A 2012-ben alapított Recirquel Társulat az egyik legsikeresebb, legkeresettebb magyar kulturális produkció külföldön, évente több száz előadást mutatnak be világszerte, a legnevesebb színházakban és művészeti fesztiválokon. Egyedi, az újcirkuszt, a modern és klasszikus táncot ötvöző formanyelvüket, a cirque danse-t olyan produkciók fémjelzik, mint a My Land, a Solus Amor, az IMA vagy az idén bemutatott Paradisum.
Legújabb produkciójukról a december 10-én megtartott sajtóeseményen rántotta le a leplet a társulat alapítója, Vági Bence rendező-koreográfus. A Walk My World koncepcióját több mint ötéves alkotófolyamat során dolgozta ki a Recirquel kreatív csapata, a díszletek, a jelmezek, a zene, a fények és a karakterek megformálása is mind magyar alkotók munkája. A hatezer négyzetméteres, filmdíszleteket idéző, varázslatos világban istenek, hősök és különös lények várják a közönséget egy soha nem tapasztalt élmény felfedezésére a Millenáris Nagycsarnokában.
A minden érzékszervre ható attrakcióban az ősi, mitikus történet az újcirkusz és a tánc nyelvén, modern formában kel életre.
Immerzív élmény
A készülő előadás Európa legnagyobb immerzív attrakcióját ígéri, amelynek lényege, hogy a nézők saját útjukat járva fedezhetik fel a produkció világát, nemcsak passzívan szemlélik az eseményeket, hanem fizikailag is a történet részévé válnak. Az installációk között sétálva egészen közelről figyelhetik az előadóművészeket, csakis rajtuk áll, merre indulnak el, kit követnek, kinek a titkos szobájába lesnek be. A kellékek túlnyomó többsége megérinthető és megvizsgálható, sőt rengeteg tárgy további történetet mesél.
„Biztos vagyok benne, hogy ez egyfajta ismerkedés is lesz a nézőknek ezzel az új formával, hiszen ha valaki egy ekkora mozgásteret kap, hogy saját maga döntheti el, melyik mozzanatára fókuszál a látottaknak, akkor sokszor nem is tud mit kezdeni ezzel a nagy szabadsággal. De azért hamar rá lehet érezni ennek az ízére, és azt látom, hogy a közönség is egyre nyitottabb az új megoldásokra” – mondta el a Fideliónak Vági Bence a készülő produkció kapcsán.
A nézők csoportjai némi időkülönbséggel léphetnek be az előadás terébe, különböző bejáratokon keresztül, így mindenki számára valóban egyedi élményt kínál a produkció. A Recirquel művészeti vezetője megjegyezte,
egy estén a teljes eseménysor nagyjából ötven százalékát képes befogni egy néző, ezért érdemes több alkalommal is megtekinteni az előadást.
„Direkt azért van ilyen gazdagon felépítve a tartalom, hogy véletlenül se történjen meg, hogy valaki lemarad valamiről, hanem az előadás két és fél–három óráján keresztül folyamatosan újabb és újabb részleteket csípjen el, amiből összeáll a saját története, emellett pedig a főszálakon együtt vezetjük a nézőket” – jegyezte meg Vági Bence.
Aki belép a Walk My World kapuján, egy másik valóságba kerül.
Mintha egy film kulisszái közé csöppenne, ahol lenyűgöző gazdagságú, felfedezésre váró tér és a mítoszokból ismert istenek, halandók és különös lények veszik körül. A produkció az ókori Róma költője, Vergilius eposzának ismert történetét, Aeneas és Dido szerelmi tragédiáját kelti életre.
Az istenek játszmáival, cselszövésekkel, ármánnyal és szerelemmel átszőtt világában bárkivel bármi megtörténhet. A lebilincselő történet megfejtése mindenkinek a saját kezében van, maga alkothatja meg az egyedi, megismételhetetlen valóságát. A hatalmas, hatezer négyzetméteres tér minden helyszínén addig fel nem tárt részletek és rejtélyek, pusztító csaták, nyüzsgő forgatagok, alvilági félistenek várják, és elbűvölő karakterek csábítják a nézőket.
Kapós helyszín
A nagyszabású produkció hosszú távon lefoglalja a Millenáris Nagycsarnokát, ami olyan egyéb, hagyományosan itt megrendezett eseményeket is érinthet, mint az Art Market Budapest vagy a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, amely szintén ide várta az olvasni szerető közönséget. A Millenáris akkor azt közölte, hogy a helyszín új profilt kap.
A Walk My World rendezője lapunk érdeklődésére elárulta, hogy már jövő márciusban elkezdik kialakítani az előadás világát a Nagycsarnokban.
Kapcsolódó
Jövőre nem a Millenáris ad otthont a Könyvfesztiválnak
A Millenáris a napokban közölte a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésével, hogy a jövő évtől kezdve nem fogadják be a régió egyik legnagyobb könyves eseményét, a helyszín ugyanis új profilt kap.
A produkció szereplőgárdáját a társulat artistái mellett kiváló magyar táncművészek és világklasszis nemzetközi előadók alkotják majd. A casting jövő év elején indul, és mivel a tervek szerint szerdától vasárnapig, heti öt napban lesz látható a produkció akár hónapokon keresztül, Vági Bence hangsúlyozta, hogy odafigyelnek, ne legyenek túlterhelve a szereplők, így aki egyszer főszerepben látható, a következő alkalommal lehet, hogy egy valamivel könnyebb mellékszerepben szerepel újra.
Azáltal, hogy a produkció az újcirkusz és a modern tánc nyelvén kel életre, bárki számára élvezhető és átélhető lesz, kulturális és nyelvi háttértől függetlenül, ami ugyancsak fontos szempont volt, ahogy arra Vági Bence lapunknak rávilágított: „Ehhez hasonló léptékű immerzív produkció ez idáig csak New Yorkban, Sanghajban és Londonban volt látható, de ezekre a helyekre valóban elutazol azért, hogy a részese legyél az élménynek. Abban bízunk, hogy a Walk My World művészeti és turisztikai szempontból is olyan unikális attrakciója lesz a magyar fővárosnak, amivel felkerülhetünk a világ kulturális térképére.”
A Walk My World a 2025 november elejére tervezett premiert követően állandó produkcióként lesz látogatható a Millenáris Nagycsarnokban. Első körben 2025 december végéig hirdetnek előadásokat, a 2026-os évről egyelőre nem született végleges döntés. A jegyárusítás már megkezdődött, jelenleg early bird jegyek kaphatók.
Fejléckép: A Walk My World című produkció fotókreatívja (forrás: Recirquel Társulat)