Színház

Szorcsik Kriszta: „Először egymást kellett megszelídítenünk”

2025.04.01. 11:20
Ajánlom
A legjobb női színésznek járó díjat nyerte el a 44. Magyar Filmszemlén. Jelenleg egy különleges monodrámára készül, amelyet a pályája egyik mérföldkövének tart. Közben játszik a Rózsavölgyi Szalon A Díj című előadásában. Szorcsik Krisztával az inspiráló szakmai kihívásokról beszélgettünk.

A szemle díját a Hasadás című filmben nyújtott alakításodért kaptad. Mit szóltál az elismeréshez?

Meglepődtem, egyáltalán nem számítottam rá. De boldogan vettem át a díjat. Annak különösen örültem, hogy egy olyan zsűritől kaptam, amelynek a szakmaisága megkérdőjelezhetetlen, munkásságukra felnézek. Amúgy a Hasadás eredetileg nem filmnek készült, hanem színházi előadásnak. Elkezdtük próbálni Csehov Három nővérét, de a Covid-járvány közbeszólt, le kellett állnunk. Kasvinszki Attila rendező akkor döntött úgy, hogy film lesz belőle, kevesebb szereplővel. Közben mégiscsak benne maradt a színház is: a történet szerint független alkotókként azt vesszük a fejünkbe, hogy megcsináljuk a Három nővért két szereplővel, úgy, hogy az összes női szerepet én játszom, Kozma Károly pedig a férfi szerepeket alakítja. Az egészet átszövik a szereplők magánéleti szálai is.

Veszprémben április 24-től 27-ig tartják a VIII. Lélektől-Lélekig Fesztivált, amely egy érzékenyítő programsorozat. Április 26-án itt mutatod be az Unikornis című életrajzi monodrámát, amelynek szövegkönyvét Topolcsányi Laura és a mellrákkal küzdő vajdasági színésznő, Pesitz Mónika hozták létre, a veszprémi Petőfi Színház pedig helyet adott hozzá.

Ez egy nagyon különleges helyzet az életemben. Laurával korábban a Magyarországi Szerb Színházban Az atya foga című produkcióban dolgoztunk együtt kolléganőnkkel, Pesitz Mónikával, akit tavaly szeptemberben elvesztettünk. Mellrákban halt meg. Ők ketten arra készültek, hogy Laura megírja Mónika betegségének a történetét, aki monodrámában elmeséli. Laura sajnos már Mónika nélkül fejezte be az anyagot, színdarabbá formálta, azt hangsúlyozva:

bár a történet tragikus kimenetelű, az élet feltétlen tiszteletéről, szeretetéről szól.

Hiszen Mónika – annak ellenére, vagy azzal együtt, hogy milyen nehézségeken ment keresztül – csodálatra méltóan pozitívan tudott hozzáállni mindenhez. Az életigenlése, a derűlátása, a gyógyulni akarása magával ragadó volt. Ettől a környezete sem feszengett. Példa mindannyiunk számára.

MOL_8439copy_resize-105307.jpg

Szorcsik Kriszta (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)

Egy ilyen téma amúgy is sok szempontból nehéz a színésznek, ráadásul te ismerted is azt a személyt, akit megformálsz az előadásban. Milyen érzésekkel mondtál igent a felkérésre?

Először megijedtem, Mónika ugyanis nagyon közel állt hozzám. Végül attól tettem függővé, hogy a férje mit szól ehhez. Ha ő el tudja-e képzelni velem az előadást, akkor igent mondok rá.

Most, hogy már zajlik a próbafolyamat, máshogy viszonyulsz a feladathoz?

Nem úgy tekintek rá, mint egy színházi szerepre, hiszen nem tudok elvonatkoztatni attól, hogy Mónika a barátom volt. Úgy állok hozzá, hogy egy történetet mesélek el,

én vagyok a „közvetítőcsatorna”.

A próbafolyamat során mentálhigiénés szakember is segíti a munkánkat, a bemutató után pedig szakemberek által vezetett beszélgetést tartanak a mellrák kapcsán. Fontosnak tartom, hogy merjünk erről beszélni. Egyébként amikor Laurával és Mónikával együtt dolgoztunk a szerb színháznak a már említett előadásában, egy vajdasági turnén arról kezdtünk beszélgetni, hogy hármunknak együtt kellene létrehoznunk valamilyen produkciót. Ha egy másfajta szinten, vagy más dimenzióban is, de megvalósult ez a találkozás, teljesült a hármunk kívánsága. Ezért is fontos mérföldkő a pályámon ez a monodráma.

