„Az egész magyar színjátszás nagy ünnepe” – így jellemezte Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója a Magyarországon megvalósuló 10. Színházi Olimpiát az esemény március 27-én megtartott sajtótájékoztatóján. A fesztivál művészeti vezetője úgy fogalmazott, az eseménysorozat esszenciája és feladata a párbeszéd, egymás megértésének és elfogadásának elősegítése. „Azokat a hidakat, amelyeket a politika lerombol, közös szenvedélyünk, a színház révén kötelességünk a lelkekben újraépíteni” – tette hozzá.

Vidnyánszky Attila a Színházi Olimpia sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: 4K Media Studio / Színházi Olimpia)
A 10. Színházi Olimpia Európa legnagyobb színházi eseménye, amelyre 58 országból 400 társulat mintegy 7500 fellépőjét várják. A fesztivál három hónapja alatt 750 programmal készülnek a szervezők, amelyek között a hagyományos színházi előadások mellett további műfajok is helyet kaptak. Az olimpiák történetében először jelenik meg a bábszínházi műfaj, ifjúsági és gyermekszínházi előadások sorával találkozhatunk, részt vehetünk cirkuszművészeti eseményeken, zenei és táncelőadásokon, de országos fesztiválok is csatlakoztak a közös olimpiai vérkeringéshez.
A sajtótájékoztató egyik különleges apropóját a színházi világnap adta, amelynek keretében az olimpia alapítója, a görög rendezőóriás, Theodórosz Terzopulosz egy tradicionális színházi, tragédia maszkkal ajándékozta a meg a Nemzeti Színházat. Az ünnepélyes átadás a görög Epidauroszban, az ókori amfiteátrumban történt, ahol a maszkot a fiatal színészgeneráció két képviselője, Sipos Ilka és Juhász Péter vették át. A görög művész beszédét így zárta: „Szívből gratulálok a magyar Nemzeti Színháznak és a szervezőknek ahhoz a lendületes, sokrétű és egyetemes programhoz, amely felébreszti azokat az igazságokat, amelyeket csak a nagy színházi művészet tud nyújtani.”

Theodórosz Terzepulosz, a Színházi Olimpia alapítója átadja a tradícionális színházi, tragédia maszkot a Nemzeti Színházat képviselő Sipos Ilkának és Juhász Péternek (Fotó/Forrás: Nemzeti Színház / Színházi Olimpia)
Az átadást követően a maszk „útnak indul”, és egy európai utazás keretében meglátogat a Színházi Olimpia résztvevői közül néhány művészt. A maszk „kalandjait” a Színházi Olimpia weboldalán és közösségi csatornáin is követhetjük majd. A tradicionális színházi maszk az április 15-i nyitóeseményre érkezik Magyarországra, ahol egy cirkusztörténelmi jelentőségű artistaprodukció keretében kel át a Duna felett.
A látványos esemény a Fővárosi Nagycirkusz szervezésében valósul meg: a Duna felett kifeszített drótkötélen egyensúlyozva sétál át a folyó egyik partjáról a másikra Ifj. Simet László artistaművész a Belgrád rakpart 18. és a vele ellentétes budai alsó rakpart közötti dunai szakaszon. Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója a sajtóeseményen úgy fogalmazott, a projekt arra hívja fel a figyelmet, melyek azok az alapértékek, amelyeket át kell menteni és átadni a következő generációknak. Az olimpia idején a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ artistaművészei országszerte több mint húsz helyszínen, párperces kötéltánc villám-performanszokkal várják a közönséget.

Fekete Péter, Vidnyánszky Attila és Borsa Kata a Színházi Olimpia sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: 4K Media Studio / Színházi Olimpia)
Az április 15-i ünnepélyes megnyitó 14 órakor egy zászlófelvonással kezdődik a Nemzeti Színháznál, amelyet egészen estig különböző programok követnek: koncertekkel, tematikus játékokkal, amatőr színházi produkciókkal és további utcaszínházi performanszokkal várják az érdeklődőket egészen 22 óráig. Akik már biztosan az ünnepi megnyitó fellépői között lesznek: a Magyar Nemzeti Táncegyüttes, Földes László Hobo, Szarka Tamás és zenekara, valamint az SZFE zenekara.
Az utcaszínházi műfajt több mint húsz társulat képviseli majd, a hazaiak mellett Spanyolországból, Németországból, Franciaországból, Lengyelországból, Svájcból, Hollandiából és az Egyesült Királyságból is érkeznek fellépők. Az április 14-i és 15-i utcaszínházi felvonuláshoz nyolc magyar társulat is csatlakozik: a Langaléta Garabonciások, a Bab társulat, a Bóbita Bábszínház, a Csodamalom, a Kövér Béla Bábszínház, a Mikropódium Családi Bábszínház és az Agostones utcazenészei. Programjukban óriásbábok sokszínű arzenálja, vásári játékok és gólyalábasok szerepelnek, de begördül majd a Karzat Színház gőzöse is.
Az önálló fesztiválnak is beillő április 15-i esemény egyik fő attrakciója a Karzat Színház társulatának munkáját dicséri: Pál Kálmán igazgató és munkatársai egy 25 méter hosszú, több mint 5 méter magas árbóccal felszerelt bárka építésén dolgoznak, amelynek segítségével a 10. Színházi Olimpia szimbolikus bárkája valódi formát ölt. Mindez azonban nem csak egy képzőművészeti installáció, hanem egy nem mindennapi utcaszínházi produkció központi eleme is, ahhoz ugyanis, hogy a bárka valóban életre keljen, egy 30 fős csoport összehangolt munkája szükséges.
A bárka további értelemben is közösségi performansszá válik, ugyanis mielőtt elindulna célállomása, a Nemzeti Színház felé, fedélzetére várja a Színházi Olimpia összes hazai befogadó színházának képviselőjét, hogy közösen bocsássák útjára a 10. Színházi Olimpia szimbólumát.
Fejléckép: Utcaszínházi performanszokat jelölő térkép a Színházi Olimpia sajtótájékoztatóján a Nemzeti Színházban (fotó: 4K Media Studio / Színházi Olimpia)