Harald Lander egy felvonásos darabját, az Etűdöket valódi mérceként tartja számon a nemzetközi balettélet. A koreográfus patikamérlegen adagolta benne a klasszikus technika minden elemét, színrevitele így a társulat felkészültségének, rátermettségének, a táncosok magas szintű technikai tudásának bizonyítványa.
A jól ismert Czerny-zongoraetűdök zenekarra hangszerelt változatára Harald Lander komponált táncetűdöt 1948-ban. A kompozíciót a Dán Királyi Balett mutatta be, a magyar közönség pedig 1962-ben láthatta először az Erkel Színházban, a Festival Ballet előadásában. Az Etűdök úgy is felfogható, mint egy balettóra, amelyen a táncosok bemutatják a különböző nehézségű ugrásokat, forgásokat, a spicctechnika specialitásait és a pas de deux-ket. Mindezt pergő és feszesen szerkesztett keretben, épp úgy, ahogyan a zongoristák végzik a Czerny-gyakorlatokat: cél a technikacsiszolás, a legegyszerűbb gyakorlatoktól a magas fokú virtuozitásig.
Az Etűdök betanító balettmestere Johnny Eliasen, ünnepelt, elismert szakember, aki utazó nagykövetként a világ számos társulatánál betanította a koreográfiát, mellette a darab jogörököse, Lise Lander segíti a színpadra állítást. A kompozíció nemcsak a Nemzeti Balett szólistái számára nagy feladat, hanem a karnak is, hiszen a legapróbb technikai kihívásoknak egyformán meg kell felelni.
A darab repertoárra vétele emeli az együttes színvonalát, formában tartja és fejleszti a táncosok klasszikus tudását - épp ezért cél, hogy minél több szólista szerepeljen benne, köztük Nakamura Shoko, Popova Aleszja, Sarkissova Karina, valamint Oláh Zoltán, Bakó Máté, Simon István, Lagunov Jevgenyij és Tyimofejev Dmitrij. Az Etűdök mára több ezer előadást ért meg szerte a világon, a budapesti bemutató egyszerre hatalmas lehetőség a társulat szólistáinak, és élvezetes, látványos szórakozás a közönségnek.
A klasszikus elemekre épülő Lander-darab előtt két modern - de bizonyos értelemben máris klasszikusnak számító - Kylián-koreográfia, a Petite Mort és a Hat tánc látható az Erkel Színházban. A Petite Mortban - többek között Aliya Tanykpayeva, Pap Adrienn, Kozmér Alexandra, valamint Leblanc Gergely, Oláh Zoltán és Bajári Levente mellett - színpadra lép Liebich Roland is, a Magyar Nemzeti Balett március 14-én Harangozó Gyula-díjjal kitüntetett magántáncosa. A Modern+1 a március 22-i bemutatót követően még öt alkalommal látható az Erkelben.