Színház

„Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok ” – 110 éve született Gobbi Hilda

2023.06.06. 16:25
Ajánlom
A legendás színésznő pályája során olyan emlékezetes szerepeket játszott el, mint a Csongor és Tünde Mirigyje, vagy a Hamlet Gertrúdja, az igazi népszerűséget azonban a Szabó család című rádiós családregény Szabó nénije hozta meg számára. 

Gobbi Hilda 1913. június 6-án látta meg a napvilágot Budapesten, apai ágról olasz, anyai ágon jómódú polgárcsalád leszármazottjaként. Felmenői között több sikeres művész is volt: dédnagyapja, Luigi Gobbi néven Olaszország ünnepelt hegedűművésze volt, nagyapja, Gobbi Alajos szintén elismert zeneszerző és karmester volt.

Fiatal korában hamar megismerte a nélkülözést: bár édesapjának jólmenő üzlete volt, a családfő bohém életmódja miatt azonban szülei rövid időn belül elváltak. Édesanyjával hosszú időn keresztül egy szükséglakásban húzták meg magukat.

fortepan_138374-155750.jpg

Gobbi Hilda 1965-ben (Fotó/Forrás: Szalay Zoltán / Fortepan)

Tanulmányait a putnoki Gazdasági Felső Leánynevelő Intézetben végezte, majd pedig a Pázmány Péter Tudományegyetem Botanikus Kertjének gyakornoka lett. 1932-ben nyert felvételt a Színművészeti Akadémiára, oklevelének megszerzése után pedig a Nemzeti Színház szerződtette, itt került kapcsolatba az ellenállási mozgalommal, amely nagy hatással volt későbbi életére.

Kezdő színészként csak kis szerepeket kapott, egy alkalommal ő volt a béka hangja egy jelenetben, amihez a színfalak mögül kellett brekegnie.  

Édesapja hosszú ideig ellenezte, hogy lányából színésznő legyen, ám az anekdoták szerint A Sasfiók premierje után ezt sürgönyözte a fiatal Gobbi Hildának: „Elismerem, győztél! Apád.”

A két világháború között részt vett a munkásszínjátszásban, majd a második világháború alatt az ellenállási mozgalomban, Magyarország 1944-es német megszállása után illegalitásba vonult, egy ideig együtt bujkált Kádár Jánossal. A háború után fizikai munkával járult hozzá a Nemzeti Színház újjáépítéséhez, a munkás- és parasztszármazású színinövendékek számára megszervezte a Horváth Árpád Kollégiumot, az idős és magányos színészek számára pedig a Jászai Mari és Ódry Árpád Színészotthont.

fortepan_137828-155722.jpg

A Magyar Rádió 6-os stúdiója. A Magyar Rádió Szabó család című sorozatának főszereplői: Gobbi Hilda és Szabó Ernő színművészek, 1964 (Fotó/Forrás: Szalay Zoltán / Fortepan)

1959-től a József Attila, 1971-től ismét a Nemzeti, 1983-tól haláláig a Katona József Színház tagjaként dolgozott. Színpadi szerepei közül emlékezetes volt Mirigy a Csongor és Tündében, Gertrúd a Hamletben, Aase a Peer Gyntben és utolsó szerepe, a Vénasszony a Spiró György által neki írott Csirkefejben, a Katona József Színházban. A legnagyobb ismertséget azonban az 1959 nyarán indult rádiós családregénynek, a Szabó családnak köszönhette, aminek köszönhetően rövid időn belül ő lett mindenki „Szabó nénije": ahogy többször is beszámolt róla, az utcán gyakran így szólították meg az emberek.

Gobbi Hilda hozta létre, majd folyamatosan bővítette a Bajor Gizi Színészmúzeumot a névadó pályatárs egykori villájában.

1977-ben az ő kezdeményezésére bontakozott ki mozgalom a Nemzeti Színház felépítésére, majd 1987-ben pénzgyűjtési akciót is indított a nemes cél érdekében. Tanított az Országos Színészképző Iskolán, vezetője volt a Nemzeti Színház stúdiójának.

