Tánc

"A metróban illegálisan fotóztunk"

2015.07.24. 06:22
Ajánlom
Néhány hónappal ezelőtt a táncszakma és a média egyszerre kapta fel a fejét egy szokatlan, szemet gyönyörködtető fotósorozatra. A New York-ból induló Balerina Project ötletét újraértelmezve Dóra Tünde balerinákat kezdett fotózni Budapest legizgalmasabb helyszínein. Az eredmény nemcsak meggyőző, hanem üzenetértékű is. INTERJÚ

- A Ballerina Project Hungary kapcsán már sok mindent lehetett olvasni a lapokban, de rólad csak annyit tudunk, hogy táncos múlttal rendelkezel. Fotósként vagy táncosként végeztél?

- Van táncos múltam, de a jogi egyetemre jártam, és egy ideig egyáltalán nem volt közöm a kreatív szakmához. A fotózást nem iskolában tanultam, hanem autodidakta módon, gyakorlással képeztem magam. Eleinte nem is fotóztam, hanem utómunkával foglalkoztam, azt is magam sajátítottam el. Ezek mellett a balett és a showtánc éveken át jelen volt az életemben, de idővel választanom kellett: végül a táncot teljesen feladtam, és onnantól kezdve minden időmet a fotózásnak szentelem.

- New York-ban inspirálódtál az eredeti projekttel kapcsolatban?

- Amerika az egyetlen földrész, ahol még sosem jártam, pedig sokfelé utaztam már a világban. A Ballerina Project tehát ettől függetlenül fogott meg, amikor pár évvel ezelőtt Dane Shitagi fotói körbejárták a világot. Akkor kezdtem el azon gondolkozni, hogy kellene valami olyat csinálni, amit itthon még senki. A New York-i koncepciót adaptáltam, eleinte a fotókat is hasonlóra készítettem, de most már ezeket elengedtem. Amikor beindult a Ballerina Project Hungary, akkor elkezdtem a saját ötleteim alapján továbbvinni a sorozatot, ezért is akarom átnevezni például a Ballerina Project Hungary oldalt később Ballet and the City-re. Ez fontos részlet, mert a mostani elnevezés alapján csak nőket tudok fotózni, én pedig szeretnék férfi balett-táncosokat is lencsevégre kapni. Terveim közt szerepel az is, hogy külföldre menjek egy továbbgondolt projekttel, mivel más országokban nem foglalkoznak úgy az ötlettel, ahogyan én itthon.

- Kik az alanyaid és mi szerint választod ki őket?

- Csak az Operaház, a Magyar Táncművészeti Főiskola és az Operettszínház táncosaival fotózok. Ezek közül is elsősorban az Operaház tánckarával dolgozom. Korábban hirdettem meg castingot a fotózásban részt venni kívánó táncosok számára, de a jelentkezők között voltak olyanok, akik nem tudták olyan pontosan megcsinálni a mozdulatokat, ahogy azt a projekt megkívánja. Ezekre a kritériumokra odafigyelek, mert nem mindegy, hogy a balerina miként tartja a lábát a fotón. Ebben pár profi táncos is segítségemre van, akik ellenőrzik, hogy helyesek-e a tartások az adott képen.

- A balett még mindig elég szigorú falak mögé van zárva, az átlag kultúrafogyasztó pedig keveset tud a műfaj sajátosságairól. Neked mi a tapasztalatod és célod a projekteddel?

- Elsősorban az a célom, hogy a balettet közelebb hozzam a hétköznapokban. Főként azokat az embereket szeretném megszólítani, akiknek van igénye a kultúrára, érdeklődnek a tánc iránt, de esetleg nem járnak operába, és nem jut el hozzájuk az információ. Emellett célom az is, hogy a projekten keresztül ezeket a kiemelkedően tehetséges táncosokat még jobban előtérbe helyezzem. Fontosnak érzem, hogy foglalkozzunk velük, és sokan megismerjék őket. Sajnos az az általános benyomásom, hogy amikor a fotózáskor egy balerinával megjelenünk az utcán, akkor az emberek gyakran nem ismerik fel a jellegzetes ruhadarabokat se. A spicc-cipőt és a balettruhát látva is sokszor hallottuk azt a kérdést, hogy: „ő egy táncos?" Én szeretném, ha ezen javítani tudnánk.

