Augusztus 17-én tartják a III. Országos Börtönszínházi Találkozó döntőjét. A versenyen - a regionális döntőkkel együtt - összesen 16 börtön mintegy 150 fogvatartottja szerepelt. A döntőbe a négy régió selejtezőinek győztese (a Veszprém megyei, a pálhalmai, a tiszalöki intézet, valamint a tököli intézet és a Fiatalkorúak Bv. Intézete közös csapata) jutott be. Az előadások színre vitelében a büntetés-végrehajtás szakemberei, a reintegrációs tisztek és drámapedagógusok mellett színházi szakemberek is részt vettek.
Az elítéltek társadalmi reintegrációját segítő eseményt a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága rendezi meg évről évre. Minden hazai börtönben működik irodalmi- és színjátszó szakkör, amely a drámapedagógia eszközeit felhasználva a szabadidő hasznos eltöltése mellett a fogvatartottak ön- és emberismeretét, érzelmi intelligenciáját is erősíti. A színjátszás segítségével az elítéltek újragondolhatják döntéseik rövid és hosszú távú következményeit, az átélt élmények pedig tovább növelik a társadalomba történő visszailleszkedésük esélyét.
Korábban Frenkó Zsolt, a két évvel ezelőtti válogató zsűri elnöke a Fideliónak elmondta: „Az egész börtönszínháznak az egyik fő lényege, hogy ezáltal szerepekbe kerülhetnek az elítéltek. Az egészséges emberi pszichének szüksége van szerepekre. A civil emberek a nap folyamán folyamatosan váltogatják a szerepeiket: bemegy egy étterembe, ahol vendég, a munkahelyén alkalmazott, elmegy a boltba, ahol vásárló, hazamegy, ahol szülő, este pedig az ágyban szerető.
De ha valakit kirekesztenek a társadalomból, akkor annak mindez megszűnik. Bent nincsenek szerepek.
Annak van szerencséje, aki börtönszakács lehet vagy más munkát vállalhat, mert akkor legalább egy szerepe van azon kívül, hogy elítélt. A legnagyobb büntetés fegyházfokozatban az, hogy elveszted a személyes teredet. A szerepnek még a lehetősége is ki van zárva, hiszen mindent ugyanott, ugyanabban a térben kell csinálnod a másik öt vagy tizenvalahány emberrel. Kívülről gyakran mondják azt a civil emberek, hogy persze, milyen könnyű nekik, még tévéjük is van, de csak költözzön be egy hétre, nézzen tévét ott bent. Kóstolja meg. Másképp fog rá gondolni.”
Hatala József nyugalmazott rendőr altábornagy, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke elmondta,
számtalan tehetséges, jobb sorsra érdemes ember is bekerül a büntetésvégrehajtás világába,
a társadalomnak kötelessége megteremteni a lehetőséget arra, hogy ebben az időszakban munkával, személyiségfejlesztő tréningekkel, drámapedagógiai módszerekkel jelentősen javítsák felkészülésüket a szabadulásra. A börtönszínházi találkozó kiváló lehetőség arra, hogy a fogvatartottak egymással is más viszonyt alakítsanak ki, emberi és művészi értékeket sajátítsanak el, emberileg jobbakká váljanak - fogalmazott.
Az előválogatásnál szakmai zsűri segítette a büntetés végrehajtási intézet munkatársait, és az előadásokat is szakmai zsűri véleményezi. Az előadások között szerepel Nóti Károly A cég arája című műve, Federico García Lorca Bernarda Alba háza című drámája, Nagy Klára Kirág-lak című színdarabja, valamint Csehov Három nővér című művének paródiaváltozata.
A két évvel ezelőtti rendezvényhez hasonlóan az idei börtönszínházi találkozó kísérőprogramjaként is kiállítás látható a fogvatartottak képzőművészeti alkotásaiból, fából, kerámiából, papírból készült dísztárgyakat, festményeket is bemutatnak.