Tánc

90 balettművész vesz részt az első Budapest Ballet Grand Prix-n

2023.10.25. 11:35
Ajánlom
2023. november 21-24. között rendezi meg első önálló nemzetközi balettversenyét Budapest Ballet Grand Prix néven a Magyar Táncművészeti Egyetemért Alapítvány Kuratóriuma és a Magyar Táncművészeti Egyetem.

A Budapest Ballet Grand Prix célja, hogy Közép-Európa és a kontinens ismert és elismert balettversenye legyen a 2023-as kezdést követő öt esztendőn belül. A komoly mércét figyelembe véve a verseny szervezőbizottsága mindent elkövet, hogy már az első, a 2023. november 21-24. között rendezésre kerülő verseny is megfeleljen a legmagasabb szintű elvárásoknak – derült ki az október 24-én megtartott sajtótájékoztatón.

A BBGP megrendezése megmérettetést és kitekintést jelent a nemzetközi táncéletbe a fiatal táncosok számára, a legkiemelkedőbbeknek ösztöndíjat, illetve pályakezdési lehetőséget teremt, valamint a magyar kultúra, a magyar táncművészet és táncoktatás értékeit, eredményeit tudja közvetíteni a nagyvilág felé.

Ahogy arról Fodorné Molnár Márta, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora beszámolt, organikusan 23 ország 132 versenyzője nevezett a BBGP-re, ami jelzi, hogy van igény egy professzionális balettverseny megrendezésére Közép-Európában. Mivel az Egyetem egyik fő célja, hogy Európa meghatározó táncművészképző intézménye legyen, ezért külön öröm, hogy ekkora érdeklődés nyilvánult meg az első alkalommal kiírt verseny iránt.

Az előválogatást követően végül várhatóan 90 balettművész vesz részt az eseményen és a nagyszámú jelentkező miatt a művészi színvonal igen magas lesz.

CSP_1514-1024x683-105556.jpg

Miklósa Erika a Budapest Ballet Grand Prix sajtóeseményén (Fotó/Forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

„Hatalmas megtiszteltetés, hogy főtámogatóként lehetünk részesei a világszínvonalúnak ígérkező, nemzetközi klasszikus balettversenynek, az első Budapest Ballet Grand Prix-nak. Küldetésünk, hogy pályázatainkon keresztül hozzájáruljunk Magyarország és Közép-Kelet-Európa fejlődéséhez, legyen szó a gazdaság, a társadalom, a kulturális élet támogatásáról, tehetséggondozásról, sport vagy szociális projektek megvalósításáról. Az idei évben csak művészet-tudományos területen több mint száz tehetséget támogattunk. Sok kiemelkedően tehetséges balettművész bontogatja a szárnyait, Dobra Jankát és Kökény-Hámori Kamillt is említhetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem végzős klasszikus balett hallgatóit, akik egyébként most kaptak szerződésajánlatot az Operától, és láthatjuk őket a Budapest Ballet Grand Prix-n is. Szívből ajánlom a táncművészetek kedvelőinek, hogy látogassanak ki a háromnapos eseményre és tekintsék meg a jelen és a jövő színpadi csillagainak produkcióit!” – fogalmazott Miklósa Erika Magyar Szent István-renddel kitüntetett, Kossuth-díjas koloratúrszoprán opera-énekesnő, a MOL-Új Európa Alapítvány kuratóriumának elnöke.

A sajtóeseményen dr. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára felidézte: amikor a felsőoktatás megújítása két éve elindult, két célt tűztek ki maguk elé. Egyrészt azt, hogy teljesedjen ki az egyetemi autonómia és olyan modell alakuljon ki, amelyben az állam hátrébb lép, mindazt biztosítva, ami a fejlődéshez szükséges. A másik cél az volt, hogy az egyetem ne önmagában létezzék, hanem a gazdaság, a társadalom, a művészet meghatározó szereplőivel vigye előrébb a magyar kultúrát, a gazdaságot, erősítse meg mindazt, ami a magyar nemzet – tette hozzá. Mint mondta, az állam fenntartóból finanszírozó lett: teljesítménycélokat tűztek ki, köztük azt, hogy hogyan lépjenek előre a nemzetközi erőtérben, hogyan váljon az oktatás és a gyakorlat eggyé.

A Budapest Ballet Grand Prix megrendezése segít annak a célkitűzésnek a megvalósításában, hogy a Magyar Táncművészeti Egyetem – a fenntartó kuratórium vállalása szerint – 2026-ra Európa legjobbja legyen.

BBGP1-1024x684-105556.jpg

A Budapest Ballet Grand Prix sajtóeseményének résztvevői (Fotó/Forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Kiss János a Kuratórium elnökeként az Egyetem hosszú távú céljai miatt örömét fejezte ki, hogy ilyen erős mezőny és ilyen rangos zsűri vesz részt az első Budapest Balett Grand Prix-n. A Kossuth-díjas balettművész elárulta, régi álma volt, hogy újra legyen egy igazán rangos professzionális klasszikus balettverseny Magyarországon, ami most megvalósul. A Gála kapcsán Kiss János megemlítette, hogy a Müpában a Győri Balett társulata is fellép a Bolero című produkciójukkal, ezzel is hozzájárulva az esemény színvonalának további emeléshez.

Nagy Tamás Zoltán, a Magyar Táncművészeti Egyetem Művészeti Tanácsának elnöke, egyetemi docens, a Budapest Ballet Grand Prix versenyigazgatója a zsűri erősségére hívta fel a figyelmet. A korábbi kiváló balettművész elmondta, a Budapest Ballet Grand Prix 2023 zsűrije a táncvilág nemzetközi szinten elismert táncművészeiből, koreográfusaiból és együttesvezetőiből áll.

