A Színikritikusok díjai mellé új díjat alapít a Színházi Kritikusok Céhe. Mint azt közleményükben írták, a Jövő díj névre keresztelt elismerést olyan színházi alkotók, alkotócsoportok vagy produkciók kaphatják meg, akik innovatív színházi gondolkodással, elkötelezetten dolgoznak a társadalmi folyamatok alakításán.
Indoklásuk szerint azért volt szükség az új díjkategória megalapítására, mert a jelenlegi szavazati rendszerük ritkán, és főképp csak a Különdíj kategóriájában tudta elismerésben részesíteni azokat az együtteseket, intézményeket vagy produkciókat, amelyek fontos társadalmi feladatot ellátó, innovatív kezdeményezéseket hoznak létre, és amelyek alkotásaikban a jelen kihívásaival a jövőre is figyelve igyekeznek szembe nézni.
Egyúttal közölték azt is, az első Jövő díjat a 30 éves Kerekasztal Színház és a 25 éves Káva Kulturális Műhely kapja.
A két társulat díjához Puskás Panni, a Színházi Kritikusok Céhének társelnöke írt laudációt, amelyben arról ír, a kritikus szakmának nagy adóssága volt a nevelőszínházi társulatokkal szemben, már csak azért is, mert a hazai színész-drámatanárok munkája, szakmai tudása és tehetsége párját ritkítja Európa-szerte. Hozzátette, abban, hogy ez így alakult, egyértelműen két úttörő társulatnak, a Kerekasztal Színháznak és a Káva Kulturális Műhelynek volt a legnagyobb szerepe.
„E két nagyszerű társulat az elmúlt évtizedekben nemcsak demokratikusabbá formálta a színházat azzal, hogy gyerekek, fiatalok vagy felnőttek számára lehetővé tette, hogy
előadásaikon aktívan részt vegyenek, s véleményüket bátran vállalva akár vitatkozzanak is a színpadon látottakkal, de egyszersmind megízleltette velük, hogy mit jelent állampolgárként viselkedni egy demokráciában”
– írta Puskás Panni, aki egyúttal köszönetet mondott a két társulat munkatársainak, amiért felelősséget vállalnak mindannyiunk jövőjéért.
A Színikritikusok díját október 18-án adják át az Örkény Színházban. Mint azt megírtuk, életműdíjban idén Cserhalmi György részesül. A különdíjat ezúttal nem egyetlen szezonért, hanem egy 14 éven át tartó sorozatért ítélik oda, méghozzá az AlkalMáté Trupp kapja, amelynek résztvevői Horváth István és Máté Gábor 2003-ban végzett osztályának tagjai voltak. A társaság indoklása szerint az évente néhány estére/délutánra megvalósuló projekt életjáték-sorozata önmagában is díjazandó elszántságáért, de még inkább azért, mert a személyesség erejével és hitelével létrehozott produkcióik műfajteremtő színházi tényezővé váltak.
Fejléckép/Forrás: Unsplash