Eger városa veszi át a helyi Gárdonyi Géza Színház és a Harlekin Bábszínház fenntartását a Heves Megyei Önkormányzattól, erről csütörtöki rendkívüli ülésén döntött a közgyűlés. A megyei és a városi közgyűlés közötti megállapodás értelmében az ingatlanokat és az ingó vagyontárgyakat Eger önkormányzata 2012. január 1-jei fordulónappal, térítésmentesen veszi át a megyétől.
A színházművészeti tevékenység hosszú távú fenntarthatósága érdekében a megyeszékhely átvállalja a két színház összesen 61 millió 657 ezer forint tartozását, de ennek kifizetésére állami támogatást remél a jövő évre. A színházi évad hátralévő előadásainak a megtartását alkalmankénti támogatások segítségével fedezik - áll a közleményben. Az átadandó ingatlanok között van a Gárdonyi Géza Színház Hatvani kapu tér 4. szám alatti főépülete, az egri színészház, a műhely, az átadás érinti továbbá a Harlekin Bábszínház bérlakásait is.
Szombathely önkormányzata átveszi a Mesebolt Bábszínházat, amely eddig a Vas Megyei Önkormányzat intézményeként működött - erről döntött csütörtökön a szombathelyi önkormányzat közgyűlése. A bábszínház átadásáról hétfői ülésén határozott a megyei közgyűlés, ugyanezen az ülésen hagyták jóvá azt a megállapodást is, amelynek értelmében állami tulajdonba kerülnek a megyei kulturális, közművelődési és oktatási intézmények is.
A megállapodás értelmében a megyénél marad a Savaria Szimfonikus Zenekar, amelyet a megye Szombathely várossal közösen tartott fenn és működtetett. Szombathely közgyűlése külön ugyan nem tárgyalt a zenekar további fenntartásáról, de egy határozatban kinyilvánította, hogy továbbra is támogatni kívánja azt. Lazáry Viktor (Fidesz) alpolgármester, az MTI-nek elmondta: a szimfonikus zenekar fenntartója január elsejétől a Vas Megyei Közgyűlés, arról azonban januárban a két testület vezetése még egyeztetni fog, hogy milyen módon lehet a zenekart megnyugtató körülmények között működtetni. Ha a megye esetleg úgy dönt, Szombathely városa akár a bábszínházhoz hasonlóan át is veheti a szimfonikus zenekart, ám erről először mindenképp a megyei közgyűlésnek kell határoznia, a város kész mindenfajta együttműködésre - hangoztatta.
Mint ismeretes, a fennálló anyagi és jogi kötelezettségek teljes körű rendezése után venné át Nyíregyháza az eddig a megyei önkormányzat által fenntartott Móricz Zsigmond Színházat, míg Békéscsabán szintén a város veszi át a Jókai Színház vezetését a megyétől. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkárságára vonatkozó költségvetési fejezeti előirányzatnak az a sora, amely a gazdasági társaságként működő kulturális intézmények finanszírozásáról szól, a 2011-es 7,3 milliárd forintról 2012-ben 6,4 milliárd forintra csökken, a NEFMI a Budapesti Kamaraszínház és Játékszín támogatását vonta meg. A Marica grófnő premierje helyett egy a magyar borról szóló vigadalmi gálát mutat be februárban a Budapesti Operettszínház. A bemutatók cseréjére Kerényi Miklós Gábor főigazgató szerint azért van szükség, mert 2012-re a főváros részéről nem számíthat anyagi támogatásra a színház, és központi támogatásuk is csökken. A Magyar Színházi Társaság, a MASZK Országos Színészegyesület és a Színházi Dolgozók Szakszervezete aggodalommal figyeli a színházak támogatásának elbizonytalanodását, csökkenését, és nyílt levelet írt.