Világszínvonalú zsűri és 110 feletti nevező a Budapest Ballet Grand Prix-n

Kapcsolódó

Világszínvonalú zsűri és 110 feletti nevező a Budapest Ballet Grand Prix-n

Remekül alakulnak a Budapest Ballet Grand Prix nevezései. A november végi nemzetközi klasszikus balettversenyre organikusan már több mint 110 nevezés érkezett a világ minden tájáról. Közben eldőlt, hogy a zsűri elnöke is igazi világsztár lesz.

A zsűri tagjai:

  • Thomas Edur CBE – az Angol Nemzeti Balett egykori szólótáncosa;
  • Suejin Kang – a Stuttgarti Balett egykori szólótáncosa és a Koreai Nemzeti Balett művészeti vezetője;
  • Daria Klimentova – az Angol Nemzeti Balett egykori szólótáncosa, a Royal Ballet Upper School tanára. A prágai Nemzetközi Balett Mesterkurzusok alapítója és szervezője;
  • David Makhateli – a londoni Royal Ballet egykori szólótáncosa. A D&D Art Productions és a Grand Audition alapító igazgatója, a Királyi Balett, a Holland Nemzeti Balett, a Párizsi Opera, a Finn Nemzeti Balett és a Svéd Királyi Balett meghívott vendégtanára;
  • Solymosi Tamás – a Magyar Állami Operaház balettigazgatója, balettművész, koreográfus;
  • Anna Tsygankova – a Holland Nemzeti Balett szólótáncosa.

Nagy Tamás külön kitért arra is, hogy a verseny erős indulását jelzi, hogy volt olyan nemzetközileg is elismert sztár, aki látva a mezőny és a zsűri alakulását, illetve megismerve a verseny céljait jelentkezett a zsűribe: Jan Broeckx nagy név a szakmában, a Müncheni Zeneművészeti és Színházi Egyetem Balett Akadémiájának igazgatója. Korábban a Deutsche Oper Berlin és a Bajor Állami Balett első szólistája, valamint a Ballet National de Marseille első szólistája.

CSP_1585-1024x683-105556.jpg

Nagy Tamás Zoltán a Budapest Ballet Grand Prix sajtóeseményén (Fotó/Forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

A Budapest Ballet Grand Prix a világ minden tájáról érkező, a 15-24 éves korosztályba tartozó, kiemelkedően tehetséges, táncművészetet életpályájuknak tekintő ifjú táncosok számára kerül meghirdetésre különböző korcsoportokban.

A professzionális iskolák, illetve együttesek versenyzői három korcsoportban mutathatják meg tudásukat klasszikus balett és moderntánc kategóriákban, szólóban és pas de deux-ben egyaránt.

Természetesen a Magyar Táncművészeti Egyetem is készül az eseményre. A szervezés zajlik és a hallgatók, növendékek is készülnek, hogy az igen rangos nemzetközi ­- Solymosi Tamás, az Opera balettigazgatója személyében részben hazai – zsűri előtt a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák.

A kiemelkedő szereplés szakmailag is fontos, hiszen a magyar táncművészképzésben vezető szerepet játszó Magyar Táncművészeti Egyetem a hazai táncművészképzés nemzetközi népszerűsítése érdekében indította útjára az új, magas művészi színvonalú balettversenyét.

Fejléckép: A BBGP sajtóeseményének résztvevői (fotó/forrás: Csillag Pál / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) 1950-ben Állami Balettintézet néven alakult, 1983-ban főiskolai, 2017. február 1-től egyetemi rangot kapott. 

„A tánc a ma művészete, mert gyors, közvetlen hatású, tömör és példázatos. Olyan vizuális művészet, amelynek nem kell mindent kimondani ahhoz, hogy mindent elmondjon. A tánc expanziójáért élek, hogy napvilágra jöjjön a táncnak ez az akarása, hogy legyen tánc, és hogy elfoglalja az őt megillető helyet. Hogy melyik ez a hely? Az első. Legalábbis véleményem szerint.”

Az idézet Maurice Béjart-tól, a XX. század egyik legjelentősebb koreográfusától származik, akinek gondolataival a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár „teljes mértékben” azonosulni tud.

A Magyar Táncművészeti Egyetem oktatóinak, munkatársainak célja, hogy európaszerte elismert, jövőorientált képzési intézményként készen álljon a 21. századi társadalom kihívásaira az oktatás, a kultúra és azon belül a táncművészet eszközeivel.

Legolvasottabb

Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Tánc

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Klasszikus

Belga zene áll az idei Európai Hidak fesztivál fókuszában

A szeptember 16. és 22. között, a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar által közösen megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Tánc ajánló

A Szegedi Nemzeti Színházban debütál a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című előadása

A Duna Művészegyüttes Apák és fiak – Táncelőadás Nagy Albert gyűjtései nyomán című előadása egy sorozat kezdőállomása, melyben tisztelegni kívánnak a kiemelkedő munkát végző néptáncgyűjtők előtt.
Tánc ajánló

The Freaks – Világpremier cirkuszshow a Margitszigeten!

Augusztus 28-án a világon először lehet látni a szenzációs multimédiás cirkuszshowt: a The Freaks NOVA – Visionaire’s World című látványos produkcióját.
Tánc gyász

Elhunyt Novák Ferenc Tata

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfus, rendező, etnográfus augusztus 17-én, 93 éves korában hunyt el, közölte a család.
Tánc ajánló

Cirkuszi show is várja a STRAND Fesztiválra látogatókat

A STRAND Fesztivál nagyszínpadán minden este egy erre az alkalomra készülő, különleges cirkuszi produkció fogadja a headlinerekre várakozó közönséget. A Zamárdiban rendezett fesztivál más helyszínein is megjelennek artisták augusztus 22. és 24. között.