Tánc

A melegellenes törvény miatt vette le műsoráról a Nurejev életéről szóló balettet a Bolsoj

2023.04.26. 11:15
Ajánlom
A 20. század egyik legismertebb táncművészéről szóló produkciót a „nem hagyományos értékek népszerűsítését” tiltó orosz törvény tavaly novemberi szigorítása miatt törölte a színház.

Április 19-én sajtótájékoztatón jelentette be a moszkvai Bolsoj Színház, hogy leveszi repertoárjáról a Rudolf Nurejev életét feldolgozó balettjét. A nagyszabású előadást 2017-ben mutatták be, az eredetileg tervezett premier viszont hónapokat csúszott, miután az orosz kulturális miniszter, Vlagyimir Medinszkij „melegpropagandának” nevezte azt. A produkció koreográfusa Jurij Poszohov, zeneszerzője Ilja Demuckij volt, rendezője pedig az a Kirill Szerebrennyikov, akit 2017 és 2022 között sikkasztás gyanúja miatt házi őrizetben tartottak, ám

a közvélekedés már akkor a neves színházi és filmes alkotónak az orosz politikával szembeni kritikus megnyilvánulásait gyanította a történtek hátterében.

Szerebrennyikov ebben az időszakban is dolgozott, 2019-ben a Nabuccót vitte színre online kapcsolaton keresztül a Hamburgi Állami Operában. A Nurejev bemutatóján az előadás alkotói a rendező szabadon bocsátását követelő pólókban hajolt meg, később pedig a nagy közönségsikernek is örvendő produkció megkapta a rangos orosz színházi orosz elismerést, az Aranymaszkot.

A Nurejevet a törvény miatt távolítottuk el a repertoárból... amely egyértelműen szól a »nem hagyományos értékekkel« kapcsolatos kérdésekről

– nyilatkozta Vlagyimir Urin, a Bolsoj Színház igazgatója, utalva a nemzetközi sajtóban csak melegellenes törvénynek nevezett, 2013-ban elfogadott rendelkezésre, amely megtiltja az azonos nemű kapcsolatok pozitív ábrázolását. 2022 novemberétől már nemcsak kiskorúak, de felnőttek számára sem lehet ilyen tartalmakat bemutatni.

(Forrás: Operawire, Guardian)

Fejléckép: Rudolf Nurejev 1977-ben, a párizsi Opéra Garnier öltözőjében (fotó/forrás: Derek Hudson / Getty Images Hungary)

Egy alkalommal vetítik itthon a disszidens orosz rendező Csajkovszkij-filmjét

Kapcsolódó

Egy alkalommal vetítik itthon a disszidens orosz rendező Csajkovszkij-filmjét

A legendás zeneszerző életének korábban eltitkolt részletei derülnek ki Kirill Szerebrennyikov drámájából. A Csajkovszkij felesége című film a művész homoszexualitásának és toxikus természetének ábrázolásával esendőnek, emberinek mutatja meg az alkotó korábban mitizált alakját.

Újabb botrány a Bolsoj háza táján

Újabb botrány a Bolsoj háza táján

Lemondta az évad legjobban várt bemutatóját, a Rudolf Nurejev életéről szóló balett világpremierjét a moszkvai Nagyszínház.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc magazin

Élsportolókhoz hasonlóan mutatja be a táncosokat a Táncszínház fotósorozata

A Nemzeti Táncszínház „Hiszünk a tánc erejében” szlogen mentén tervezett imidzskampánya részeként lélegzetelállító táncfotókon jelennek meg a magyar táncművészek.
Tánc beszámoló

A kiégés ellen egy prímabalerina könyvével

Megan Fairchild, a New York City Balett vezető táncosa, a napokban zajló rangos Budapest Ballet Grand Prix meghívott vendégeként járt Magyarországon. A Fidelio jelen volt a prímabalerina szimpóziumán a Nemzeti Táncszínházban.
Tánc hír

Nagyívű döntő után megvannak a Budapest Ballet Grand Prix legjobbjai

November 21-én csütörtökön a Nemzeti Táncszínházban nagy érdeklődés mellett zajlott a II. Budapest Ballet Grand Prix döntője. A fináléban tizennégy ország harmincöt balettművésze képviseltette magát.  
Tánc interjú

„A jó és a rossz örök párharcát jelenítjük meg” – Beszélgetés Egerházi Attilával, a Székesfehérvári Balett Színház igazgató-koreográfusával

Egerházi Attila hat éve alapította a Székesfehérvári Balett Színházat. Lgújabb, Tűzmadár című előadásuk november 22-i premierje apropóján beszélgettünk a Harangozó-díjas igazgató-koreográfussal.
Tánc gyász

Elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas koreográfus

November 14-én hajnalban, 76 éves korában elhunyt Mucsi János Harangozó Gyula-díjas, a Magyar Érdemrend Tiszti keresztjével kitüntetett koreográfus, Érdemes művész, a Duna Művészegyüttes egykori művészeti igazgatója.