Színház

Vajda Milán: "Az is veszélyes, ha nem adom ki magam"

2017.06.27. 09:12
Ajánlom
Idén nyáron folytatódik a Színház- És Filmművészeti Egyetem egykori Máté–Horvai-osztályának tagjaiból alakult AlkalMáté Trupp népszerű sorozata, amely ezúttal Vajda Milánról, az Örkény Színház művészéről szól.

- Kinek az ötlete volt, hogy ti, „mátésok” minden évben vigyétek színpadra egy-egy osztálytársatok életét?

-Nem voltam ott akkor, amikor ezt kitalálták. A legenda szerint a lányok kezdeményezték – Máté Gábor áldásával persze. Már harmad- és negyedévben is csináltunk hasonló közös előadást, és rá egy-két évre kezdtük el ezt a sorozatot, amelyben a mi életünk a téma.

Vajda Milán

Vajda Milán (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel)

- Az idén te leszel a főhős, a te életed lesz a színpadon. Hogyan készülsz rá?

- 2014-2015 körül kezdtem agyalni azon, hogy mi legyen az előadásban, miket osszak meg az osztálytársaimmal, a barátaimmal. Azt gondoltam, hogy most majd több időt szánok a kitalálására, a megírására, arra, hogy dramaturgiai keretbe szorítsam, de ez végül is nem történt meg. Talán nem is baj, mert így frissebb lehet az egész, nyitottabb leszek az osztálytársaim ötleteire, véleményére, mint ha előre eldöntöttem volna, hogy mi legyen benne, és mi ne. Nyilván lesz szó magánéletről, színházról, de nem egyetlen időszakkal szeretnék foglalkozni, hanem valahogyan az egészet szeretném megragadni, a maga teljességében.

Egy ennyire személyes kitárulkozás önveszélyes is lehet. Nem tartasz attól, hogy túlságosan kiadod magad?

- Ezekben az előadásokban mindig megvan annak a veszélye, hogy túlságosan kiadjuk magunkat, a tavalyi év után különösen. Akkor Mészáros Béla életét dolgoztuk fel, és sokan mondták, írták róla, hogy talán nem szabadna ennyire pőrén megmutatni mindent, még olyan dolgokat is, amik esetleg másokra vagy akár magunkra nézve zavarba ejtőek, esetleg kissé kínosak. Természetesen tartok tőle, de azt gondolom, az is veszélyes, ha nem adom ki magam.

Hallgatni és megúszni rosszabb lenne nekem augusztus 1-jén, amikor véget ér, mint az, hogy esetleg azt gondolják rólam: lúzer vagyok, elrontottam dolgokat, megbántottam embereket.

Egyetlen olyan lehetőség van, amikor az életemmel ilyen módon foglalkozunk, és ezt ki kell használni. Ez az előadás is segít abban, hogy egy-egy dolgot lezárjak magamban, egy-egy emberrel elsimítsam vagy felszínre hozzam a konfliktusaimat. Az egésznek akkor van értelme, ha nemcsak az én véleményem mutatkozik meg, hanem akár a rám nézve egyáltalán nem hízelgő, de hiteles vélemények is. Ideális esetben ez színházi szempontból eléggé érdekes.

 -  Jó buli tíz napot újra együtt tölteni a régi csapattal, az osztálytársaiddal?

- Nagyon jó közösség voltunk, szerettük egymást, és most is jó együtt lenni. Nekem nem a buli szó jut eszembe róla, hanem inkább úgy fogalmaznék:

mások sok pénzt fizetnek egy ilyenfajta pszichoterápiáért, mi meg még kapunk is érte.

(Nevet.) Az biztos, hogy ez a tíz nap optimális idő arra, hogy találkozzunk, jól érezzük magunkat egymás társaságában, kibeszéljük a dolgokat, és hatékonyan tudjunk dolgozni.

Máthé Zsolt, Vajda Milán és Szandtner Anna

Máthé Zsolt, Vajda Milán és Szandtner Anna (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel)

 -  2011 óta vagy az Örkény Színház tagja. Megtaláltad a számításaidat?

- Igen, szerencsés vagyok. Előtte is az voltam, mert a főiskola után az egri Gárdonyi Géza Színházba kerültem: egy nagyon jó színházban dolgozhattam nagyon jó emberekkel. Az Örkény máshogy, a maga belvárosi szintjén ugyanezt hozta az életembe: jó helyen jó darabokat próbálunk jó emberekkel. És az sem mellékes, hogy az Örkényt elismeri mind a szakma, mind a közönség.

- Amikor végeztél a főiskolán, volt konkrét terved, hogy mit szeretnél elérni?

