Tánc

A nap, amikor unikornisok táncoltak a balettszínpadon

2017.12.13. 12:31
Ajánlom
A popkultúra aktuális címerállatai már egy 1953-as balettban is szerepet kaptak Jean Cocteau jóvoltából, aki elképesztő dolgokat álmodott balettszínpadra.

A francia polihisztor írta ugyanis a librettót a párizsi Orosz Balett Monte Carlo-i bemutatójához, a Hölgy egyszarvúval (La Dame à la Licorne) című Heinz Rosen-koreográfiához. Cocteau titokzatos librettójában egy nemes hölgyhöz szegődik egy bájos, fehér unikornis, aki csak a tenyeréből hajlandó enni.

Az unikornisok

Az unikornisok (Fotó/Forrás: DM Archives)

Azonban a lovag érkezése és közös pas de deux-jük után az unikornis nem eszik többé a hölgy tenyeréből, sőt rövid időn belül meg is hal. Ezen annyira elszomorodik a nő, hogy lovagja visszatértekor már nem is mutat érdeklődést iránta. A függöny legördülése előtt egyedül marad a színpadon – lovag és unikornis nélkül, és egy zászlóra mutat, amin az a felirat áll, hogy "az én egyetlen vágyam" ('Mon seul désir'). Vajon mit akart mondani Jean Cocteau ezzal a szimbolista alkotással? Az unikornis – még mielőtt a giccskultúra zászlajára tűzte – a tisztaságot jelképezte. Így tehát valószínűleg arra gondolt Cocteau, hogy a fiatal hölgy azzal együtt, hogy szerelembe esett, ártatlanságát is elvesztette. Ki tudja?!

Heinz Rosen, Jean Cocteau és az unikornis az 1953-mas premier előtt

Heinz Rosen, Jean Cocteau és az unikornis az 1953-mas premier előtt (Fotó/Forrás: DM Archives)

Nem ez volt azonban az egyetlen találkozása Cocteau-nek a balettszínpaddal. A színház szerelmese lett már egész fiatal korában, legyen az cirkusz, jégrevü vagy a Comédie Francaise előadása. 1917-ben Szergej Gyagilev párizsi Orosz Balett társulatának írta Parádé című szürrealista balettjét: Cocteau egy koncerten hallotta Eric Satie Trois morceaux en forme de poire című művét, amire cirkuszi artistaszámokat álmodott meg.

Ez az előadás azért is különleges, mert a díszleteket és jelmezeket Pablo Picasso készítette hozzá, akinek ez volt az első találkozása a balettszínpaddal.

Az eredmény még mai szemmel is meglehetősen modern és formabontó.

Szintén Cocteau írta az 1922-es, Le train bleu (A kék vonat) című kubista balett librettóját, amiben hasonlóan szürreális téma, egy üdülőfalu sportolói, úszók, súlyemelők, teniszezők szerepelnek, és amelyben a jelmezeket Coco Chanel, a díszletet pedig Henri Laurens készítette Picasso 1922-es Futó nők a tengerparton című festménye alapján.

Ugyancsak Cocteau volt az értelmi szerzője a Le jeune homme et la mort (A fiatalember és a halál) című 1946-ban bemutatott egyfelvonásosnak, amit Bach Passacaglia és fúga, BWV 582  művére írt. Ebben Cocteau egy olyan fiatalember történetét meséli el, aki szerelmi bánatában öngyilkos lett. Ezt a művet később Mihail Barisnyikov is többször megrendezte, táncolta, legutóbb 2012-ben a Mariinszkij Színház előadásában.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tomboló siker fogadta a Fesztiválzenekart – Mahler-koncertjük visszahallgatható

Ötcsillagos kritikák zúdultak Fischer Iván karmesterre és a Budapesti Fesztiválzenekarra (BFZ) májusi európai turnéjuk után. Bécs, London, Brugge és Lipcse közönsége egytől egyig álló ovációval ünnepelte a magyar együttest.
Könyv

Négy nap a kortárs magyar irodalom bűvöletében – jön a 94. Ünnepi Könyvhét

Könyvbemutatók, dedikálások, beszélgetések, koncertek és egyéb programok várják a közönséget június 8. és 11. között a Vörösmarty téren és a Duna-korzón.
Plusz

Úgy búcsúztatják Lang Györgyit, ahogy azt ő is szerette volna

Június 13-án 19 órakor a Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Főkapu téren búcsúznak a Pa-Dö-Dő együttes május 20-án elhunyt tagjától.
Színház

„Ez a gondolkodás színháza” – Alföldi Róbert Az orvos című thrillert állítja színpadra az Átriumban

Milyen az, amikor fontos társadalmi kérdésekről valódi és érdemi vita folyik? Ezt a helyzetet mutatja meg egy drámai helyzet kapcsán Robert Icke thrillerje, amit Alföldi Róbert rendezésében tűz műsorra az Átrium.
Plusz

Kurtág György egyetlen operáját mutatják be a Liszt Ünnepen

A játszma vége várva várt magyarországi bemutatója, Ligeti György darabjait felvonultató zongoramaraton, élvonalbeli jazz- és világzenei előadók és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Végvárak, vitézek című táncjátéka várható az idei Liszt Ünnepen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc interjú

Egy nagy kisember, aki egy könyvben szerepel Barisnyikovval – Kováts Tibor balettművésszel beszélgettünk

Kováts Tibor a nyolcvanas években a legrangosabb balettversenyeken „verte végig” a világ balett-táncosait, majd tizenhárom évnyi szünet után ismét színpadra állt Duda Éva Frida, az élet múzsája című táncdarabjában. Táncról, infantilizmusról, a balett nimbuszáról, tanításról, szégyenlősségről és öniróniáról is beszélgettünk vele.
Tánc magazin

Táncfilm készült a kényszeresség mögé zárt káosz találkozásáról a bürokráciával

A Nagy Emese által koreografált és Bartha Máté által rendezett kisfilm, OCD – Ordinary Catastrophic Day címmel egy rendmániás kaotikus utazását tárja elénk hét percbe sűrítve.
Tánc ajánló

Néptáncegyüttesek látványos produkciói a 28. Duna Karneválon

Nemzetközi és hazai táncegyüttesek fellépésével rendezik meg a 28. Duna Karnevált június 9-16-ig Budapesten. A fesztiválon fellép többek között a Magyar Állami Népi Együttes, a Duna Művészegyüttes és a Romengo.
Tánc ajánló

A balettvilág sztárjai lépnek fel a Magyar Állami Operaházban

Jacopo Tissi és Alejandro Virelles is bemutatkozik a Magyar Nemzeti Balett művészeivel 2023. május 27-én a VII. Nagy Iván Nemzetközi Balettgálán a Magyar Állami Operaházban.
Tánc hír

Lám, a tánc tényleg mindenkié – átadták a Lábán Rudolf-díjat a legjobb innovatív kortárstánc előadásoknak

Idén a független szakmai grémium Hód Adrienn vegyes képességű előadókkal létrehozott, nemzetközi koprodukcióban készült Harmonia című darabját, és Szeri Viktor fatigue című szólóját ítélte a szcéna legjobbjainak. Az elismerést május 10-én, este adták át a Trafóban.