MOL_8430copy_resize-105307.jpg

Seress Zoltán, Kiss Mari, Herendi Gábor és Szorcsik Kriszta, A Díj című előadás szereplői és rendezője (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)

Le sem tagadhatnád, mennyire inspirálnak a különleges munkák. Ha nem jön szembe ilyen lehetőség, akkor keresel magadnak. Gondolok itt az Elmecirkuszra: Zoltán Áronnal közös előadásotok Sziveri János művei alapján. Mi motivált benneteket arra, hogy színdarabot írjatok a tragikus sorsú újvidéki költő életművéből?

Már korábban is szerettem volna Sziverivel foglalkozni.

Azt éreztem, megérettem arra, hogy belevágjak egy monodrámába,

de bizonytalan voltam, miként is nyúljak Sziveri életművéhez. Féltem ettől, persze vágytam is rá, tehát ez a kettőség volt bennem. Aztán megismerkedtem Zoltán Áronnal, és kiderült, ő is készül egy egyszemélyes projekttel Sziveri kapcsán. Mivel mindketten úgy gondoltuk, ez a váratlan szakmai találkozás nem lehet a véletlen műve, elhatároztuk, hogy a két monodráma helyett közösen hozunk létre egy előadást a költő életművéből.

Ti írtátok, szerkesztettétek, rendeztétek az előadást, és ti is játsszátok. Hogy ment a közös munka?

Először egymást kellett megszelídítenünk, aztán a gondolkodásmódunkat kellett közös útra terelni. Rengeteget dolgoztunk, másfél hónapig csak anyagot gyűjtöttünk, de az már maga a próbafolyamat volt, csak nem a klasszikus értelemben. Nálunk minden a kísérletezésre épült, nem voltak sablonok, sem jól bevett szokások. Amikor az anyag összeállt, frusztrációval töltött el bennünket, hogy már nem vagyunk képesek kívülről rálátni, olyan nagyon mélyen benne vagyunk az egészben. Akkor hívtunk szakmabeli barátokat, hogy mondják el a véleményüket. Szükségünk volt finomhangolásra. A szöveget illetően Zalán Tibor volt a mentorunk, de az ő segítségét is csak az utolsó pillanatban kértük, amikor már kész volt a mi drámánk. A bemutatót a Pinceszínházban tartottuk a RUSZT – Ráday Utcai Színházi Találkozón, azóta viszont a KuglerArt Szalonban, egy lakásszínházban játsszuk az előadást. Nagyon szeretném folytatni az itteni munkát, és nagy örömömre Surányi András, a KuglerArt egyik házigazdája abszolút nyitott a további együttműködésre is.

MOL_4905copy_resize-105307.jpg

Seress Zoltán és Szorcsik Kriszta A Díj című előadásban (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)

A Rózsavölgyi Szalonban pedig együtt játszol a férjeddel, Seress Zoltánnal A Díj című előadásban. Nem mellesleg: a darabbeli feleségét alakítod.

Zoli az „atombomba atyjaként” is emlegetett német kémikust, Otto Hahnt formálja meg az előadásban, Kiss Mari pedig a kutatótársát, Lise Meitner fizikust. Amikor Zolit felkérték erre a nagyszerű feladatra, még nem volt meg, ki fogja alakítani a harmadik szereplőt, Edithet. Ő javasolt engem, pedig nagyon óvatos ezekben a dolgokban, néha az az érzésem, hogy túlságosan is, de elfogadom. Annak idején a Bárka Színház néhány előadásában együtt szerepeltünk, bár ott is inkább igyekezett elkerülni ezeket a szituációkat. Ráadásul nagyon más a habitusunk. A férjem alapvetően nyugodt, megfontolt, úgyhogy azokban az esetekben,

amikor együtt játszunk, a bemutató után Zolinak rendszerint „ki kell pihennie” engem.

De A Díjnál valamiért mégis azt gondolta, hogy működni fog, és így is lett. Nekem persze semmit sem szólt róla előtte, úgyhogy meglepődtem, amikor a Rózsavölgyi Szalon felkért Edith szerepére. Örömmel vállaltam. Az előadást Herendi Gábor rendezte, és számomra nagyon jó élmény volt vele dolgozni. Jó lenne kipróbálni azt is, milyen, amikor filmben rendez.

Évek óta működteted a Transzformáció Alapítványt. Pályázatok útján eddig négy önálló színpadi produkciót tudtatok létrehozni, önállóan, illetve más koprodukciós támogatással.

