A Honvédelmi Minisztérium (HM) hivatalos levélben tájékoztatta a Zsámbéki-medence Idegenforgalmi Egyesületet, a zsámbéki Légvédelmi Múzeum üzemeltetőjét arról, hogy év végéig elszállítják a katonai műtárgyakat a területről. Az egyesület kitette a levelet a honlapjára, majd sajtótájékoztatót hirdettet meg október 8-ra.
A HM nem válaszolt egy hete feltett kérdéseinkre, csak annyit árultak el, hogy nincs még döntés a terület kiürítéséről. Még arra sem kaptunk választ, hova akarják szállítani a katonai eszközöket, kiállítják-e azokat, működőképesek-e az eszközök, ki végzi és mennyiért az őrzésüket, mennyibe kerül az elszállítás?
Úgy tudjuk költségcsökkentés áll a tervezett lépés mögött. Állítólag az országban több helyen, például Győrben és Szolnokon helyeznék el a hidegháborús eszközöket, de szó van egy légvédelmi kiállítóhely létrehozásáról is. A Zsámbéki Bázison bemutatott katonai eszközök őrzéséről a HM-nek kellett gondoskodni. A hadrendből kivont fegyvereket nemzetközi egyezményekben rögzített módon kell őrizni, ami úgy tudjuk, több 10 millió forintos költséget ró a hadseregre évente. Már évekkel ezelőtt szó volt arról, hogy a HM takarékossági okokból megszünteti a kiállítást - 2011 óta nincs is élő szerződés az egyesület és a tulajdonos között a műtárgyakról. Különös, hogy ezt az exlex állapotot mindkét fél elfogadta, s gyakorlatilag jogalap nélkül működött a múzeum. Csenger-Zalán Zsolt, Zsámbék polgármestere lapunknak úgy nyilatkozott, nem is tudott arról, hogy nincs szerződés az egyesület és a műtárgyak tulajdonosa között.
Paradox módon a pénzhiánynak köszönhetően maradt fenn mégis a múzeum. Ugyanis a több tucat műtárgy elszállítása még nagyobb összegbe került volna, mint az őrzés. A 2006-ban megnyitott Bázist az első három évben évi néhány millió forinttal támogatta a minisztérium, ám később ez elmaradt. Az egyesület pedig nem volt képes pályázati, vagy egyéb forrásokat bevonni - hangsúlyozta a polgármester. A múzeumnak 2013-ban 2053 látogatója volt, idén már meghaladta a 2600-at - tudtuk meg tudtuk meg Váradi Nórától, a Zsámbéki-medence Idegenforgalmi Egyesület munkatársától, aki megerősítette, a HM gondoskodott a fegyverek őrzéséről, ők pedig a belépőjegyekből igyekeztek előteremteni a Bázis látogathatóságának költségeit. A múzeum szimbiózisban működik a Zsámbéki Színházi Bázissal, mely az egyik legszínvonalasabb nyári színházzá vált az évek során. Igaz, korábban egy 2 milliárd forintos, uniós forrásból megvalósuló nagyszabású kulturális bázis létrehozását tervezték, ahol a színház és múzeum mellett ökológiai, multimédiás és turisztikai funkció is szerepelt volna. Ehhez felújították volna a területen található épületeket, megoldották volna a közművesítést.
Az elmúlt napokban a sajtó érdeklődése miatt úgy tűnik, mégis történt valami a honvédségél. A polgármester arról tájékoztatta lapunkat, hogy kedden tárgyalt Kun Szabó István vezérőrnaggyal, a HM társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárával, aki nyitottnak mutatkozott a múzeum további fenntartása tekintetében. Ám, mint mondta, az éves sokmilliós őrzési költség és a néhány ezres látogatottságú jelenlegi múzeum szerinte nincs arányban egymással, ezért a HM javaslatot vár az egyesülettől a működés átalakítására. A HM tárgyalási készségének kinyilvánítása után az egyesület lefújta a sajtótájékoztatót, és Váradi Nóra tájékoztatása szerint előveszik a korábbi fejlesztési terveiket. Hogy hogyan lesz pénz minderre, azt egyelőre nem tudni, de úgy tűnik, a HM a kiürítés helyett a tárgyalásokat választja, ami legalábbis haladékot jelent a múzeum számára.
A hajdani Zsámbéki Légvédelmi Rakétaosztályt 1997-ben szüntették meg, a kiürült 24 épület, köztük a vezetés-irányítási pont, a két felderítő lokátor helye, a 6 rakétaindító állvány helye, a készenléti rakéták tároló fedezékei 2005 óta műemlékek. A hozzá tartozó 15 hektáros terület pedig Natura 2000 oltalom alatt áll. A Műemlék Rakétabázis az egyetlen, eredeti állapotában fennmaradt légvédelmi erődítmény a hidegháború korából. Az egyesület kezdeményezésére hozta ide a HM azokat a berendezéseket, melyek, vagy melyekhez hasonlók e silókban is szolgáltak. Így jött létre 2006-ban a Honvédelmi Minisztérium, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, és a Zsámbéki-medence Idegenforgalmi Egyesületnek köszönhetően az országban egyedülálló múzeum, mely tematikusan mutatja be az 1950-es évektől az 1900-as évek végéig a honi légvédelemben használt eszközöket, ráadásul eredeti környezetben.
Évek óta keringenek (rém)hírek arról, hogy magánbefektetők érdeklődnek a terület iránt. A sziklás, köves terület mezőgazdasági művelésre aligha alkalmas, de a kiváló fekvésű telek az ingatlanfejlesztők számára csábító lehet. Tudni kell, hogy maga a műemlék nem túl attraktív, csak néhány rejtett silóból áll, így az egykori fegyverek nélkül nem valószínű, hogy bárki is felkerekedne és megnézné. Megkérdeztük a terület tulajdonosát, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-t, hogy milyen tervei vannak a bázissal akkor, ha esetleg megszűnik a múzeum, de ez idáig nem kaptunk választ.
További képek a Bázisról: