktor rendezése a megfelelő környezetben tud kibontakozni. Stuber Andrea írja kritikájában: "A nyelvezet széttartó tréfásságánál szellemesebbnek hat az előadás színházi önreflexiója, amelynek jegyében a szereplők olykor megállapításokat tesznek színpadi helyzetükről, műfaji kötöttségeikről, színészi megoldásaikról. Balázs Juli díszlete lehetőséget teremt ilyesfajta játékokra - operettes abgangokra például -, részint a lépcsővel, részint az uszoda üvegbejárata mögött nyíló "hátsó színpadi" térrel. Ez utóbbit meglepő intermezzókra, különös, átfutó jelenésekre lehet igénybe venni. Mint amikor átrohan ott egy műsertés/sertésmű, az emlegetett disznyószagot is illusztrálandó, s szalad utána valaki a böllérkéssel."

Kutszegi Csaba írja a Színház.net hasábjain: "[A]z előadás kezdete előtt is szemlélhető a hatalmas teret képező, impozáns díszletépítmény, amely egy abszurd összevisszasággal kialakított és berendezett fedettuszoda-belsőt jelenít meg. Ebben játszódik le mindkét felvonás. A hatalmas csarnoktérben mindvégig markánsan érzékelhető a tipikus kontraszt: a nagyravágyó ember kisszerűsége."

2. Dragos Buhagiar (Viktor, avagy a gyermekuralom)

Silviu Purcarete rendezésével foglalkoztunk már a kritikusok jelöltjeinek bemutatásának alkalmával: az előadásban látható Albert Csillát jelölték ugyanis a legjobb női mellékszereplő kategóriában. A Kolozsvári Állami Magyar Színház produkciója Roger Vitrac szürrealista drámájából született, amihez az illő díszlet alapvető jelentőségű.

Sebestyén Rita írja a Színházban: "A délután kellemes társasági eseménye mögé exponált rémálomvilágot a díszlet és jelmez - Dragos Buhagiar egyszerre expresszív és kifinomult munkája -, valamint a játékmód egyszerre hozza. A teljes előadás a szinte semmi cselekmény mögé építgeti a tudat (alatti-fölötti) rétegeit, meghökkentő, mégis valamelyest összefűzhető módon."

3. Izsák Lili, Kálmán Eszter (Stuart Mária)

Az örkényes Stuart Mária alkotópárosa két kategóriában is esélyes a kritikusok díjára, a díszlet mellett ugyanis a legjobb jelmez címéért is versenyben vannak. Gáspár Ildikó rendezésének díszlete a lassan hömpölygő cselekményhez illeszkedik, izgalmasan tágítva a színpad terét mind horizontálisan, a hátsó régiókban, mind vertikálisan, a színpad két oldalán, csapóajtók és (ál)liftek elhelyezése révén.

Kritikusunk írja az előadás díszletéről: "Az Örkény egyébként is apró színpadát egy torz perspektívájú, klausztrofobikusan szűk, polgári lakás díszlete tölti ki, kamarajelleget kölcsönözve az előadásnak. A zárt tér minden pillanatában börtönre emlékeztet (a mégoly csodálatos, ám vetített hegyvidéki panoráma ellenére is), függetlenül attól, hogy az események épp az uralkodói trónteremben, vagy épp Mária fogságának helyszínein zajlanak."


Ön szerint ki a legjobb? Szavazzon!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Füstbe ment terv – nyilvánosságra hozta a Kolibri Színház vezetésére beadott pályázatát Vidovszky György

„Egy célunk volt, azt a kulturális kincset, amit a Kolibri jelent, megőrizzük és legjobb tudásunk szerint tovább fejlesszük” – közzétette pályázatát Vidovszky György. A minisztérium nyilvánosságra hozott jelentése szerint nem sokon múlt, hogy ő vezesse a színházat.
Színház interjú

Oláh Tánia: „Az, hogy magyarul játszhassak, mélyről jövő vágyam volt”

Szabó Magda első darabját, a Disznótor című regényből színpadra adaptált Kígyómarást mutatja be január 17-én az Újszínház, koprodukcióban a Békéscsabai Jókai Színházzal. Az előadásban Kémery Paulát alakító Oláh Tánia Andrea nyár óta a teátrum társulati tagja, viszont most először lép színpadra Budapesten.
Színház hír

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Színház hír

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Színház ajánló

Gyévuska – a Pintér Béla és Társulata ikonikus előadása az Átriumban

Több mint húsz éve mutatta be a Pintér Béla és Társulata Gyévuska című előadását – a nyolc fős zenekar közreműködésével játszott zenés darab immár az Átriumban látható.