A kulturális tao-támogatás rendszerét arra hozták létre, hogy a piaci alapon nehezen megmaradó színházak, művészeti társulatok támogatását biztosítsák, azonban egyesek aránytalan pluszbevételre tettek szert a rendszer gyengeségeit kihasználva. Emiatt döntött a kormány a jelenlegi szisztéma megszüntetéséről. Októberben röppent fel a hír, az erről szóló törvénymódosítást pedig november 13-án fogadták el.
Azt lapunk is megírta, hogy a döntéssel számos független színház és művészeti intézmény kerülhet veszélybe. A jelenleg tapasztalható bizonytalan légkör szinte lehetetlenné teszi a tervezést. A Rózsavölgyi Szalon, az Átrium és a Magvető Café már jelezték, hogy elmaradó előadásokkal vagy a jegyárak emelésével igyekeznek felkészülni az egyelőre ismeretlen új szabályozásra. Hozzájuk csatlakozott most az Orlai Produkciós Iroda.
"Még soha nem volt ennyire szükségünk a teltházakra"
A jegyárak 20 százalékos emelésével és szűkebb repertoárral próbálnak felkészülni a bizonytalanra, ugyanakkor változatlan feltételekkel kínálják a bérleteiket, illetve azt ígérik, az azokban foglalt előadásokat nem érintik a változások.
A jegyárakat 2019. január 1-től mintegy 20%-kal megemeljük: ez a kieső bevételnek körülbelül a negyedét pótolja majd.
Kénytelenek vagyunk egyes előadásokat átmenetileg, más előadásokat végleg levenni a repertoárról, és összességében kevesebb előadást fogunk műsorra tűzni.
A közlemény teljes szövege:
Kedves Nézőink, Barátaink, Partnereink!
Mint Önök is tudják, a közelmúltban megszüntették a színházjegyek tao formában megvalósuló normatív ártámogatását. Ez sajnos érinti az Orlai Produkció működését is.
Célunk a működés fenntartása és nézőink számára az eddigi széles repertoár biztosítása a Belvárosi Színházban, a Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban, a Hatszín Teátrumban és vidéken, a megszokott minőségben.
Ez azonban rendkívüli erőfeszítést és rendkívüli intézkedéseket igényel.
A jegyárakat 2019. január 1-től mintegy 20%-kal megemeljük: ez a kieső bevételnek körülbelül a negyedét pótolja majd.
Kénytelenek vagyunk egyes előadásokat átmenetileg, más előadásokat végleg levenni a repertoárról, és összességében kevesebb előadást fogunk műsorra tűzni.
Működésünk fontos része a vidéki előadássorozat, és fontosnak tartjuk, hogy a meghívásoknak a jövőben is eleget tegyünk. Ameddig nem tudjuk, milyen támogatási rendszer lép a kieső tao helyébe, ez a tevékenységünk teljesen bizonytalanná vált. Reméljük, hamarosan nyilvánosságra kerül, hogy a kormányzat milyen új jegyártámogatási rendszert léptet életbe - remélhetőleg olyat, amely a színházak és a meghívók számára is megnyugtatóan biztosítja a vidéki előadások megtartását, valamint az átmenetileg levett produkciók újbóli műsorra tűzését.
Mivel 2019-re a 2018-ban végzett tevékenységünk és az érvényes jogszabályok alapján terveztünk, reméljük, hozzájutunk a jegybevétel után járó taónak megfelelő összeghez mi is, és a többi előadóművészeti szervezet is.
Kedves Nézőink!
Nem szeretnénk csalódást okozni Önöknek: idén is megtartjuk a sokak által nagyon várt Mikulás Napi vásárunkat (2018. december 1-jén és 2-án), bérleteinket változatlan feltételekkel kínáljuk, és minden, a bérletekben szereplő előadást megtartunk.
Kérem Önöket, hogy látogassanak minket, tartsanak ki mellettünk, mert soha még nem volt ennyire szükségünk arra, hogy teltházakkal menjenek előadásaink.
Ígérhetem a magam és alkotóközösségünk nevében, hogy mi a magunk részéről mindent megteszünk azért, hogy nézőink élményekkel feltöltődve, boldogan távozzanak tőlünk és újra és újra örömmel jöjjenek hozzánk.
2018. 11. 19.
Orlai Tibor
"Nem értem a félszeg apátiát"
Nemcsak a színházak, de Horgas Ádám rendező is felemelte a szavát az ügyben. Facebook-posztjában jelentette be, hogy a Játékszínben tervezett Táncos a sötétben rendezése elmarad, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a változások a független társulatokat érintik majd a legérzékenyebben.
"Az egész szakma felelősségének, - így az enyémnek is - tartom, hogy odafigyeljünk és segítsük egymást. Nem értem a félszeg apátiát. Nem akarom, hogy a gyerekeim ne láthassák azokat a gazdag értékekkel teli műhelyeket, amelyek miatt szerelmes lettem a Színházba."
Ő maga a Stúdió K-nak utal a gyerekei nevében, de másokat is hasonló támogatásra sarkall.
Anyám egyszer azt mondta, ha komoly problémáid vannak, figyelj oda a máséra és a tiéd is megoldódik. Nekem ez tetszik. Nektek?"
Nem sajnálatból kérik a támogatást
Fővárosi kollégáihoz csatlakozott a Veres1Színház is. A vidéki magánszínház meghirdette a Reményhal kampányt, amelyben több lehetőséget is kínálnak közönségüknek arra, hogyan támogathatják a társulatot.
A most kialakult helyzetben több színház bemutatókat mond le vagy halaszt el. Mi ezt nem tehetjük.
"Mandátumot a független létezésre kaptunk. Mostantól nem csupán a függetlenség, maga a létezés ténye is a margón egyensúlyoz" - írják közleményükben.
Még egy apró kérés: kérjük, ha támogatnak miket, azt ne sajnálatból tegyék. Tegyék meggyőződésből, szolidaritásból, a közösségért érzett felelősségből.