Mint arról korábban beszámoltunk, rekordszámú, tizenöt érvényes pályázat érkezett a ferencvárosi Pinceszínház igazgatói pályázatára. Soós Péter korábbi igazgatót azután menesztette a kerület vezetése, hogy a rendező jelzés nélkül főállású oktatói munkát vállalt az újjászervezett Színház- és Filmművészeti Egyetemen, ezt pedig a 2023-ig érvényes szerződése alapján nem tehette volna meg.
A pályázatokat elbíráló szakértői bizottság tagjai:
A Színházművészeti Bizottság delegáltjai:
- Barnák László a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója
- Őze Áron, a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza igazgatója
- Csáki Judit magyar színházkritikus, újságíró, műfordító, egyetemi tanár
- Jászay Tamás újságíró, szerkesztő, kritikus, kurátor, egyetemi oktató, a Revizor alapító szerkesztője, állandó szerzője
Prof. Dr. Kásler Miklós delegáltja:
- Benedekfi István – osztályvezető, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kultúráért Felelős Államtitkárság, Előadó-művészeti Főosztály
A fenntartó önkormányzat delegáljtai:
- Döme Zsuzsanna alpolgármester
- Szász János Balázs Béla-díjas magyar színházi és filmrendező, dramaturg, forgatókönyvíró, egyetemi tanár, érdemes és kiváló művész
A ferencvárosi Pinceszínház delegáltja:
- Farkasné Bugyáki Beáta
Időközben egy pályázó, Pozsgai Zsolt Balázs Béla-díjas drámaíró, rendező visszavont a pályázatát (az okokról itt írtunk részletesen), így csak tizennégy pályázat maradt versenyben. A szakértői bizottság legnagyobb arányban dr. Komáromi György pályázatát támogatta.
A 2021. július 6-án megtartott kerületi közgyűlésen a képviselő-testület négy pályázót hallgatott meg: Gulyás Hermann Sándort, Horváth Lajos Antalt, dr. Komáromi Györgyöt és Sztarenki Pált. A képviselő-testület végül Sztarenki Pált választotta meg igazgatónak 10 igen, 2 nem szavazat és 3 tartózkodás mellett.
Az indoklás szerint Sztarenki Pál pályázatában nagyon erős színházi szellemiség fedezhető fel, megcélzott programja kellően széttartó ahhoz, hogy képes legyen megszólítani a gyermekektől az idősökig a ferencvárosiakat. „A meghallgatások során egyértelműen látszott, hogy a pályázó tisztában van a színház jelenlegi gazdasági kereteivel, és képes lesz abból hatékonyan gazdálkodni, szakmai múltja garancia a színház sikeres és stabil működésére” – hangzott el a közgyűlésen.
Sztarenki Pál a képviselő-testület előtt a szavazást megelőzően megtartott programismertetőjében elmondta, a színházat a sokszínűség, a megbízhatóság, a kiszámíthatóság és a szakszerűség jegyében tervezi működtetni, emellett okosan és praktikusan átgondolt építkezést tart megvalósíthatónak, a Pinceszínház adottságainak ismeretében.
Az újonnan kinevezett igazgató hozzátette, már korábban összeállt a Pinceszínház következő évadának repertoárja, így az ő dolga most elsősorban ennek operatív levezénylése lesz.
„Rólunk szól, értünk szól, nekünk szól.”
Meglátása szerint a színháznak minden korosztályt meg kell tudnia szólítania, nem pedig rétegszínházként működni, nem szabad kirekesztőnek vagy „kultúrrasszistának” lenni. „A Pinceszínháznak ki kell szolgálnia a teljes Ferencváros közönségét” – jelentette ki.
Pályázatából négy alappillért emelt ki:
- Együttműködést tervez a Freeszfe Egyesülettel;
- Tovább erősítené a tantermi- vagy beavató színházi programot;
- Beszélgetéssorozatot indítana Trezor címmel a kulturális élet „féltett kincseivel”, kiemelkedő művészekkel, gondolkodókkal;
- A meglévő repertoár megtartása.
FRISSÍTÉS!
A döntés után nem sokkal a közösségi felületen osztott meg bejegyzést Baranyi Krisztina, a IX. kerület polgármestere, amelyben így fogalmaz:
"Végtelenül elkeserítő döntés született ma a Pinceszínház igazgatójának kiválasztásakor. A Fidesz-DK-Mszp és két momentumos képviselő friss nagykoalíciót alkotva hagyta figyelmen kívül a magyar színházi élet krémjéből álló, 13 órás bírálat után javaslatot tévő szakmai bírálóbizottság véleményét, javaslatait. Helyette kiválasztották azt a jelöltet, aki operett kuplékat tervez a kerületi középiskolákba vinni, hogy népszerűsítse a színházat.
Miközben felkerülhettünk volna Budapest színházi térképére, végre nézőket is hozva a színházba, életet a Ráday utcába.
Ezen a téren az marad a kerületben, ami a Fidesznek kedves, változás leszavazva."
(kiemelés: Fidelio)