- Azt tervezgettem, hogy hogyan tudok egy nagy táskába bepakolni annyi cuccot, amivel el tudom kezdeni az életemet vidéken. Igazából soha nem voltam nagy tervező, de nyilván voltak magánéleti terveim – ezek még nem feltétlenül valósultak meg.

Család, gyerek, autó, nyaraló az Adrián, magánrepülő nincs. Van helyettük más. Szerintem szakmailag jó dolgok történnek velem.

 -  Ha visszatekintesz, a pálya szempontjából elégedett vagy azzal, ami eddig történt veled, illetve azzal, ahol most tartasz?

- Alapvetően igen. Természetesen voltak olyan dolgok, amikbe nem lett volna szabad belemennem, volt jó pár nagy bukás és egy-két nagy siker.

 -  Mondasz egy nagy bukást?

- Oly régen történt, és oly távol a fővárostól, hogy inkább fedje titokzatos homály. Az Örkényben is volt, amit bukásként éltem meg, de az idő mindent megszépít. Vagy nem.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

José Carreras: „Sose vitatkozz egy szopránnal!”

A világhírű katalán tenor, José Carreras először zsűrizett a Virtuózok nemzetközi tehetségkutatójában – a fiatalok indulásáról is kérdeztük. José Carreras-interjú.
Színház

Kolovratnik Krisztián: „Színházamra találtam a Játékszínben”

A nézők 2024/25-ben is szavazhattak kedvenceikre a Játékszínben. Az Évad színésznője Gubik Petra, az Évad színésze pedig Kolovratnik Krisztián lett, aki lapunknak arról is beszélt: a színházban jobbnál jobb szerepek találják meg egymás után.
Plusz

Költészet, koncert és fényárban úszó falak – jön a 25. Dombos Fest

Június 26. és 29. között rendezik meg Kishegyesen a 25. Dombos Festet, a vajdasági magyarság egyik legizgalmasabb összművészeti fesztiválját. A jubileumi rendezvényről és a fesztivál múltjáról Horváth László fesztiváligazgatóval beszélgettünk.
Zenés színház

Szörényi Levente: „Az áldozatvállalás kérdése miatt kezdtünk el foglalkozni a Kőműves Kelemennel”

Több mint negyven évvel az ősbemutatót követően a Városmajori Szabadtéri Színpadon mutatják be a Bródy–Szörényi alkotópáros Kőműves Kelemen című rockballadáját Alföldi Róbert rendezésében. A sajtónyilvános olvasópróba után Szörényi Levente nyilatkozott a Fideliónak.
Klasszikus

94 éves korában elhunyt Alfred Brendel zongoraművész

Pályája során több mint száz lemezt készített, közülük nem egy máig etalonnak számít, ha Beethovent vagy Schubertet akarunk hallgatni. Az osztrák zongoraművész június 17-én, életének 95. évében hunyt el.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Évadot zárt a Budaörsi Latinovits Színház

Több mint 31 ezren voltak kíváncsiak a Budaörsi Latinovits Színház előadásaira. Berzsenyi Bellaagh Ádám az évadzárón elmondta, a színház rendkívül sikeres szezont tudhat maga mögött.
Színház hír

Rekord látogatottsággal zárta évadát a Budapest Bábszínház

Sikeres jubileumi évadot zárt a Budapest Bábszínház. Új díjat alapítottak, melyet először a 60 éve a teátrumban dolgozó Blasek Gyöngyi vehetett át. Jövő tavasszal rendeznék meg a II. Abstract Budapesti Nemzetközi Kortárs Bábfesztivált. A Kolibriből távozó Csernák Norbert a társulathoz szerződik.
Színház hír

Herczeg T. Tamás a békéscsabai színház új igazgatója

A hírt a békéscsabai Jókai Színház osztotta meg közönségével. Seregi Zoltán két ciklust, azaz tíz évet töltött a vidéki teátrum igazgatói székében, nem kívánt újrázni. A pozícióra egyetlen pályázat érkezett, Herczeg T. Tamásé, melyet Békéscsaba város közgyűlése elfogadott.
Színház hír

Csuja Imre nem vállal új szerepeket – évadot zárt az Örkény Színház

Június 17-én tartotta évadzáró társulati gyűlését az Örkény István Színház. A jövő évadban Dohy Balázs, Polgár Csaba és Gálhidy Sára is rendez, felújított formában tér vissza a 33 változat Haydn-koponyára.
Színház hír

Kolovratnik Krisztián: „Színházamra találtam a Játékszínben”

A nézők 2024/25-ben is szavazhattak kedvenceikre a Játékszínben. Az Évad színésznője Gubik Petra, az Évad színésze pedig Kolovratnik Krisztián lett, aki lapunknak arról is beszélt: a színházban jobbnál jobb szerepek találják meg egymás után.