Színház

Vannak történetek, amiket fáj elhallgatni – Interjú Horváth János Antallal

2019.11.20. 11:20
Ajánlom
Simon Longman Gundog című alkotásából készül a Rozsda, avagy minden vérünk benne szárad című Staféta nyertes előadás. A magyarországi bemutatót november 22-én tartják a Szkénében, amely a Manna mellett koprodukciós partnere is a produkciónak. Horváth János Antallal, a darab fordítójával és rendezőjével beszélgettünk a műről, motivációról és a Staféta nyújtotta lehetőségekről is.

Londonban találkoztál először a darabbal, ott láttad a belőle készült előadást, amiről azt nyilatkoztad, hogy nem tetszett.

Szerintem nem fogalmaztam ilyen sarkosan, talán, de olyan rossz ilyen erős kijelentést tenni valamiről, amit amúgy egy értékes művészi vállalásnak gondolok, ráadásul Vicky Featherstone (a Royal Court művészeti vezetőjea szerk.) rendezte, őt meg nagyon bírom. Inkább azt mondom, hogy nem az én nyelvem, vagy stílusom, másfajta ábrázolásmód, mint amit én szeretek csinálni vagy nézni. De mégis iszonyat erősen felkeltette a kíváncsiságomat és vágyamat ennek a történetnek az elmesélésére; hogy milyen jó lenne máshogyan ráfordulni erre a sztorira, az emberek felől közelíteni, a karakterek sorsait felnagyítani, olyan látvánnyal, aminek nagy részét a színészek teremtik meg, úgy éreztem, ez a forma talán jobban szolgálná a történetet. Persze, én is érzem, érzékelem a mostanában divatba jött erőviszony változást a forma és a történet tekintetében, amit még értek is, mert persze így van: a színház hatás;

de nekem mégis az origó a történet, a változás, a jó és a rossz döntések, és a formának az én olvasatomban minden esetben ezt kell szolgálnia.

Rozsda_proba2_CzikeliAnna_web-201946.jpg

Diossi Gábor és Bata Éva (Fotó/Forrás: Czikéli Anna)

Miről szól a darab?

A darab egy birkapásztor család története, akik a semmi közepén élnek, és éppen azon a ponton vannak, amikorra mindent elvesztettek. Ebben a leglentebb lévő állapotban találkoznak egy fiúval, aki menekül valahonnan, és aki otthonra talál mellettük. Az ezzel a fiúval való találkozás segíti őket abban, hogy először meg tudják újra szeretni az otthonukat, majd végül el tudjanak búcsúzni tőle, a helytől, ami akaratlanul fogva tartja őket; ami hiába a pusztulásukat okozza, mégse tudnak tőle elszakadni. A dráma egészen különleges időkezeléssel mutatja meg a család teljes történetét, minden karakter igazságát és saját kis tragédiáját.

Miért motivál téged ez a történet?

Mostanában sokat foglalkoztat az, hogy én hogyan élem meg a magyarságomat, a ragaszkodást ahhoz a földhöz, ami a lábam alatt van. Ez a darab egyfajta alkotói szembenézés ezzel. Az öcsém elment Angliába tanulni, és irdatlan dühös vagy szomorú voltam, hogy hogy létezhet olyan helyzet, hogy a testvéremnek kétezer kilométert kell mennie ahhoz, hogy abban az oktatásban részesüljön, amit megérdemel. Közben én meg nem tudok elmozdulni innen. Nyilván a foglalkozásom valamelyest a magyar nyelvhez köt, de beszélek még két nyelvet és voltak ezek a konkrét lehetőségek, amikor

csak annyit kellett volna csinálni, hogy felülök egy repülőre és elmegyek. De nem tudtam. Nem ment.

Biztos valahol gyávaság is, jó sok gyávaság, de néha úgy gondolom, talán bátorság is maradni, megállni. És ez a darab esszenciája. Hogy mi az igazi szabadság. A mozgás vagy a mozdulatlanság. Ez a kérdés nagyon intenzíven itt mozog bennem. A fordítás alatt is éreztem már, hogy milyen gyönyörű ez a szöveg, a töredezettsége, a költőisége, a komplexitása, ami valahogy mégis az egyszerűségében rejlik, de a színészek szájából még inkább.

