Tizenötmillió forint gyűlt össze abban a kampányban, amelyet az eSzínházat is működtető Alapítvány a Magyar Színházakért indított a független színházak és társulatok finanszírozásának megsegítésére. Összesen tizenöt független színház, társulat és színházi neveléssel foglalkozó szervezet részesül az összegyűlt támogatásból, amelyet az évadkezdésig meg is kapnak az érintettek – adta hírül a szervezet.
Mint arról beszámoltunk, az eSzínházat is működtető Alapítvány a Magyar Színházakért júniusban kampányt és közösségi gyűjtést indított azzal a céllal, hogy támogassa azokat a meghatározó független színházakat és társulatokat, valamint színházi neveléssel foglalkozó társulatokat,
akiknek a fennmaradása a tét.
A kampányhoz kétféle módon lehetett csatlakozni: jegyvásárlással az eSzínház három, június 21. és július 12. közötti online vetítésére (Azt meséld el, Pista! – Örkény Színház, Rükverc – Katona József Színház, Kezdhetek folytatódni – Radnóti Színház), illetve közvetlen átutalással az Alapítvány bankszámlájára. A kezdeményezéshez a Katona József Színház, az Örkény Színház és a Radnóti Színház azzal a felajánlással is csatlakozott, hogy az előbbiekben megnevezett előadásaik online vetítésének jegybevételeit felajánlották a függetlenek számára.
A kampány mellé állt számos híresség, színész, rendező, író, újságíró és alkotó, akik szintén kiemelten fontosnak tartották a kezdeményezést, mások mellett Alföldi Róbert, Balatoni József, Geszti Péter, Háy János, Kováts Adél, Mácsai Pál, Máté Gábor, Nyáry Krisztián, Radnóti Zsuzsa, Schmied Zoltán, Sebestyén Balázs, Székely Csaba, Váradi Júlia és Veiszer Alinda.
Mint közleményükben emlékeztetnek,
az alapítvány a másfél hónapos kampány alatt folyamatosan egyeztetett és interjúkat készített a meghatározó független színházak és színházi nevelési társulatok képviselőivel
annak érdekében, hogy megismerje a 2024-25-ös évadra vonatkozó terveiket, valamint, hogy képet kapjon arról, milyen gazdálkodási nehézségekkel küzdenek.
Közleményükben kitértek rá, az, hogy kik a meghatározó független színházak és társulatok, három irányból került megközelítésre:
- akik a „mérhető” értékek alapján ide sorolhatóak, azaz van állandó játszóhelyük (akár saját, akár befogadóhelyen), van társulatuk vagy állandóan foglalkoztatott művészeik, van repertoárjuk, bemutatóik és így tovább,
- másrészről azok, akiket maguk a független színházak és társulatok meghatározónak tartanak maguk közül (mindez a velük való interjúk során derült ki),
- harmadrészt az Alapítvány megkereste a Független Előadó-művészeti Szövetséget is.
A kampány során összegyűlt 15 millió forint szétosztása során – több szempont mellett – hangsúllyal került figyelembevételre, hogy az érintett színházak és társulatok milyen anyagi helyzetben vannak, milyen tervekkel, megoldásokkal készülnek a soron következő évadra és mennyiben lehet a támogatással biztosítani, hogy végigvigyék a teljes évadot 2025 júniusáig. Mindezekre is tekintettel az Alapítvány az alábbi felosztás mellett döntött:
Színházi neveléssel foglalkozó független társulatok (ABC sorrendben):
- Káva Kulturális Műhely – 1 millió forint
- Kerekasztal Színház –1 millió forint
- Láthatáron Csoport – 1 millió forint
- Utcaszínházi Alkotóközösség – 1 millió forint
- RÉV Színház – 1 millió forint
Független színházak, társulatok (ABC sorrendben):
- Apertúra – 1 millió forint
- Dollár Papa Gyermekei – 1 millió forint
- Forte Társulat – 1,5 millió forint
- Gólem Színház – 0,5 millió forint
- KV Társulat – 1 millió forint
- Nézőművészeti Kft. – 1 millió forint
- Pintér Béla Társulat – 0,5 millió forint
- Stereo Akt – 1 millió forint
- Stúdió K Színház – 1,5 millió forint
- TÁP Színház – 1 millió forint
Fejléckép: Részlet Pintér Béla és Társulata Szívszakadtig című előadásából (Fotó/Forrás: Horváth Judit)