„Egyetlen dolog óvhat meg minket: a minőség” – vezette fel az évforduló kapcsán tartott sajtóeseményt Kiss János Kossuth-díjas művész, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, aki csodálatos dolognak nevezte, hogy ez a rövid, ám annál varázslatosabb pálya, amit a tánc jelent, méltó otthonra talált. Felidézte a kezdeti időszak nehéz pillanatait, a vándorlás időszakát, majd a megérkezést.
„Megadatott, hogy színházépítkezéseken nőttem fel” – mondta.

A 20 éves Nemzeti Táncszínház sajtótájékoztatója (Fotó/Forrás: Kaszner Nikolett / Nemzeti Táncszínház)
A jubileumi kötetet, melyben az elmúlt 20 év legfontosabb táncelőadásai is helyet kaptak, komoly szakmai alkotócsoport hozta létre. A kiadványban 98 társulat 150 előadása és az ezekhez kapcsolódó több száz fotó kapott helyet, de a szerkesztők nem törekedtek történeti mű létrehozására. A cél inkább az volt, hogy a Nemzeti Táncszínház részét képező társulatok képviseltethessék magukat, sőt a Budapest Táncfesztiválon vendégszereplő, valamint az évadok során meghívott külföldi együttesek is bekerültek a kötetbe. A könyvben megjelenő sokszínű kavalkád pedig tökéletesen jellemzi a hazai táncszakmát.

A Táncszínházért Nagydíjjal kitüntetett Török Jolán és Ertl Péter (Fotó/Forrás: Kaszner Nikolett / Nemzeti Táncszínház)
Mint ahogyan fontos része a műnek a Nemzeti Táncszínház működésében kiemelt területként kezelt pedagógiai program is.
A táncra soha nem tudtam másként tekinteni, mint egy fantasztikus eszközre, ami hatalmas erővel és hatalommal ruházza fel azokat az embereket, alkotókat, koreográfusokat, akik jól tudnak bánni vele
– mondta Kotsis Ágota, a kötet egyik szerkesztője, hozzátéve, hogy ez egy olyan művészeti album, melyben bárki örömét leli.
„Ez az ünnep egy kicsit az egész táncszakma ünnepe” – vette át a szót Delbó Balázs, akinek A tánc nyelvén beszélünk című dokumentumfilmje éppen december 1-jén volt először látható.
A rendező kiemelte, hogy jó táncos filmet csinálni nagyon nehéz, hiszen alkalmazkodni kell a film szabályrendszeréhez, amely sokszor azt eredményezi, hogy a táncosok nem elégedettek azzal, amit látnak. Az ő missziója, hogy a két művészeti ág közötti szakadékot áthidalja. A Táncszínház filmjének koncepciója is ezt tükrözi: a táncosok betáncolják az épület minden terét, sokszor olyan helyekre is belesve, ahol eddig még nem jártak.
Az ünnepi eseményen átadták a táncszínház szakmai elismeréseit is. A Táncszínházért Nagydíjat Török Jolán vehette át Ertl Pétertől, a Nemzeti Táncszínház igazgatójától, Zsuráfszky Zoltán, Kossuth-díjas, Kiváló művésztől, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti vezetőjétől, valamint Topolánszky Tamás Harangozó-díjas, Érdemes művésztől.
Átadták a táncszínházi Társulati Díjakat is, melyekkel az intézmény dolgozóinak szavazata alapján három munkatársat díjaztak: Gál Évát, Hamvay Pétert és Homoki Lászlót.
Aki lemaradt a december 1-jei filmpremierről, az alkotást januártól egy havi rendszerességgel tartott kulisszajárás keretében megtekintheti a Nemzeti Táncszínházban. Az első alkalom január 13-án lesz, további információ az alábbi oldalon érhető el.
Fejléckép: A 20 éves Nemzeti Táncszínház sajtótájékoztatója (fotó: Kaszner Nikolett / Nemzeti Táncszínház)