Szerencsére van egy csodálatos segítségem, Tamás Kata, a Zsámbéki Nyári Színház színházi titkára, akire a mai napig számíthatok. Azokból az összegekből, amelyeket az elmúlt években a különböző projektekhez nyertem, egyszer sem adatott meg, hogy utána hátra dőljek azzal a jó érzéssel, hogy tisztességgel kifizettem mindenkit: a pályázatírót, a munkatársaimat, az alkotókat és magamat is. Kevés pénzből kell hihetetlenül sok munkával végig tolni az egész folyamatot. De bármilyen küzdelmes is a szabadúszó lét, ragaszkodom a szabadságához, imádom az alkotási folyamatot, motivált vagyok, és rengeteg ötletem van.

A Díj című előadás legközelebb ezekben az időpontokban látható a Rózsavölgyi Szalonban.

Fejléckép: Szorcsik Kriszta (fotó/forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)

„Lise Meitner nagy tisztelője vagyok” – a Nobel-díjas Krausz Ferenc a Rózsavölgyi új bemutatóján járt

Kapcsolódó

„Lise Meitner nagy tisztelője vagyok” – a Nobel-díjas Krausz Ferenc a Rózsavölgyi új bemutatóján járt

Herendi Gábor rendezésében mutatta be két nagyformátumú ember és különleges tudós, az „atombomba atyja és anyjaként” emlegetett Otto Hahn és Lise Meitner szenvedélyes párviadalát február 16-án a Rózsavölgyi Szalon.

„A kutatóknak szükségük van inspirációt meríteni a művészetekből” – Karikó Katalin ellátogatott a Rózsavölgyi Szalon Nobel-díjról szóló előadására

„A kutatóknak szükségük van inspirációt meríteni a művészetekből” – Karikó Katalin ellátogatott a Rózsavölgyi Szalon Nobel-díjról szóló előadására

Krausz Ferenc után újabb Nobel-díjas tudós, Karikó Katalin is megtekintette a Rózsavölgyi Szalon február közepén bemutatott A Díj című előadását, amely az „atombomba atyja és anyjaként” emlegetett Otto Hahn és Lise Meitner szenvedélyes párviadalát meséli el.

Rózsavölgyi Szalon

A Rózsavölgyi Szalon a pesti belváros művészeti központja, ahol a hagyomány és az újító szándék teremti meg a színházi és irodalmi műhelymunkát. 2012. április 11-én, a Költészet Napján nyílt meg. Kezdettől leginkább olyan darabokat tűzünk műsorra, amelyek kiemelt értéket képviselnek a magyar és külföldi irodalomban, s amelyeket még nem mutattak be, vagy színpadi változatban nem kerültek még színre Magyarországon. Igyekszünk olyan témákkal foglalkozni, amelyek a mai kor kíváncsi, gondolkodó emberét érdeklik, aki nem elégszik meg azzal, hogy az interneten keresztül szemléli a világot.

A hajdani szalonkultúrának lényege volt – túl a társas együttléten – a fiatal alkotók felfedezése is. A nagy nevek mellett nálunk is rendre megjelennek fiatal művészek, pályakezdők, akiket fel is fedez aztán a közönség. Bár nincs hagyományos értelemben vett társulatunk, mégis társulattá formálódott a Rózsavölgyi Szalon alkotóközössége. Szeretnek itt lenni.

Köszönjük!

Legolvasottabb

Plusz

Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is azt üzeni: Jobbulást!

Sztárok összefogásával született meg a PIROS ORR bohócdoktorok JOBBULÁST! című dala, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nézzünk másképp a betegségre. Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is feltűnik a dal videoklipjében.
Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Vizuál

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Színház

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Színház gyász

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Színház interjú

L. Nagy Attila: „A kezdeti csikóságomból lekopott a felesleg”

L. Nagy Attila két alkalommal már koreográfusként is kipróbálhatta magát, jelenleg pedig egy olyan munkában vesz részt, amely talán anyaszínháza életében is mérföldkő. A fiatal bábszínészt többek között a Kár, hogy anyádat nem hoztuk el... című, 18+-os vásári bábrevü próbafolyamatáról kérdeztük.
Színház interjú

Szarvas Balázs: „Egy produkció csakis együtt, közös munkával jöhet létre”

Kevesen vannak olyanok, akik ismerik a színházat „hátulról”, miközben a reflektorfényben állnak. Az egyikük Szarvas Balázs, aki amellett, hogy az Újszínház színésze, rendezőasszisztensként is dolgozik a teátrumban. Hogyan vezetett útja a Paulay Ede utcába, miként tud a kettős feladatnak megfelelni – ezekről beszélgettünk vele.
Színház ajánló

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.
Színház ajánló

Idén nyáron újra életre kel a színház a hegyek között – vár a Visegrádi Nyári Színház!

Július 27. és augusztus 1. között ismét megnyitja kapuit a Visegrádi Nyári Színház, amely idén is rengeteg izgalmas programmal, színházi előadásokkal, előadói estekkel és gyerekprogramokkal várja a közönséget.