A színművész nyíltan vállalta nőkhöz való viszonyát, annak ellenére, hogy ezt az akkori korszellem nem nézte jó szemmel: az ötvenes évek végén éppen jóbarátja, Major Tamás rúgta ki a Nemzetiből, miután megelégelte, hogy az egész társulat Gobbi kalandjairól beszél. Gobbi Hilda hosszú évekig élt együtt Temessy Hédivel, később pedig Galgóczi Erzsébettel.

fortepan_137341-155721.jpg

Gobbi Hilda 1963-ban (Fotó/Forrás: Szalay Zoltán / Fortepan)

1988. július 13-án hunyt el, végakaratának megfelelően vasládába helyezett hamvai mellé színésztársai egy csomag fűmagot, Imperial versenyló patkóját és visegrádi villájának egy tégladarabját tették. Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el: egyebek közt

1949-ben megkapta a Kossuth-díjat, 1950-ben az Érdemes Művész, 1955-ben a Kiváló Művész kitüntetést.

1988-ban, 75. születésnapja alkalmából a Magyar Népköztársaság babérkoszorúval ékesített Zászlórendje kitüntetéssel jutalmazták.

1982-ben egy interjúban Gách Marianne kérdésére, miszerint mi az, amit még ma is rendületlenül vállal önmagából, így felelt: „Mindent. Bizonyára akadnak, akik bűneimet erénynek hiszik, és akik erényeimet bűnnek minősítik. Tudom, hogy egyikben is, másikban is akad némi igazság. Vállalom a rózsaszirmok szórását az Anna-templomi körmenetben és vállalom a lelkes menet 1945-ös tavaszi jelszavát a Belvárosban: »burzsuj negyed le veled!« Vállalom Osztrovszkij Farkasok és bárányok Murzaveckájának rossz alakítását, s vállalom Ibsen Peer Gyntje Aaséját, ez talán sikerült is. Vállalom rossz és jó szerelmeimet. Vállalom Krisztust, mert általa lettem kommunista. Vállalom, hogy állatot eszem, de még egy pókot sem öltem meg soha. […] Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok.”

Fejléckép: Gobbi Hilda 1965-ben (Fotó/Forrás: Hunyady József / Fortepan)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Tánc

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Klasszikus

Belga zene áll az idei Európai Hidak fesztivál fókuszában

A szeptember 16. és 22. között, a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar által közösen megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Tíz premierrel vág neki az új évadnak a húszéves Örkény Színház

A 2024/25-ös évadban összesen hét kortárs adaptációt mutat be a fővárosi teátrum, mások mellett Tompa Andrea és Parti Nagy Lajos szövegéből. A társulat nagyszabású arénakoncerttel ünnepli jubileumát jövő tavasszal.
Színház ajánló

Kortárs és klasszikus darabokkal vág neki az új évadnak a Budaörsi Latinovits Színház

Alföldi Róbert újra Székely Csaba-darabot visz színre, Hegymegi Máté először rendez – évadot nyitott a Budaörsi Latinovits Színház. A társulat három új taggal vág neki a 2024/25-ös szezonnak.
Színház magazin

Csákányi Eszter Kulka Jánosról: „Negyvenéves barátság a miénk”

Zenés premiert tart Csákányi Eszter és Kulka János a Pozsonyi Pikniken, az újlipótvárosi „falunapon”. Szeptember 7-én, szombaton újra együtt énekelnek a színpadon. Csákányi Eszter a szeptember 5-én megjelent XIII. kerületi lapnak, a Hírnöknek mesélt arról, mennyire boldog, hogy manapság csomó jó dolog történik barátjával, Kulka Jánossal.
Színház ajánló

Hagyományos szabadtéri fesztiváljával indítja évadát az Örkény Színház

A teátrum a 2024/2025-ös évadban ünnepli fennállásának huszadik évfordulóját, az ünnepi programsorozat első állomása az ÖrkényKert lesz, amelyen a színház művészei is várják a közönséget a Madách téren, a színház nagyszínpadán és a stúdióban.
Színház ajánló

A járványról szóló előadást mutat be Debrecenben Tim Robbins és társulata

Oscar- és Golden Globe-díjas színész látogat társulatával a Csokonai Nemzeti Színházba szeptemberben. Tim Robbins és a The Actors’ Gang két estén át vendégszerepel a Topsy Turvy (Ramazuri) című előadásukkal a Csokonai Teátrumban.