Tánc

75 éves Foltin Jolán, a koreografált néptánc nagyasszonya

2018.09.15. 10:35
Ajánlom
Szeptember 13-án ünnepli születésnapját Foltin Jolán Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas koreográfus, rendező, táncpedagógus, a nemzet művésze, aki kulcsfigurája volt a magyar táncház mozgalomnak a hetvenes években.

Édesapját még születése előtt elveszítette, édesanyja egyedül nevelte fel Kőbányán. Városi lányként csak a vidéki nyaralások során találkozott a népi kultúrával, kamaszkorában kezdett el néptáncot tanulni. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyartanári szakán folytatott tanulmányait félbehagyta, mert rájött, hogy táncolni, táncot tanítani akar.

1959 óta a Novák Ferenc által alapított Bihari János Táncegyüttes táncosa, koreográfusa, mesterei Györgyfalvay Katalin, Szigeti Károly és Novák Ferenc voltak.

Az együttesben, ahol 1982 és 1991 között művészeti vezető volt, részt vett az utánpótlás nevelésében is. Később az ő vezetésével jött létre a Honvéd Táncszínház Koreográfiai Műhelye.

Alkotómunkája mellett 1972-ben egyik kezdeményezője és szervezője volt a később mozgalommá kibomló első magyar táncháznak.

A Magyar Művelődési Intézet népművelőjeként a magyar gyermektáncoktatás és művészeti nevelés módszertanának egyik megújítója volt. 1990-ben alapítója és tíz éven át elnöke volt az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesületnek. A néphagyományokon alapuló iskolai játékos-táncos nevelés előkészítő anyagaként született Játék és tánc az iskolában, valamint a Játék és tánc az óvodában című, több kiadásban megjelent kötetei úttörő jellegűek és jelentőségűek voltak.

Első koreográfiájával, a Kiss Anna versére készült Mondóka, szerelem, szerelem című leánytánccal 1975-ben megnyerte a szolnoki Alföldi Fesztivál koreográfiai díját. A mai napig megszakítás nélkül dolgozik, felnőtt- és gyermekelőadásokat alkot a saját örömére. Nagyobb lélegzetű koreográfiái a Honvéd Táncszínháznál születtek: Asszonyok könyve, Harangok, Lagzi, Ki népei vagytok? és a Tánczmester. Emellett számos amatőr és hivatásos együttesnél és színházakban is végzett vendégbetanítás.

Főbb művei: Ugrós; Széki pár; Gyermekem, édes; A Holdnak háza van; Bánomfai bolondulás; Az öldöklő tejcsarnok (avagy Piszkos Fred nem lép közbe sajnos). 2016-ban mutatták be Elmúlik című táncdrámáját, amely a svábok, bukovinai székelyek és felvidéki magyarok kitelepítésének borzalmait, a szülőföld elhagyásának fájdalmát dolgozza fel. Az idei Budapesti Tavaszi Fesztiválon Feketetó című legújabb alkotása egy romániai kis falu legendás vásárának sokszínűségét idézte meg.

A gyerekeknek készített számtalan koreográfia mellett elsősorban az asszonysorsot, a nőiességet, a párválasztást formálja meg táncaiban.

Híres egypárosai különböző temperamentumú emberek összekerüléséről szólnak. Koreográfusi, rendezői munkái során gazdag, népköltészeti ihletésű táncdarabjai mellett a magyar és a világirodalom remekműveit is feldolgozta. Koreográfiáit többször Kiss Anna költő verseire alkotja, darabjainak visszatérő szereplője Molnár Piroska, örök zeneszerzője Kiss Ferenc.

Munkásságát 1979-ben SZOT-díjjal, 1984-ben Erkel Ferenc-díjjal ismerték el. 1988-ban a gyerekek tánckultúrájának fejlesztésében, az amatőr néptáncmozgalom kibontakoztatásában végzett példamutató művészi és nevelőmunkájáért Gyermekekért Díjat kapott. 1993-ban neki ítélték a Népművelésért Díjat és 1995-ben a Magyar Művészetért Alapítvány díját. 1995-ben Kossuth-díjat vehetett át három évtizedes eredményes koreográfiai munkásságáért, a gyermektáncmozgalom fellendítéséért, a gyermektáncoktatás metodikájának új alapokra helyezéséért. 2002-ben Lagzi című alkotásával elnyerte az Év Koreográfusa díjat. 2007-ben megkapta a Magyar Táncművészek Szövetsége életműdíját, 2009-ben Prima-díjat vehetett át. 2014-ben a Magyar Táncművészek Szövetsége neki ítélte az évad legjobb alkotója díját. 2015-ben a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozat kitüntetésben és Nemzet Művésze díjban részesült. Novák Ferenccel kötött első házasságából született Novák Eszter Jászai Mari-díjas színházrendező és Novák Péter színész, énekes, táncos, rendező, második házasságából született Sára lánya művészeket, alkotókat segítve dolgozik. Fia révén két fiúunokája is van.

Foltin Jolán:

Kapcsolódó

Foltin Jolán: "Feszegetjük a néptánc határait"

Foltin Jolán, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas táncművész, koreográfus-rendező Elmúlik címmel készíti legújabb táncdrámáját a kitelepítések idejéről. A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében bemutatásra kerülő táncjáték azokat az időket jeleníti meg, amikor a II. világháború és a politika szétdúlva családok, népek életét, ki- és betelepítések, lakosságcsere áldatlan törvényeivel egymás ellen fordította a vétlen lakosokat, örök sebet ütve lelkükben, nemzeti érzéseikben.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Tánc beszámoló

A jövő csillagai mutatkoztak be a Magyar Táncművészeti Egyetem gáláján

Az idén 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetem 75 napon át tartandó eseménysorozatának nyitányaként április 10-én, csütörtökön este a Nemzeti Táncszínházban került sor az intézmény hallgatóinak gálaelőadására.
Tánc hír

Alumnitalálkozóval ünnepelték a 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetemet

A Magyar Táncművészeti Egyetem 2025-ben ünnepli fennállásának hetvenötödik esztendejét, ezért és az intézmény egy hetvenöt napon át tartó programsorozattal köszönti a szép jubileumot. Az eseménysorozat egyik fontos programja volt az I. Alumnitalálkozó, amely emlékezetesre sikerült.
Tánc ajánló

Imádja a táncot? Akkor Miskolcon a helye!

Nyolcadik alkalommal válik Miskolc a tánc fővárosává április 22-26. között, ekkor rendezi meg ugyanis a Miskolci Nemzeti Színház a Horizont Nemzetközi Kortárstánc Fesztivált, amely idén sem hagyja hidegen a város tánckedvelő közönségét.
Tánc ajánló

Aki nélkül nem létezne a hazai kortárs tánc

Vannak kivételes formátumú pedagógusok: a szűk szakmán belül mindenki ismeri a nevüket; azok, akiket tanítottak, rajongással beszélnek róluk, de a széles közönség nem is tudja, mennyit köszönhet a szerény háttérembereknek. Jeszenszky Endre jellemzően ilyen tanár volt.