Bár már 1959-60-ban kísérletet tett Téri Tibor egy balett társulat megalapítására, két bemutatójuk – melyek egyfelvonásosokból álltak – csak mérsékelt sikert hozott. A társulat végső formáját Eck Imre igazgatása alatt érte el, Pécsi Balett néven 1960 óta működnek, BALETTEST 1961 című első előadásuk 1961. január 3-án debütált a Pécsi Nemzeti Színházban. Eck három részből álló – Az iszonyat balladája, Változatok egy találkozásra, Concerto a szivárvány színeire – koreográfiáját Szokolay Sándor, Vujicsics Tihamér és Hidas Frigyes zenéjére táncolták. Bertha Bulcsú az Esti Pécsi Naplóban úgy nyilatkozott az előadásról, hogy
„Az első képeknek döbbenetes hatása volt Szokolay Sándor első akkordjai, a három Csukaszürke mozgása meghatározta az új magyar balett tartalmát, eszmeiségét, művészi színvonalát. Pillanatok alatt megteremtették a bemutató, de egyben a korszerű balett légkörét is.”
Eck igazgatása alatt olyan nagyszerű koreográfiák születtek, mint A parancs (1962), az Etűdök kékben (1964) vagy A csodálatos mandarin (1965, 1987), és bár az alapító 1969-ben átadta a társulat irányítását Tóth Sándornak, 1992-ig művészeti vezetőként és koreográfusként dolgozott a Pécsi Balettnél.
Igaz, jóval kevesebb ideig ülhettek az igazgatói székben, mint elődeik, az őket váltó Keveházi Gábor és Vincze Balázs hagyományokhoz, valamint a kezdeti koncepcióhoz hű gondolkodásmódja alapjaiban határozza meg a balett mai működését.
A jelenlegi társulat Uhrik Teodóra vezetésével – aki alapító tagként kapocs múlt és jelen között – új formákat keres. Ápolva és tisztelve az elmúlt hat évtized hagyatékát, bátran nyúl új táncirányzatokhoz, olykor ötvözve a legkülönbözőbb táncstílusokat. Értékteremtő munkáját mi sem bizonyítja jobban, mint a számos rangos hazai és nemzetközi felkérés, díj.
A 60. jubileumot a járványhelyzet enyhülésével nagyszabású gálaesttel ünnepli a Pécsi Balett, amely a tervek szerint tavasszal valósul majd meg.
Az est során felidézik az elmúlt évtizedek legnagyobb sikereit, alkotóit, újra színpadra kerül Az iszonyat balladája – ezúttal új koreográfiával, Zachár Lóránd táncaival – és a közönség először láthatja majd a Pécsi Balettről szóló Több mint balett című filmet, amit a Filming in Pécs csapata készített a társulat felkérésére.
Az ünnepségsorozat ezzel nem ér véget, egy jubileumi kiadvány megjelenése mellett a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében új bemutatóra is készül a társulat: a Vasarely a Müpa szervezésében valósul meg. A csapat a következő évadra is gondol, ősszel Vincze Balázs rendezésében az Ádám és Éva debütál a 15. Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozón.
Fejléckép: jelenetek a Pécsi Balett előadásaiból (forrás: Pécsi Balett)