Tekintettel a független és befogadó színházak bizonytalan helyzetére, az Örkény István Színház ebben az évben nem nyújt be pályázatot az NKA Színházi Kollégiumához.
Ezt a rövid közleményt tette közzé Facebook-oldalán az Örkény Színház kedden, majd szerdán a Katona is csatlakozott hozzájuk. Közleményükben kijelentették, idén ők sem pályáznak:
Csatlakozva az Örkény Színházhoz, a Katona József Színház vezetősége is úgy döntött, hogy tekintettel a független és befogadó színházak bizonytalan helyzetére, idén nem nyújt be pályázatot az NKA Színházművészeti Kollégiumához.
Az NKA Színházművészet Kollégiuma által új színházi produkciók megvalósítására meghirdetett pályázata kiemelten magyar szerzők művei, ősbemutatók, magyarországi bemutatók, valamint több művészeti ág egyenértékű jelenlétével létrejött produkciók létrehozását támogatja.
A vissza nem térítendő támogatás tervezett keretösszege 64 millió forint.
Azáltal, hogy az Örkény Színház és a Katona József Színház idén nem nyújt be pályázatot, még nagyobb eséllyel vehetnek részt a pályázaton a független és a befogadószínházak.
Az új pályázati rendszer kialakítását az indokolta, hogy a kormány tavaly megszűntette a társasági adókból történő kultúratámogatási lehetőséget. A pénzek manuális újraosztásával azonban nem mindenki ért egyet, a Színházi Kritikusok Céhe közleményben adott hangot tiltakozásának. „A Színházi Kritikusok Céhe tiltakozik a taokompenzáció súlyosan egyenlőtlen, a független és magánszínházak működését ellehetetlenítő elosztása ellen” – írják. „Míg ezek a színházak csak töredékét kapják meg a jegybevételük alapján őket megillető támogatásnak, az állam által amúgy is kiemelten támogatott színházak a jegybevétel alapján járó összeg többszörösét kapják.”
A közlemény szerint az önkényes támogatásosztás „színházak megszűnéséhez, fesztiválok elmaradásához, az általuk foglalkoztatott művészek és a háttérszakmák művelőinek munkavesztéséhez vezet”, ezzel pedig mind a szakma, mind a közönség rosszul jár.
Sérülnek a nézők jogai is, akik jegyvásárlásukkal bizonyították, hogy szükség van ezekre a színházakra. A magyar színházművészet lesz ezzel szegényebb.
A céh elsősorban az ellen tiltakozik, hogy a támogatások megítélésének szempontjai nem tisztázottak és nem nyilvánosak. A kiemelt támogatásban részesülő „nemzetstratégiai intézmények” fogalma sem egyértelmű, sőt nincs ilyen meghatározás az előadó-művészeti törvény szövegében sem.
A Válasz Online az új pályázati rendszer nyertesei között említi a „Nemzetstratégiai előadó-művészeti intézmények” kategóriájába tartozó intézményeket, köztük a Vidnyánszky Attila vezette Nemzeti Színházat, amelynek tao-bevétel kiesését (76 millió forint) annak több mint ötszörösével, 400 millió forinttal kompenzálhatják. Ugyancsak ötszörös pénzt kaphat a Pesti Magyar Színház (162,5 millió helyett 800 milliót), míg a MACIVA ugyancsak 800 millióval majdnem duplázni tud (447,5 millióra lett volna jogosult taóból).
A kiemelt fővárosi színházak (köztük az Örkény és a Katona) Tarlós István főpolgármester a kormánnyal kötött megállapodása alapján 3,5 milliárd forint többlettámogatást kap a kieső tao-pénzek helyett.
A tao-megszüntetés ügyében gyakran posztoló Átrium Facebook-oldala május 16-án értesítette közönségét, hogy a 2018-as, 218 millió forintos tao támogatásukat mindössze 50 millióval pótolta: „vagyis a 2018-as taóösszeg 77,1 százalékát – 168 millió forintot – az Átriumtól a minisztérium elvette”.
Mint írják: „az értesítés szerint az 50 millió forintos „kompenzációt” is csak abban az esetben kapja meg a színház, ha lesz rá forrás, ráadásul három részletben. A második két részletet eleve további feltételekhez és beszámolók elfogadásához kötik.”
A tao támogatásokat a hivatalos kommunikáció szerint a rendszerrel való visszaélések miatt szüntette meg a kormány. „Az Átrium soha nem adott pénzt taóközvetítésért, és jegybevételének minden egyes forintja valós volt. A korábbi kormányzati nyilatkozatok fényében, miszerint aki tisztességesen dolgozott, az nem járhat rosszul, a megítélt részösszeg azt sugalmazza, hogy az Átrium valaha is tisztességtelenül használt volna fel közpénzt, ezt pedig határozottan visszautasítjuk” – írja a Margit körúti színház. Új bemutatójuk, a Kasszasiker, kísértetiesen emlékeztet az intézmény jelenlegi helyzetére. Az Átrium várja a nézők és mecénások támogatását.
Kapcsolódó
“Kasszasiker” az Átriumban!
Új bemutatóra készül az Átrium, a Kasszasiker című vígjátékát június 17-én mutatja be színház.
FRISSÍTÉS! (2019. május 24. 12:37)
A Nemzeti Kulturális Alap május 22-én Facebook-bejegyzésben reagált az Örkény Színház közleményére. Mint írják, meggyőződésük szerint a színház döntése az NKA által is képviselt pályázati koordináció jegyében született, ezúttal pályázói oldalról.
„Felhívjuk a figyelmet, hogy hasonló szakmai elveket követve az NKA Színházművészet Kollégiuma idei tavaszi felhívása megfogalmazásakor eleve úgy hirdette meg az új produkciók megvalósításának támogatására szolgáló 108117/147 altémáját, hogy azt a minősítéssel nem rendelkező színházművészeti szervezetek számára teszi elérhetővé” – írják.