Színház

Trill Zsolt: „Minden előadásra úgy tekintek, mintha bemutató lenne”

2018.08.24. 09:05
Ajánlom
Erős felütéssel kezdődik a Nemzeti Színház új évada: szeptemberben a Caligula helytartójával indul, majd október elején az Álomgyár bemutatójával folytatódik. Mindkét előadásban fontos szerep vár Trill Zsoltra, akivel a sportversenyek és színház összefüggéseiről, évadkezdésről és kritikáról is beszélgettünk.

Nyáron a Gyulai Várszínházban már játszottátok a Caligula helytartóját, hogy alakul azóta az előadás?

Még a Gobbi Hilda Színpadon kezdtük próbálni, aztán Gyulán egy teljesen új térbe vittük át, és most, amikor visszakerül a Gobbi színpadára, óhatatlanul visszaviszünk valamit a gyulai előadásból is. Ha így nézzük, most egy harmadik típusú előadás készül, egyébként így volt ez pár éve a III. Richárddal is. Örülök ennek, mert így hosszabban tud érlelődni bennünk az anyag. Annak idején, Beregszászon mindig tartottunk egy bemutatót, de utána akárhányszor játszottuk még, mindig premierként tekintettünk rá, újra és újra fogalmaztuk.

Én azóta is minden előadásra úgy tekintek, mintha bemutató, vagy mintha olimpiai döntő lenne. Nálunk minden este verseny van, és ez kockázatos.

Benne van, hogy nem sikerül, hogy megsérülhet az ember, épp úgy, mint egy sportversenyen. Mint a sportolóknak, nekünk is van felkészülési időnk, a jó az lenne, ha minél hosszabb lehetne, de van amikor viszonylag rövid idő alatt készülnek el az előadások. Ivan Viripajev új darabjánál, az Álomgyárnál például Rizsakovval a lényegét tekintve egy hónap próbaidőszak áll a rendelkezésünkre, a bemutató október elején lesz.

Nemzeti_Szinhaz_foto_eori_szabo_zsolt_TRILL-130820.jpg

Trill Zsolt, a Caligula helytartója c. előadásban (Fotó/Forrás: Eöri Szabó Zsolt, Nemzeti Színház)

A gyulai előadásokon készült fotók erőteljes, feszült vizuális világot mutatnak, mintha egy kovácsműhelyben lennénk. Mitől izgalmas, aktuális Szász János koncepciója? 

Férfiak vannak benne, fegyverek, harc, a nőknek nincs helyük itt. Azt nem tudom, hogy ez jó, vagy nem, hogy Székely János miért nem írt bele női szereplőket, de szerintem azért mert le akarta csupaszítani az egészet. A hatalom kőkeményen ott van a darabban, de ez csupán az elsődleges rétege. Az elején úgy tűnik, mintha csak a szoborról beszélnének: be lehet-e vinni, engedi-e a hatalom, nem engedi, aztán mégiscsak valahogy beljebb vájja magát az anyag és saját magát kérdőjelezi meg. Ami engem izgat ebben, az valahol a szöveg második, vagy a harmadik rétegéből fejthető fel. Az fontos kérdés, hogy hogyan lehet valami újat létrehozni, valamit, amiben közösen hiszünk, végső soron egy új Istent. De az igazi lényeg számomra mégiscsak az, hogy itt Istentagadás történik, mert a főhős tudja, hogy egyik Isten sem jó. Valami nem stimmel. Ezért tart izgalomban a színház. Szász Jánosnál az ellenállást boncolgatjuk, az Álomgyár Rizsakovval a szerelemmel és a halállal foglalkozik. Végső soron ott is Istenről van szó, minden izgalmas darab erről szól.

Nehéz kibújni az alól, hogy a színház közügyekkel foglalkozzon. Mint színész, mennyire tartod fontosnak a társadalmi szerepvállalást?

Talán annyira, hogy én magam is fontosnak tartom azt, ahogyan benne vagyok ebben a világban, ebben a társadalomban. Véleményem van dolgokról, de nem biztos, hogy nap, mint nap erről kellene beszélnem, nem vagyok ilyen ember. Mert nem lehet őszintén beszélni, mindegy miről van szó. Sokkal bonyolultabb és sokszínűbb az élet.

