A csütörtök délután tartott sajtótájékoztatón Németh Gábor, a Színház- és Filmművészeti Egyetem Sztrájkbizottságának tagja elmondta, hogy a belsős oktatók közel 60 százaléka vesz részt a kétnapos sztrájkban, a megbízásos külsős oktatók pedig – mivel nem vállalhatnak szerepet az akcióban – támogatásukról biztosították a kezdeményezőket és az egyetem polgárait. A sztrájkot a mai sikertelen tárgyalás után holnap is folytatják, azonban a jövő heti munkarend alakulásáról még nem tudtak nyilatkozni.
Az egyetem hallgatói továbbra is fenntartják a blokádot mind a Vas utcai, mind a Szentkirályi utcai épületnél egészen addig, amíg nem látják biztosítottnak az autonómiát. Mindemellett aggodalmukat fejezték ki, hogy az új kancellár a mai napon „megfenyegette” az Egyetemet, hogy a dolgozóinak nem fizet bért. Véleményük szerint ezzel munkáltatói kötelességét sérti meg. Ugyancsak sérelmezik, hogy az új fenntartó „cenzúrát követel” az Egyetem kommunikációs felületei felett.
Elmondták továbbá, hogy a hallgatóság és az új, illegitimnek kikiáltott vezetőség között nem folyik kommunikáció. Szakmai kérdésként tekintenek az autonómia visszaszerzésére, nem politikai csataként, a legnagyobb problémájuk a kinevezés módjával van. Pozitív fejleménynek tekintik ugyanakkor, hogy dr. Aáry Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa vizsgálatot indított az egyetemi autonómia kérdésében.
A sztrájk alatt az oktatás szünetel, a hallgatók nyílt kurzusokat látogatnak a megfelelő járványügyi szabályok betartásával. „Tanulni szeretnénk, teljesíteni szeretnénk a szemesztert, reméljük, hogy lehetőségünk lesz rá” – mondták.
Előzmények
Mint arról korábban beszámoltunk, szeptember 1-jén alapítványi fenntartásúvá vált a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a fenntartó kuratórium elnöki székébe pedig Vidnyánszky Attila került. Amellett, hogy a kuratórium tagjai közé egyetlen, SZFE által delegált jelölt sem került, a kuratórium megszüntette a szenátus döntéshozó jogköreit. Szeptember 1-jével lemondott a rektori feladatokat ellátó Upor László, Novák Eszter rektorhelyettes és Németh Gábor rektori tanácsadó, Bagossy László, a Színházművészeti Intézet vezetője, Balázs Gábor, a Film- és Médiaintézet vezetője, valamint az Egyetem szenátusának valamennyi választott tagja. Rajtuk kívül több egyetemi oktató is jelezte működésének beszüntetését az SZFE-n.
Az Egyetem polgárai úgy ítélték meg, hogy a kuratórium veszélyezteti az intézmény autonómiáját, ezért a modellváltás pillanatában, augusztus 31-én éjfélkor elfoglalták a Vas utcai épületet, ahová immár egy hónapja nem engedik be az új vezetőséget.
Az SZFE munkavállalói szeptember 23-án sztrájktárgyalásokat kezdeményeztek, majd korábbi ígéretüknek megfelelően október 1-től sztrájkba léptek. Egy nappal korábban, szeptember 30-án Vidnyánszky Attila megnevezte az egyetem két új rektorhelyettesét: Novák Emil filmrendezőt, és Zalán János színművészt. Erről a hallgatók is csak a sajtóból értesültek, ezért éjszakába nyúló hallgatói fórumot tartottak, majd ma reggel elfoglalták az SZFE Film- és Médiaintézetének Szentkirályi utcai épületét is. Az éjszaka során fáklyás megmozdulást tartottak a Vas utcai épületnél, ahol beszédet mondott többek között Mácsai Pál is, aki Örkény eszméit továbbgondolva úgy fogalmazott, a legtöbb, amit ember a másiknak adhat, a szolidaritás.