Egy évvel ezelőtt hirdette meg először a Csokonai15 a Játszó Terek pályázatot, akkor még csak ősbemutatók létrehozására. A pályaművek közül tavaly négy alkotó kapott lehetőséget, hogy a Csokonai infrastrukturális segítségével vigye színpadra a megálmodott előadást. A nyertes társulatok finanszírozási nehézségei miatt a tavalyi évadban egy produkció került a nézők elé, Csábi Anna írása és rendezése, a Köldökzsinór-varieté. Az integratív mesejáték, A nyúl bemutatója 2024-re tolódott, amely Kerkay Rita és Matkó Tamás ötlete alapján és előadásában valósul meg.
Az előadó-művészeti területen működő, referenciával rendelkező színházi társulatok, alkotóműhelyek és művészek számára kiírt pályázatot idén már kibővítették az előadások továbbjátszására is, látva, hogy
egyre fogynak a fővárosban a befogadószínházak és egyre nagyobb szükség van valódi „játszó terek”-re.
Pályázni három kategóriában lehetett, érzékenyítő, integratív és reflektív előadások terveit várta a XV. kerületi szervezet. A beérkezett anyagok fele a reflektív kategóriát jelölte meg, 10 százalék az integratív és 40 százalék volt az érzékenyítő előadás. Az érzékenyítés és az akadálymentesítés fontos céljai a Csokonainak, hiszen a kerületi színpadokon hagyománya van a diákok számára szervezett fejlesztő és tudatosító előadások vendégjátékainak.
A pályázók majdnem háromnegyede egy már korábban bemutatott produkciójának keres helyszínt
– ez az arány azt igazolta a szervezők számára, hogy napjainkban valóban komoly nehézségekkel néznek szembe a független társulatok, amikor az előadásaik életben tartását tűzik ki célul.
A műfajok terén is széles skálát mutattak a pályázók, jelentkeztek drámajátékkal, musicallel, színházi-nevelési és közösségi színházi előadással, kortárs táncprodukcióval és lakodalmas performansszal is társulatok.
Az egyik szemünk sír, a másik pedig nevet
– így összegezte Beke Károly, a Csokonai15 ügyvezetője az újabb pályázati tapasztalatokat. „Örülünk és büszkék vagyunk arra, hogy több, mint ötven alkotócsoport tartja alkalmasnak arra társaságunkat, hogy nálunk mutassa be vagy játssza tovább darabját. Ugyanakkor az egy nagyon szomorú helyzet és kórkép, hogy ma Magyarországon több mint ötven olyan előadás van, amelynek a sorsa az állami támogatások megvonásával veszélybe került. Ez már nem kultúrpolitika, hanem kulturális rombolás” – tette hozzá Beke.
A pályázat bírálói körébe, ahogy az előző esztendőben, a szervezők meghívták Rozgonyi-Kulcsár Viktóriát, a Jurányi Ház vezetőjét és Upor László dramaturgot is. A zsűrinek nemcsak az lesz a feladata, hogy ezeket a produkciós terveket összehasonlítsa és értékelje, hanem hogy olyan nyerteseket is hirdessen, akiket a Csokonai15 idén az infrastrukturális háttér biztosítása mellett 500.000 forint támogatásban is részesít.
A nyerteseket a Csokonai ANNO Fesztiválhónapjának keretében hirdetik ki.
Fejléckép forrása: Pixabay.com