Rozsda_proba4_CzikeliAnna_web-201946.jpg

Bata Éva, Hajdu Péter és Baki Dániel a Rozsda próbáján (Fotó/Forrás: Czikéli Anna)

A színdarab tragikus sorsokat vonultat fel, foglalkozik a demenciával, a halállal, az öngyilkossággal, az elmagányosodással, de a szöveg textúrája teli van humorral. A simon longman-i ábrázolás beáll a Caryl Churchill, Martin McDonagh, Dennis Kelly sorba, és a kifelé tragikus történetnek minden szépsége és humora érvényesülni tud a művében.

Mesélj a címről! Miért változtattad meg?

Az eredeti cím jelentése vadászkutya. Gundog. A szó két része önmagában jelent valamit, együtt valami mást, a történethez is köze van, tök jó. Magyarul nem igazán ügyes. De mindenképp tetszett, hogy legyen két szótag, mert azt könnyű kimondani, próbatáblára kiírni, megjegyezni és a rozsda dramaturgiailag játszik fontos szerepet, egyfelől a rohadásnak, a pusztulásnak a legegyértelműbb megnyilvánulása, másfelől a rozsda mint olyan elindít egy konfliktust. A „Minden vérünk benne szárad” pedig egy mondat a darabból. Próbáltak már többen lebeszélni az „avagy”-os címekről, értem is őket meg nem is, én egyelőre szeretem ezt a „hívószó” avagy „kis költői tartalom” felállást.

Hogyan segíti a munkátokat a Staféta pályázat?

Olasz Renátóval már egyszer nyertünk a Staféta pályázaton. 2017-ben óriási fiatalos lendülettel mutattuk be a Kitagadottak című előadásunkat. Nagy öröm volt és sokat jelentett az a biztonság, hogy egyetemistaként ilyen anyagi támogatást kaptunk, mert tombolt bennünk az energia, az alkotni vágyás. Azóta én is lehiggadtam kicsit. A Rozsda már egy másfajta, megfontoltabb vállalás. Sokszor mondom, hogy

olyan történeteket szeretek elmesélni (talán csak ilyeneket érdemes), amiket, ha nem mesélek el, az fizikai fájdalmat okoz.

stafeta_horvath_2019_domolky_daniel_WEB_004-163515.jpg

Horváth János Antal (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel / Staféta)

Ez a történet már bennem volt egy éve a pályázás előtt, már lefordítottam, és kezdtem magam köré gyűjteni az embereket. Először Baki Danival olvastattam el, még az angol szöveget, és úgy hívott fel, hogy „elolvastam, most hagytam abba a sírást, csináljuk”. Gáspár Anna a Manna Produkcióval olyan operatív hátteret adott, amivel nagyon megkönnyítette a pályázást. Másodjára megkapni a Stafétát nagy elismerés. Hálás helyzetben vagyunk stafétásokként, mert még meg sem valósult az előadás, máris van rá figyelem, csak azért, mert stafétás. Nagy boldogság most nekem megosztani ezt ezekkel az emberekkel. A Staféta megteremtett egy biztos talajt az örömmel alkotáshoz.

forrás: Jurányi Latte

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Vizuál

Elhunyt Andresz Kati

A színházi munkái mellett szinkronszerepeiről is híres színésznőt, akinek különleges hangja számos filmet tett emlékezetessé, hatvannyolc éves korában érte a halál.
Színház

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Zenés színház

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Evangéliumi történetek felolvasásával emlékeztek Jézus életére

A székesfehérvári Vörösmarty Színház hagyományos Újszövetség Maratonján negyven helyi lakos olvasott fel evangéliumi szövegrészeket advent első vasárnapján.
Színház hír

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Színház ajánló

Már elérhető a Pintér Béla és Társulata januári és februári műsora

Az idén 25. jubileumát ünneplő Pintér Béla és Társulata januárban és februárban összesen harminchat estén várja nézőit az újpesti UP Rendezvénytérbe. Az előadásokra már elindult a jegyértékesítés.
Színház ajánló

Tabutémákat is feszeget a Vörösmarty Színház A kék hajú lány című előadása

Két szereposztással is bemutatta a Vörösmarty Színház a Dóka Péter regényéből készült színdarabot, A kék hajú lányt. Az előadás után a közönség fiatal tagjai színházpedagógiai foglalkozáson is részt vehetnek.
Színház hír

Vidnyánszky Attila maradt a Magyar Teátrumi Társaság elnöke

Ismét Vidnyánszky Attilát, a Nemzeti Színház vezérigazgatóját választotta elnökévé a Magyar Teátrumi Társaság.