Erzsébetváros önkormányzata hétfőn átadott egy Damjanich utcai épületet a Freeszfe Egyesületnek. Miután az egyesület átvette az épület kulcsát Niedermüller Péter polgármestertől (DK), a kerületi Fidesz közleményt adott ki Brutális baloldali kulturális erőszak Erzsébetvárosban címmel, amelynek főbb pontjai röviden:
- „kereszténygyűlölő Niedermüller Péter”
- „Az intézményt kifejezetten a zeneiskola számára, annak szakmai vezetésével egyeztetve újította fel az előző, fideszes vezetésű önkormányzat”
- „A Vattamány Zsolt által vezetett előző önkormányzat képviselő-testületének szinte minden tagja, beleértve a jelenlegi városvezetéshez tartozó képviselőket is, megszavazta, hogy az épületben a Molnár Antal Zeneiskola kapjon helyet.”
- a zeneiskola tanulói „a baloldali önkormányzat” miatt „bizonytalanságban élnek”
- „most innen minden jel szerint egy kulturális álarcot viselő baloldali kampányközpont fogja mérgezni a közélet levegőjét”
- az önkormányzat „balos haveroknak játssza át az oktatást szolgálni hivatott intézményt”
- „A Fidesz vizsgálja, hogy milyen jogszabályt sértett a Niedermüller-féle politikai rablóbanda.”
Ezután a Molnár Antal Zeneiskola is közleményt adott ki, amely a Papageno oldalán jelent meg. Ennek főbb elemei:
- „A VII. kerületi Molnár Antal Zeneiskola vezetősége, tanári kara, szülői munkaközössége és mintegy 600 tanulója megdöbbenve és elkeseredve vettük tudomásul, hogy a tegnapi napon az Erzsébetvárosi Önkormányzat a tulajdonában álló Damjanich u. 4. szám alatti ingatlant előzetes értesítés nélkül a Várkonyi Zoltán Alapítvány részére adta át használatra.”
- „tegnap óta minden reményünket elvesztettük, hogy a kimondottan részünkre felújított épületben nagy múltú zeneiskolánk, mely a kerület legnagyobb létszámú, mintegy 600 gyermeket oktató nevelési intézménye, méltó székhelyre találjon”
- Szemendri Gábor intézményvezető azt írja: „Iskolánk ugyanis évek óta saját épület nélkül, bérházi lakásokban és nyolc különböző telephelyen kénytelen megoldani a legfiatalabbak zenei nevelését, sokszor méltatlan körülmények között.”
A Freeszfe szolidaritásáról biztosítja a zeneiskolát
Kedden délután közleményt adott ki a Freeszfe Egyesület is, amelyben azt írják, nyílt kiírás útján pályáztak az önkormányzat tulajdonában álló épületre. „A Freeszfe Egyesület jelen pillanatban nem látja lehetőségét a konkrét ügy megoldásában való szerepvállalásra, ugyanakkor igyekszik tovább tájékozódni a körülményekről, és saját története fényében morális kötelességének tartja az előző évtizedek Színház- és Filmművészeti Egyeteméhez hasonlóan kizsigerelt és magára maradt állami fenntartású intézményekkel való párbeszéd kezdeményezését. A magyarországi művészetoktatás autonómiájának helyreállításához elengedhetetlen, hogy az atomizált alkotótársadalom sorsára hagyott közösségei egymásra találjanak és együttműködjenek” – írták.
Niedermüller: Erzsébetváros mostani vezetése nyílt és nyilvános pályázatok keretében dönt ingatlanjai hasznosításáról
Megnyilatkozott az erzsébetvárosi polgármester is. Szerdán délben azt írta: „A Fidesz megint mindent elkövet, hogy egy örömteli eseményt bemocskoljon, saját, aljas politikai érdekei szerint használjon fel. Hétfőn jelentettük be, hogy az SZFE elüldözött diákjai a kerületben lelnek új otthonra, a Damjanich utcában lesz az új Ódry Színpad. Ezzel nem csak bevételhez jut a kerület, de egy magas presztízsű intézmény is színesíti Erzsébetváros kulturális életét.” Mint írja: nincs olyan határozat, amely a zeneiskolának adná az épületet, ahogy arra sincs válasz, hogy „mi került az egyébként jó állapotú épület felújításán közel 700 millió forintba.”
A helyzetet csak még pikánsabbá teszi, hogy a Molnár Antal Zeneiskola fenntartója nem az önkormányzat, hanem a Belső-Pesti Tankerületi Központ, tehát végsősoron az Emmi. Ha a zeneiskola méltatlan körülmények között működik, azon az Emmi tud segíteni. A Damjanich utcai épület felújításáról szóló közbeszerzési értesítőben egyébként valóban az szerepel, hogy zeneiskola kialakítására szolgál a renoválás, igaz, az nem, hogy melyik intézmény használja majd az ingatlant.