Miközben a szomszédunkban háború dúl, a 10. Színházi Olimpia szervezői abban bíznak, megóvhatják, és ahol szükséges, újjáépíthetik azokat a hidakat, amiket a politika lerombol. Párbeszédre törekszenek az ukrán színházművészet képviselőivel, akiknek a háború miatt bizonytalan a részvétele a 2023-as olimpián, de most is folynak a tárgyalások, és az utolsó utáni pillanatig biztosítják számukra a lehetőséget, hogy bekerüljenek a programba. Közben az oroszországi művészekkel is párbeszédre törekszenek, remélve, hogy ők is mihamarabb visszakerülhetnek a színházi körforgásba.
„Soha ilyen jelentős színházi eseményt még nem rendezett Magyarország” – fogalmazott Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, a Színházi Olimpia művészeti vezetője az esemény sajtótájékoztatóján. Kiemelte, hogy a programban több mint száz partnerintézmény vesz részt, és a rendezvényen az egész magyar színházi élet keresztmetszetét szeretnék bemutatni.
„A Színházi Olimpia egy olyan nemzetközi fórum, amely jelentős színházi alkotók munkásságát mutatja be a világ minden tájáról.
A kreatív ötletek és javaslatok megismerése előmozdíthatja a művészet jövőjét” – fogalmazott üzenetében Theodórosz Terzopulosz, a Színházi Olimpia alapítója, az athéni Attis Színház igazgatója.
Az eseménysorozathoz számos színházi, bábos és táncfesztivál kapcsolódik változatos programokkal. A programban utcaszínházi látványosságok éppúgy szerepelnek, mint szakmai események: könyvbemutatók, workshopok, mesterkurzusok, kiállítások és konferenciák. Az alapításának 200. évfordulóját ünneplő Miskolci Nemzeti Színház, valamint a kortárs magyar színházi seregszemlét szervező Debrecen az olimpia kiemelt helyszínei.
A színházi eseménysorozat központi eseményeit a IX. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó (MITEM) öleli fel a Nemzeti Színházban. Magyarország legnagyobb színházi fesztiválján olyan szakmai óriások rendezéseivel és munkájával találkozhat majd a hazai közönség, mint Theodórosz Terzopulosz, Tadashi Suzuki, Romeo Castellucci, Szlava Polunyin, Heiner Goebbels, Eugenio Barba, Alessandro Serra, Liu Libin vagy Declan Donnellan.
Jövőre ünnepli 100. születésnapját a Budapesti Operettszínház, amely az eseménysorozathoz kapcsolódva „Csárdáskirálynő fesztivált” rendez, amelyen a színház saját előadása mellett két külföldi előadást is láthat a közönség. Az alternatív szcénát – többek között – a Jurányi Ház és a Bethlen Téri Színház képviseli. A Győri Nemzeti Színház a Duna menti teátrumokat fogja össze, amellett április 17-23. között a város ad otthont a Patchwork Nemzetköz Gyermek- és Ifjúsági Fesztiválnak. Az amatőröknek és a diákszínjátszóknak is lesznek fesztiváljai, valamint a szabadtéri színházak is csatlakoztak az eseményhez.
Az olimpia egyik fókuszát a magyar drámairodalom egyik legnagyobb alkotója, Madách Imre jelenti, aki jövőre 200 éve, 1823-ban születetett, és akinek 140 éve mutatták be fő művét, Az ember tragédiáját. Madách munkásságát nemcsak konferenciák, kiállítások, új könyvek mutatják be, hanem egy egyedülálló esemény is: a világ számos országának színművészeti iskoláiból érkeznek csoportok, akik darab egyes színeit dolgozzák fel, majd ezekből egy nagy közös produkció is készül.
További információ a Színházi Olimpia weboldalán olvasható.
Fejléckép: Bozsik Yvette Társulat: HA DÔ (forrás: Nemzeti Színház)