Tennessee Williams Macska a forró bádogtetőn című darabja 1955-ben debütált a Broadwayn, három évvel később Liz Taylorral és Paul Newmannel a főszerepben készítettek belőle nagysikerű filmet. A drámát Magyarországon először a Vígszínházban mutatták be 1967-ben Ruttkai Évával, Darvas Ivánnal és Páger Antallal, a kétezres évek elején pedig látható volt a Pesti Színházban is. Ezúttal Barabás András új fordításában Valló Péter állítja színpadra, az 1990-es évekbe helyezve a cselekményt.
„Pillanatra sem érzi úgy magát az ember, mintha ez, egy közel hetven éve írt színdarab lenne.
Tökéletesen olyan az élethelyzetek sorozata, amilyeneket ma is megélünk. A szereplők folyamatosan hazudnak egymásnak, a család élete tele van képmutatással.
Nagyon sok minden a pénzről szól ebben a darabban. S mára itt, Magyarországon is úrrá lett rajunk az a világ, amelyikben a pénzen kívül nem nagyon léteznek értékek” – mutat rá a rendező, Valló Péter.
A cselekmény szerint Maggie és Brick házassága éppen szétesőben van, de a macska természetű Maggie még foggal-körömmel kapaszkodik a reménybe, hogy mindent helyre lehet hozni, rendületlenül hisz abban, hogy kiábrándult férjével talán még vissza tudnak találni a szerelemhez és a boldogsághoz. Maggie bármire képes a házasságáért: talpon marad a jég hátán is vagy a forró bádogtetőn...
Maggie, a macska az egyik legszerelmesebb nő, akit eddig el kellett játszanom.
És pont ebben rejlik az ereje: ő soha nem adja fel. Soha. Pedig nem rendes ember, és nem is érti, miért csinálnak az emberek úgy a világban, mintha rendesek lennének, amikor senki nem az” – emeli ki a Maggie-t alakító Szilágyi Csenge.

Szilágyi Csenge (balra) a Macska a forró bádogtetőn előadásában (Fotó/Forrás: Juhász Éva / Vígszínház)
A Big Daddy-t játszó Hegedűs D. Géza Ottlik Géza gondolatát idézi fel az előadás kapcsán:
Az egyetlen valódi okunk a derűlátásra: a macska.
Ezt a kis prémes ragadozót semmi más módon nem lehetett volna ezer és ezer éven át hozzánk szelídíteni, mint rendíthetetlen, ellenszolgáltatást nem váró, feltétel nélküli szeretettel. A szépsége abszolút imádatával — a szabadsága, függetlensége teljes tiszteletével. Ha ez sikerült, az emberiség nem lehet egészen elveszve.”
A Macska a forró bádogtetőn című előadást legközelebb 21-én és 31-én, áprilisban 12-én, 15-én és 30-án láthatják a nézők a Pesti Színházban.
Fejléckép: Szilágyi Csenge és Brasch Bence a Macska a forró bádogtetőn előadásában (fotó/forrás: Juhász Éva/Vígszínház)