Tánc

A 75 éves jubileumát ünneplő Magyar Táncművészeti Egyetem is részt vesz a 25. Budapest Táncfesztiválon

2025.04.02. 15:50
Ajánlom
A kerek évfordulót a fesztivál sokszínű programmal koronázza meg április 26. és május 11. között, a Nemzeti Táncszínház szervezésében. A Magyar Táncművészeti Egyetem rendszeres vendég az eseményen. Idén május 7-én és 8-án különleges, nemzetközi gálaelőadással készülnek, amelynek apropója, hogy az MTE idén ünnepli fennállásának 75. évfordulóját – mondta el Fodorné Molnár Márta rektor a Budapest Táncfesztivál sajtótájékoztatóján.

A Budapest Táncfesztivál részleteiről Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus, a Bozsik Yvette Társulat vezetője, Frenák Pál Kossuth- és Harangozó Gyula-díjas koreográfus, érdemes művész, a FrenÁk Társulat vezetője és Fodorné Molnár Márta, Magyar Táncművészeti Egyetem rektora számolt be.

„Az Egyetem április 10-i kezdettel, a Jövő csillagai előadásával – amire szintén itt a Nemzeti Táncszínházban kerül sor – egy 75 napos programsorozattal indítja jubileumi évét. Ez a programsorozat a táncelőadások mellett konferenciákat, könyvbemutatókat, fotókiállításokat, flashmobokat, a korábbi Állami Balettintézet fényfestését és az Egyetem első alumnitalálkozóját is magában foglalja – hangsúlyozta az Egyetem rektora. – A színes eseménysorozat megmutatja az Egyetem világviszonylatban is egyedülállóan széles képzési kínálatát, hiszen valóban

nincs még egy olyan felsőoktatási intézmény, amely a tánc és határterületeinek ennyire széles oktatási palettáját lefedné.

A Magyar Táncművészeti Egyetemen hét szakon és huszonhárom szakirányon tanulhatnak a hazai és a szép számú nemzetközi hallgatók a táncművészképzéstől a koreográfus- és tánctanárképzésen át az olyan szakirányú továbbképzésekig, mint például a stresszkezelés és a kiégésprevenció.”

BPTIMG_6825-2048x1365-153941.jpg

A Budapest Táncfesztivál sajtótájékoztatója (Fotó/Forrás: Kaszner Nikolett / Magyar Táncművészeti Egyetem)

A Magyar Táncművészeti Egyetem számára talán a legfontosabb feladat, hogy az új adottságok és lehetőségek figyelembevétel megőrizze unikális arculatát és korábbi erényeire tekintettel haladjon a korral, fejlessze és bővítse képzéseit. Az Egyetem célja, hogy az oktatókat – és általuk a hallgatókat – megismertesse a táncművészet legújabb tendenciával, valamint az oktatás minőségével megfeleljen a kor igényeinek, szolgálva, de nem kiszolgálva azokat.

Molnár Márta beszédében kiemelte, hogy „az egyetem polgárai büszkék arra, hogy kitartó, magas színvonalú és elkötelezett munkájukkal kiemelkedő eredményeket értek és érnek el a magyar táncművészet és a magyar kultúra népszerűsítésében itthon és a nagyvilágban egyaránt.”

Eközben tény, hogy a megújult Magyar Táncművészeti Egyetem a 75. évében is sikeres. A képzések iránt komoly az érdeklődés, amely a felvételi számokban is megmutatkozik. Ennek érdekében az egyetem Budapesten és vidéken is tehetségcentrumokat működtet, sőt

előkészítés alatt áll legalább egy határon túli tehetségcentrum is, és az Egyetem reputációjának fejlődése révén évről évre egyre több a nemzetközi diák is.

Nagy eredmény, hogy a végzett hallgatók körülbelül kilencven százaléka végzettségének megfelelően helyezkedik el itthon és külföldön. A hazai és nemzetközi ismertséget segítik az Egyetem előadásai, nyári nemzetközi kurzusai, az immár harmadízben megrendezésre kerülő Budapest Ballet Grand Prix – amelynek szintén a Nemzeti Táncszínház ad otthont –, valamint a nemzetközi versenyeken való kiváló szereplés is.

BPTIMG_3934-scaled-e1743518841146-1461x1536-153940.jpeg

A Budapest Táncfesztivál sajtótájékoztatója (Fotó/Forrás: Kaszner Nikolett / Magyar Táncművészeti Egyetem)

A nemzetközi gálaelőadásra visszatérve: a Magyar Táncművészeti Egyetem táncművész szakos hallgatói közül fellép a klasszikus balett, a modern tánc, a néptánc és a színházi tánc szakirány. Külföldi vendégek érkeznek a Kazah Nemzetközi Koreográfus Akadémiáról, a Pekingi Táncakadémiáról, Eric Gauthier társulatból, a bécsi Staatsballet Youth Companyból és az antwerpeni Royal Ballet Schoolból. A fellépők klasszikus, neoklasszikus baletteket, kortárs táncot valamint tradicionális nemzeti táncot adnak elő. A műsor színes és magas színvonalú lesz az érdeklődő, táncot szerető közönség számára.

