Színház

Utoljára kelti életre a szerelmes apáca történetét Földes Eszter

2023.01.04. 16:25
Ajánlom
A világirodalom egyik legszebb szerelmes vallomása elevenedik meg Földes Eszter és Almási Sándor tolmácsolásában: Mariana Alcoforado szenvedélyes és botrányos történetének színpadi adaptációja január 23-án utoljára látható a Centrál Színház színpadán.
313171907_6205199489509632_749725073472509668_n-161017.jpg

Földes Eszter a Portugál levelek című előadásban (Fotó/Forrás: Kállai-Tóth Anett / Centrál Színház)

A világirodalom számtalan titkos zárványt mondhat magáénak: álnéven író, az ismeretlenség homályába burkolózó szerzőket, női szerepeket magukra öltő férfi írók egész sorát. Megannyi álszerző kitalált életrajz mögé bújva írta remekműveit.

Mariana Alcoforado portugál apáca életrajza máig vitatott eredetű, világirodalmi sikere azonban vitathatatlan.

1640-ben született Bejában, és már fiatalon a klarissza apácarendbe vonult. Huszonöt évesen találkozott a későbbi Chamilly márkival. A férfi 1665 és 1667 között sok időt töltött Beja környékén, és Mariana bátyján keresztül került kapcsolatba a családdal. A két fiatal hamarosan szerelmi viszonyba bonyolódott egymással, ami nem maradt sokáig titokban, és nagy botrányt kavart. A férfi a következmények elől visszamenekült Franciaországba, Mariana pedig ezután hónapokon át hosszú levelekkel ostromolta. Ezeket a leveleket adta ki 1669-ben egy párizsi kiadó. Magyarul – közel 300 évvel később – 1959-ben jelent meg a kötet, Szabó Magda fordításában.

A fiatal nő öt levélben írta meg fájdalmát, sértettségét, az elhagyatottság megaláztatásait, a dühöt, a vágyódást, a tagadást és az elengedést.

A mű világhírét és népszerűségét nemcsak a textus ragyogó költészetének köszönheti, de annak a szavak mögül felsejlő, ragyogó gondolatnak is, hogy a befalazott valóság fölött a teremtő képzelet minden körülmények között győzedelmeskedik: nemcsak a szerelem örökkévalóságát, hanem a művészet korok és társadalmak fölötti erejét, győzelmét is hivatott hirdetni.

„A végén persze kiderült, hogy nincs nekem más ellenfelem csak önmagam, csak hát fogalmam sem volt, mily határtalan gyönge vagyok.”

Földes Eszter és Almási Sándor összeszokott művészpáros, annak idején az Új Színház több előadásában is partnerek voltak. 2021 októberében a Mozsár Műhely színpadán láthatta először a közönség Vörös Róbert rendezésében a Portugál leveleket, amelyet tavaly a Centrál Színház fogadott be. Január 23-án utoljára játsszák az előadást.

Portugál levelek

  • január 23. 19:30, Centrál Színház

Szerző: Mariana Alcoforado

Fordította: Szabó Magda

Az eredeti mű alapján írta, rendezte: Vörös Róbert

Szereplők:

  • Földes Eszter
  • Almási Sándor
  • Klopfer Alexandra

Tér: Vörös Róbert

Ruha: Vetlényi Alma

Hang: Krieger Gábor

Fény: Nagy Menyhért

A rendező munkatársa: Klopfer Alexandra

További információ ide kattintva!

Fejléckép: Földes Eszter a Portugál levelek című előadásban (fotó: Kállai-Tóth Anett / Centrál Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.
Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.
Színház ajánló

Parti Nóra: „A szívem csücske az Igenis, miniszterelnök úr!”

Több mint tíz év töretlen siker után az Igenis, miniszterelnök úr! utolsó előadásai közelednek a RaM-ArT Színházban. A válságkomédia már csupán áprilisig látható, azt követően lekerül színpadról a Kultúrbrigád sikerdarabja.
Színház hír

A főpolgármestertől várnak segítséget a Kolibri ügyében

A Magyar Színházi Társaság arra kéri Karácsony Gergelyt, kezdjen egyeztetést a Kulturális és Innovációs Minisztérium tárcavezetőjével a kialakult „rendkívül méltatlan” helyzet megoldására.
Színház hír

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Színház hír

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.