Az interjúban Vidnyánszky Attila arról beszélt, „évtizedes, lappangó konfliktus került napvilágra” az Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása során, amiben a fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke szerint neki annyi a felelőssége, hogy ők megmerték lépni azt, amit eddig senki. „Ez sok fájdalmat és indulatot váltott ki.
Nekünk abban van az igazságunk lényege, hogy egy végtelenül zárt rendszeren akartunk változtatni.
A mostani SZFE gyakorlatilag a Katona József Színház iskolájaként működött. Az nem életszerű, sőt nem demokratikus és nem is etikus, hogy egyetlen – kétségtelenül színvonalas és fontos – szellemi műhely ennyire egyeduralkodó legyen egy képző intézményben, amely az adófizetők pénzéből működik. Meg kell találni a módját annak, hogy a képzés sokszínű legyen, és tükrözze a társadalom sokszínűségét is” – fejtette ki Vidnyánszky Attila, aki úgy véli, a kuratórium „nem foglalt el semmit”, a modellváltásról pedig ezt állítani: felelőtlenség.
„Azzal, hogy a szenátus lemondott, ellehetetlenítik a folyamatot és veszélyeztetik az oktatás folyamatosságát. A tanárok felmondanak, a diákok pedig elfoglalták az egyetemet! Én mást gondolok a tanári felelősségről, és mást a tanuláshoz való jog érvényesítéséről” – tette hozzá.

Kapcsolódó
Követelik a kuratórium lemondását és az egyetemi autonómiát a színművészetisek
Pontokba szedett követeléseiket olvasták fel fél négykor az egyetemisták a Színház- és Filmművészeti Egyetem elbarikádozott, Vas utcai épülete előtt, amit még hétfő este foglaltak el.
Karsai György professzorra vonatkozó korábbi kijelentéseit többen antiszemitának minősítették. Az erre vonatkozó kérdésre a Nemzeti Színház igazgatója kifejtette: „…aki látta a Borbély Szilárd művéből készült rendezésemet, a Halotti pompát, nem mondhat ilyet komolyan. Ez a vád olcsó megúszása egy valós vitának.
Amennyiben félreérthető volt és megbántottam Gyurit, akkor bocsánatot kérek tőle,
hozzátéve, hogy tisztelem őt és egy rendkívül felkészült szakembernek tartom. A mondadóm szakmai részét továbbra is fenntartom, a vádat visszautasítom.”
Vidnyánszky szerint mindenkit „használ” a politika, mert ez a természete, viszont úgy gondolja, végre őszintének kellene lennünk egymáshoz. „Mind a két fél bizonyítási kényszerben van. Nekünk bizonyítanunk kell a szakmai indítékainkat, a másik oldalnak pedig, ha azt hirdeti magáról, hogy nyitott és sokszínű, akkor ennek jelét is kell adnia. A legjobb bizonyítás erre a tanárok és a diákok részéről is az együttműködés.”
A teljes interjú itt olvasható.
Fejléckép: Vidnyánszky Attila (fotó: Rózsa Erika)