Az Egyetem 75 éves jubileumi programjáról ITT értesülhetnek részletesen is.

A Budapest Táncfesztivál kapcsán Ertl Péter a Nemzeti Táncszínház igazgatója elmondta: „Április 29-én, a tánc világnapján egy díjátadót szervezünk, ahol a szakma díjait adjuk át. A díjazottak neve még titkos, de egyet már most megosztunk a közönséggel: a 2024. év legjobb alkotóját, Juronics Tamást, a Szegedi Kortárs Balett vezetőjét, aki a Fekete hattyúk című előadásáért kapta meg ezt az elismerést. A díjátadót követően ezt az előadást tekinthetjük meg.”

A fesztivál nulladik napja, április 25. egy rendhagyó programmal, a Testnevelés – tánc.művészet.pedagógia című egész napos rendezvénnyel indul. A program célja, hogy új szemléletet adjon a művészeti nevelésben és oktatásban. A jubileumi fesztiválon premier-előadásokkal, közönségtalálkozókkal, könyvbemutatóval és egy különleges fotókiállítással is várják a táncművészet szerelmeseit.

BPTIMG_6719-1536x1024-153940.jpg

A Budapest Táncfesztivál sajtótájékoztatója (Fotó/Forrás: Kaszner Nikolett / Magyar Táncművészeti Egyetem)

A fesztivál nyitóelőadását a világhírű Akram Khan Company hozza el: a Chotto Desh című, lírai, mégis lendületes családbarát produkció ötvözi az indiai kathak táncot a kortárs mozgásművészettel. A jubileumi fesztivál nemzetközi sztárfellépőkkel kápráztatja el a közönséget, köztük a világhírű Nederlands Dans Theater – NDT 2 társulattal, amely egy látványos, műfajfeszegető triptichonnal érkezik Budapestre.

Huszonöt év, 18 ország, 350 előadás: ez a Budapest Táncfesztivál – emelte ki beszédében Ertl Péter. A teljes tájékoztató Facebook-közvetítését ITT megtekinthetik.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: A Budapest Táncfesztivál sajtótájékoztatója (fotó/forrás: Kaszner Nikolett / Magyar Táncművészeti Egyetem)

Magyar Táncművészeti Egyetem

A Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) 1950-ben Állami Balettintézet néven alakult, 1983-ban főiskolai, 2017. február 1-től egyetemi rangot kapott. 

„A tánc a ma művészete, mert gyors, közvetlen hatású, tömör és példázatos. Olyan vizuális művészet, amelynek nem kell mindent kimondani ahhoz, hogy mindent elmondjon. A tánc expanziójáért élek, hogy napvilágra jöjjön a táncnak ez az akarása, hogy legyen tánc, és hogy elfoglalja az őt megillető helyet. Hogy melyik ez a hely? Az első. Legalábbis véleményem szerint.”

Az idézet Maurice Béjart-tól, a XX. század egyik legjelentősebb koreográfusától származik, akinek gondolataival a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora, Fodorné Molnár Márta egyetemi tanár „teljes mértékben” azonosulni tud.

A Magyar Táncművészeti Egyetem oktatóinak, munkatársainak célja, hogy európaszerte elismert, jövőorientált képzési intézményként készen álljon a 21. századi társadalom kihívásaira az oktatás, a kultúra és azon belül a táncművészet eszközeivel.

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Tánc interjú

Frenák Pál: „Az ihlet kiapadhatatlan forrása az ember hitében rejlik”

Május 2-án a Budapest Táncfesztivál keretében debütál a FrenÁk Társulat legújabb előadása Nostalg_Y címmel, amelyben a fiatal táncművészekkel karöltve színpadra lép a Harangozó-díjas Lőrinc Katalin, valamint az előadás koreográfusa, az együttes Kossuth-díjas alapítója, Frenák Pál.
Tánc hír

MTE 75: Látványos fényfestés az egykori Állami Balett Intézet falán

A Magyar Táncművészeti Egyetem 75 napon át tartó programsorozattal ünnepli fennállásának hetvenötödik évfordulóját. A tánc világnapjának előestéjén az Andrássy úton található W Budapest Hotel, a korábbi Állami Balett Intézet falának fényfestésével is felelevenítették az intézmény múltját.
Tánc ajánló

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Tánc beszámoló

A jövő csillagai mutatkoztak be a Magyar Táncművészeti Egyetem gáláján

Az idén 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetem 75 napon át tartandó eseménysorozatának nyitányaként április 10-én, csütörtökön este a Nemzeti Táncszínházban került sor az intézmény hallgatóinak gálaelőadására.
Tánc hír

Alumnitalálkozóval ünnepelték a 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetemet

A Magyar Táncművészeti Egyetem 2025-ben ünnepli fennállásának hetvenötödik esztendejét, ezért és az intézmény egy hetvenöt napon át tartó programsorozattal köszönti a szép jubileumot. Az eseménysorozat egyik fontos programja volt az I. Alumnitalálkozó, amely emlékezetesre sikerült.