Színház

Új díjat alapított a Színházi Kritikusok Céhe

2022.08.16. 15:50
Ajánlom
Az idén 30 éves Kerekasztal Színház és a 25 éves Káva Kulturális Műhely kapja a Színházi Kritikusok Céhének új elismerését, a Jövő díjat, amelyet olyan társulatoknak ítélnek oda, akik innovatív színházi gondolkodással, elkötelezetten dolgoznak a társadalmi folyamatok alakításán.

A Színikritikusok díjai mellé új díjat alapít a Színházi Kritikusok Céhe. Mint azt közleményükben írták, a Jövő díj névre keresztelt elismerést olyan színházi alkotók, alkotócsoportok vagy produkciók kaphatják meg, akik innovatív színházi gondolkodással, elkötelezetten dolgoznak a társadalmi folyamatok alakításán.

Indoklásuk szerint azért volt szükség az új díjkategória megalapítására, mert a jelenlegi szavazati rendszerük ritkán, és főképp csak a Különdíj kategóriájában tudta elismerésben részesíteni azokat az együtteseket, intézményeket vagy produkciókat, amelyek fontos társadalmi feladatot ellátó, innovatív kezdeményezéseket hoznak létre, és amelyek alkotásaikban a jelen kihívásaival a jövőre is figyelve igyekeznek szembe nézni.

Egyúttal közölték azt is, az első Jövő díjat a 30 éves Kerekasztal Színház és a 25 éves Káva Kulturális Műhely kapja.

A két társulat díjához Puskás Panni, a Színházi Kritikusok Céhének társelnöke írt laudációt, amelyben arról ír, a kritikus szakmának nagy adóssága volt a nevelőszínházi társulatokkal szemben, már csak azért is, mert a hazai színész-drámatanárok munkája, szakmai tudása és tehetsége párját ritkítja Európa-szerte. Hozzátette, abban, hogy ez így alakult, egyértelműen két úttörő társulatnak, a Kerekasztal Színháznak és a Káva Kulturális Műhelynek volt a legnagyobb szerepe.

„E két nagyszerű társulat az elmúlt évtizedekben nemcsak demokratikusabbá formálta a színházat azzal, hogy gyerekek, fiatalok vagy felnőttek számára lehetővé tette, hogy

előadásaikon aktívan részt vegyenek, s véleményüket bátran vállalva akár vitatkozzanak is a színpadon látottakkal, de egyszersmind megízleltette velük, hogy mit jelent állampolgárként viselkedni egy demokráciában”

– írta Puskás Panni, aki egyúttal köszönetet mondott a két társulat munkatársainak, amiért felelősséget vállalnak mindannyiunk jövőjéért.

A Színikritikusok díját október 18-án adják át az Örkény Színházban. Mint azt megírtuk, életműdíjban idén Cserhalmi György részesül. A különdíjat ezúttal nem egyetlen szezonért, hanem egy 14 éven át tartó sorozatért ítélik oda, méghozzá az AlkalMáté Trupp kapja, amelynek résztvevői Horváth István és Máté Gábor 2003-ban végzett osztályának tagjai voltak. A társaság indoklása szerint az évente néhány estére/délutánra megvalósuló projekt életjáték-sorozata önmagában is díjazandó elszántságáért, de még inkább azért, mert a személyesség erejével és hitelével létrehozott produkcióik műfajteremtő színházi tényezővé váltak.

Fejléckép/Forrás: Unsplash

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Szente Vajk rendezésében érkezik a Játékszínbe A Da Vinci-kód

A Játékszín ötvenedik magánszínházi premierjére december 7-én kerül sor, méghozzá Dan Brown világsikerű regénye, A Da Vinci-kód színpadi adaptációjával.
Színház ajánló

Kapuzárási pánik – ismét Rényi Ádám írásaiból készül előadás a 6SZÍN-ben

A Kapuzárási pánik című előadás négy színész átlényegülései segítségével mesél el tizennégy történetet rólunk, a huszonegyedik század húszas éveiben élő és némileg túlélő magyarokról.
Színház ajánló

A mai fiatalokról is szól a budaörsi Karoline és Kasimir

A mában is aktuális kérdéseket feszeget az Ödön von Horváth klasszikusából készült Karoline és Kasimir, amelyet a Budaörsi Latinovits Színházban először rendező Hegymegi Máté állított színpadra.
Színház hír

Bodor Johanna lett a Magyar Színházi Társaság elnöke

A Magyar Színházi Társaság október 14-én tartotta tisztújító közgyűlését. A komoly múltú, rangos szakmai szervezet tagjai – két jelölt közül, csaknem egyhangúlag, titkos szavazással – Bodor Johannát választották meg elnökké.
Színház ajánló

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.