Színház

Új magyar morzsák és darabok

2012.02.06. 20:30
Ajánlom
Hagyományteremtő szándékkal rendezett Dorottya-napi íróbörzét tartottak a Nemzeti Színházban, melyen be nem mutatott kortárs darabokat olvastak fel a társulat tagjai. GALÉRIÁVAL

„Szegény ember vízzel főz" - kezdte a február 6-i Dorottya-napi íróbörze felvezetését Alföldi Róbert a délután egyik házigazdája a Nemzeti Színház Kaszás Attila Termében. A hagyományteremtő szándékkal rendezett esemény nem csupán felolvasószínházat kívánt kezdeményezni, hanem a Színházi Dramaturgok Céhével közös szervezésben a kortárs dráma legújabb, már teljes vagy még el nem készült műveit, darabjait, jeleneteit szeretné - a szűkös anyagi körülmények ellenére - minél szélesebb szakmai körben megismertetni. A Nemzeti Színház ezt megelőzően felhívást juttatott el a különböző írószövetségekhez, hogy küldjék el még készülő írásaikat, és meginvitált színházigazgatókat, dramaturgokat, színházrendezőket, hogy az íróbörzén ízelítőként felolvasott műveken keresztül írók és színházi alkotók egymásra találhassanak. Udvaros Dorottya, a délután háziasszonya ismertette, hogy közel félszáz szerző összesen 79 darabja, jelenete, illetve ötlete érkezett be a pályázatra. Az időkorlát miatt a szervezőknek válogatniuk kellett, hogy mely műveket olvassa majd fel a színház tizenhárom felkért színésze.

Az ajánlott, de fel nem olvasott szerzők közt találjuk Boronkay Soma (Én voltam), Kele Fodor Ákos (A halál és a bohóc), Maruszki Balázs (Pygmalion 2.0 - Halál az értelmiségre), Nádai Péter (Andante Sostenuto), Németh Ákos (Adócsalók), Poós Zoltán (Inzultusok), Szabó Borbála (A királykisasszony humora) neveit. A délután résztvevői Bánfalvi Eszter, Hevér Gábor, Hollósi Frigyes, Kulka János, Makranczi Zalán, Martinovics Dorina, Mészáros Piroska, Molnár Piroska, Murányi Tünde, Nagy Mari, Radnay Csilla, Rába Roland és Újvári Zoltán színművészek voltak, akik különböző műfajú, hosszúságú, de jellemzően majdnem mind „mai" helyzeteket problematizáló szövegeket adtak elő. Az alábbi kilenc művet hallgathatta meg a közönség a délután során: Háy János Főszereplő a halál című műve „menekülőshow magyar színészekkel", Vörös István Play Faust-ja variációk egy Faust-témára, Gyimesi László Saturnalia, avagy kölcsönkenyér visszajár egy ókori római egyfelvonásos vígjáték, Darvasi László Tudakozójának egy részlete, Méhes Károly Alvás helyett a 20. század groteszk perspektívája. Egy rövid szünet után felolvasásra került még Kiss Judit Ágnes La Machísima, egy jokulátrix szóló története, Závada Pál A koronatanú című műve, mely a tiszaeszlári Solymosi Eszter történetének mai átirata, Maros András és Szálinger Balázs Phil Collins című „majdnemzenés celebszatírája" és Thuróczy Katalin Cmrman Magyarországon „blődli" műfajú darabja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Színház ajánló

Utoljára látható a Túlságosan vékony falak

Január 23-án a Trafóban tekintheti meg utoljára a közönség Bódi Zsófia, Georgita Máté Dezső és Horváth Panna darabját, amely a közösségi média és a magánszféra problematikus kapcsolódását mutatja be.
Színház interjú

„Itt most a szó jó értelmében szemérmetlennek kell lennünk” – beszélgetés Dobó Katával és Marjai Virággal

John Lonoff Centiről centire című darabjában apránként derül ki, hogy a felszín alatt senki és semmi sem tökéletes. A mű sikert aratott New Yorkban, a magyarországi közönség először a Rózsavölgyi Szalon előadásában láthatja, december 12-én.
Színház hír

Pogány Judit: Nem tervezek a jövő évadra

A Nemzet Színésze egy interjúban árulta el, hogy úgy érzi, egyre inkább alkalmatlan a színházi munkára, ezért úgy véli, a Mácsai Pál utáni időszakban már „nem nagyon” fog részt venni az Örkény Színház életében.
Színház ajánló

Születésnapi bulira hív az Örkény István Színház

A 2024/2025-ös évadban ünnepli fennállásának huszadik évfordulóját a budapesti Örkény István Színház: a jubileum kiemelt eseményére 2025. május 23-án kerül sor a Papp László Budapest Sportarénában.