- A Ballerina Project Hungary ugyanakkor nem csak a táncról szól, hanem egy világvárost és a városi életet is főszereplővé teszi.

- Ez a projekt a balett bemutatása mellett egy kicsit a Budapest-imázst is építeni kívánja. Egyre felkapottabb és népszerűbb hely lett a város a külföldiek körében is, én pedig szeretném azt a részét erősíteni, hogy nemcsak legénybúcsúk miatt érdemes idejönni, hanem a város kultúrájáért is.

- Alapvetően kétféle helyszínt láthatunk a képeiden: egyrészt a turista látványosságok - Lánchíd, Hősök tere, Parlament - előtt fotózod a táncosokat, másrészt hétköznapi tereket választasz, ahol kontrasztba állítod a balerinákat egy kevésbé pompás közegben.

- Az eddig bemutatott helyszíneken kívül még sok ötlet van a fejemben. A többi budapesti látványosságon kívül ki akarunk menni még a Csepel Művek gyárépületeibe, illetve egy homokbányába, de ugyanígy érdekel egy sorozat egy luxusszállodában is. Az iBike Budapest volt az első olyan rendezvény, ahol az embereket mint hátteret használtam a képeken, előtte mindig arra törekedtem, hogy olyan helyszínt találjunk, ahol nincsenek rajta mások. A metróban készített fotókat például hajnalban, az utazó tömeg elindulása előtt készítettük, ráadásul teljesen illegálisan. Egy idő után a biztonsági őrök kiküldtek minket a metró területéről, mert túl sok állomáson tűntünk fel fényképezőgéppel.

- Ha szabadon választhatnál külföldi balettsztárt, akkor kiket fotóznál le a legszívesebben?

- Maria Kochetkovát a San Francisco Ballet-tól, Misty Copelandet, aki az American Ballet Theatre-nél táncol, és gyönyörűen kidolgozott testtel rendelkezik. Férfiak közül pedig a világ egyik legtehetségesebb táncosát, Szergej Polunyint.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Művészeit díjazta a Magyar Állami Operaház az évadzáró gálán

308 operaházi, 63 Eiffel műhelyházas és 9 Erkel színházi nagytermi előadásán mintegy 300 ezer nézőt fogadott 141. évadában a Magyar Állami Operaház. Az intézmény a Csillagóra gálán díjátadóval összegezte az évadot, ami azonban még augusztus közepéig tart.
Klasszikus

Hat magyar zongorista vehet részt a Bartók Világverseny élő fordulóiban

A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, zongoristáknak rendezendő szeptemberi megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke a New York-i Juilliard School tanszékvezetője, Yoheved Kamplinsy lesz.
Klasszikus

„Ha nagy művészek mellett állsz a színpadon, az megváltoztatja a perspektívádat” – beszélgetés Abouzahra Amira hegedűművésszel

Kisgyerekkora óta ismeri a hazai közönség a fiatal hegedűművészt, Abouzahra Amirát, aki idén az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima díjban részesült magyar zeneművészet kategóriában.
Vizuál

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Zenés színház

15 sor zenés színház: Együtt! – Szentivánéji álom

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő írás a Magyar Állami Operaház és négy művészeti egyetem Együtt! című produkciójáról szól. 15 sor zenés színház.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc ajánló

Nyár, tánc, szabadság – jön a TáncPark a csillagos ég alá!

Július 11–20. között ismét szabadtérre költözik a táncművészet: a TáncPark a Millenáris parkban tíz estén át várja a közönséget hangulatos nyári előadásokkal, tánctanítással és táncházzal.
Tánc hír

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.
Tánc magazin

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.
Tánc hír

Hortobágyi Gyöngyvér: „Szerencsések vagyunk, és szerencsés a hazai művészvilág is!”

Kiválóan sikerült a Magyar Táncművészeti Egyetem Néptánc szakirány hallgatóinak Félúton című előadása. Az előadás végén, a modern szakirány hallgatóinak vizsgakoncertjéhez hasonlóan, itt is állva tapsoltak a nézők.
Tánc hír

Oszaka után Erdélyben turnézik a Magyar Állami Népi Együttes

A Magyar Állami Népi Együttes június 21-én Erdélybe indul. A négynapos előadássorozat Marosvásárhelyen kezdődik, Kolozsváron és Székelyudvarhelyen folytatódik, és az utolsó állomása Nagyvárad.