Nemzeti_Szinhaz_foto_eori_szabo_zsolt_TRILL2-130819.jpg

Trill Zsolt, a Caligula helytartója c. előadásban (Fotó/Forrás: Eöri Szabó Zsolt, Nemzeti Színház)

Hogyan állsz a kritikához? Különösen most, hogy ilyen kiélezett a helyzet a színházi kritikusok és Vidnyánszky Attila között?

Nem követtem ezt az ügyet. Talán az a baj, hogy a kritika nagyon bele szeretne szólni a színházba, holott a lényegét tekintve nem hoz létre műalkotásokat. Szerintem valahogy megértőbbnek kellene lennie a kritikának, mondok egy példát. Oroszországban, vagy a volt Szovjetunióban, egy rendezőnek legalább 10-15 előadást létre kell hoznia ahhoz, hogy véleményt mondjanak róla. Itt Magyarországon egy főiskoláról kikerült rendező, tisztelet a kivételnek, rögtön zseni tud lenni. Úgy tűnik, mintha a kritika csinálna belőlük rendezőt, holott ez nem így van. Ahhoz iszonyatosan sok munka kell, amiben az is benne lehet, hogy nem sikerülnek a dolgok. Mi színészek, amikor közösen végigdolgozunk hónapokat, elég jól látjuk egymásról, hogy ki mit tud, ki hogy jutott, vagy nem jutott el oda ahol van, és akkor jön a kritika, és valami egészen más dolgot vesz le belőle. Hangulatokat gerjeszt, másodpercek alatt ledönt embereket az úgymond magasságból, pedig nem ilyen fekete és fehér minden.

A kritikának sokkal nyitottabbnak kellene lennie, valahogy jobban kellene szeretnie a színházat.

De a problémákról beszélnünk kell, és közösen kellene beszélnünk, kirekesztés nélkül. Nem kellenek a kinyilatkoztatások.

Rendezésre gondoltál?

Gondoltam, de annyi szuperszonikus rendezővel dolgoztam már együtt, hogy néha szégyellem még a gondolatot is. Az ember tele van kételyekkel, de talán majd egyszer, ha megöregszem, még az is lehet.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Klasszikus

Schiff András, Antonio Pappano, Janine Jansen és John Malkovich is fellép 2025-ben Kismartonban

A jövő évben összesen harminchárom koncertet rendeznek a classic.Esterházy programsorozat, a KEYS TO HEAVEN és HERBSTGOLD Fesztiválok keretein belül a kismartoni Esterházy-kastélyban.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Urbanovits Krisztina, Sirkó László, Gombos Judit és Gados Béla a 2024-es Aase-díjasok

A művészek december 16-án, a Bajor Gizi Színészmúzeumban rendezett ünnepség keretében vehetik át az elismerést, a Prológ-díjjal és a Bálint Lajos-vándorgyűrűvel kitüntetettekkel együtt.
Színház ajánló

Nagy Feró Hamletjével indul útjára az Akvárium Színházi Műhely

Januártól izgalmas színházi előadások színtere is lesz Budapest egyik legkedveltebb közösségi helye, az Akvárium Klub. Az Akvárium Színházi Műhely első előadása január 13-ra várható.
Színház hír

Mennyből a kuckó – A HEROSZ Állatotthon és a Vörösmarty Színház színész-keresztszülők segítségével keres új otthont az elhagyott állatoknak

A Vörösmarty Színház és a székesfehérvári HEROSZ Állatotthon közös karácsonyi kampányt indít, Mennyből a kuckó! címmel. A közös mentorprogram keretében a teátrum színművészei segítenek a menhely állatainak szerető otthont találni karácsonyra.
Színház ajánló

„Szavak, amelyek megváltoztatják a világot” – Holt költők társasága januárban háromszor a RaM-ban

Tom Schulman Oscar-díjas filmjének színpadi adaptációja, a Holt költők társasága már csak tavaszig látható, de januárban három alkalommal is látható lesz a RaM-ArT Színházban.
Színház ajánló

Legendákról sztorizik első önálló estjén Bujtor István fia, Bujtor Balázs az Eötvös10-ben

Sokszor megkérdezik tőle, amikor bemutatkozik: „Ugye nem AZ a Bujtor? Ő erre büszkén feleli: „De. AZ a Bujtor.” Bujtor Balázs hegedűművész, zeneszerző – zseniális mesélő. Eddig mindig mások műsorában beszélt, most először lép saját stand-up előadásával közönség elé december 11-én 20 órakor az Eötvös10-ben.