A Nemzeti Színház 2014-ben rendezte meg először a Madách Nemzetközi Színházi Találkozót. Az idei fesztiválon 2500 év kulturális ívét fogják felfesteni Euripidésztől és a Mahábharatától a kortárs szerzőkig – mondta el Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, a MITEM alapítója.
Mint hangsúlyozta, ez a színházi találkozó nem a versengésről szól, hanem a hidak, kapcsolatok építéséről. A szervezők célja ezért, hogy a MITEM nyitott fesztivál legyen minden szempontból, hogy a legkülönbözőbb színházi nyelveket felvonultatva megmutassák a világszínházat az összes árnyalatával, útkeresésével, de még ennél is fontosabb a gondolati nyitottság.
A hetedik MITEM-en korunk színházi forradalmáraival ismerkedhet meg a magyar közönség.
A világhírű amerikai rendező, Robert Wilson, az idő és fény poétája, Oedipus király történetét fogalmazta újra egy nemzetközi társulattal, és érkezik Budapestre a Pompei és Epidaurosz antik színházai, Nápoly, Vincenza és Szentpétervár patinás színpadai után. Németországból a keleti tartományok teátrumai közül az egyik legfontosabb és legsikeresebb a Staatsschauspiel Dresden, amelynek 2019-ben két előadása is szerepelt a legjelentősebb német színházi seregszemle, a Theatertreffen legjobb tíz előadása között. Ezek egyikének rendezője Sebastian Hartmann, aki szabad asszociációkra, merész víziókra épülő Bűn és bűnhődés című előadását hozza a MITEM-re.
Erős lesz a frankofón színházi jelenlét is: Valere Novarina Képzeletbeli állat című produkcióját hozza el, Omar Porras pedig a svájci Théatre Kléber-Mélau társulatával mutatja be Mesék meséje című produkcióját. Bűbájos varázslatnak nevezték Európa-szerte az újságírók a Bells & Spells című előadást, amit Victoria Thierrée Chaplin rendező a cirkusz, színház, tánc, kabaré eszközeiből szőtt lánya, Aurélia Thierrée színésznő számára. Az ő világukban minden lehetséges, semmi sem logikus, viszont tele van humorral, könnyedséggel és szeretettel.
A MITEM idei díszvendége, Theodorosz Terzopulosz, a Színházi Olimpia alapító-igazgatója Ámor című darabját hozza el az athéni Attisz Színházból. Elmondása szerint a gazdasági és társadalmi válságra reflektáló kamaraelőadás során minden eladóvá válik: még a szerepek, a ruhák, a gondolatok is, talán csak a szerelem jelent kivételt. Terzopulosz a fesztivál hétfőn megtartott sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy
a 10. Színházi Olimpiát Budapesten rendezi meg 2023-ban.
Omar Fetmus, az algériai színházi élet "motorja" kamaradarabjában sok humorral ábrázolja az algériai művészek nehéz életét, visszatér a kijevi Ivan Franko Nemzeti Dráma Színház, majd hét és fél órás előadás során mutatják be indiai-olasz koprodukcióban a Mahábharáta történetéből készült, kathákali stílusú táncelőadást.
Szőcs Géza Raszputyin című darabját adja elő a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata Szardar Tagirovszkij rendezésében. A Nemzeti Színház négy saját előadását - Rocco és fivérei, Médeia, Tartuffe, Macskajáték - mutatja be a találkozón.
Fejléckép: Jelenet Robert Wilnos Oidipusz c. rendezéséből (forrás: MITEM / Nemzeti Színház)