Korábbanírtunk már arról, hogy negyven éves kor felett milyen kilátástalan helyzetbe kerülnek a táncosok: 2012-ben a korkedvezményes nyugdíjakkal együtt megszűnt a művésznyugdíj és amíg volt, addig is ez volt a korkedvezményes juttatások közül a legalacsonyabb. Csupán négy társulat táncosai kaphattak ezen túl életjáradékot –a Magyar Nemzeti Balett, a Győri, a Pécsi, valamint a Szegedi Kortárs Balett művészei- ám ekkor már a magántáncosokra is e huszonöt évnyi szolgálati idő vonatkozott, ami irreálisan magas, és a kényszeres foglalkoztatás sokszor akadályozhatja az egészséges fluktuációt. Semmilyen formában nem gondoltak azonban azokra a néptáncosokra, akiknek legalább olyan hamar tönkremennek az ízületeik, mint balettos kollégáiknak.

Kapcsolódó
Tánc (kor)határok nélkül
A tánc csak a fiatal testek privilégiuma? Az uralkodó tendencia szerint igen - művészi értelemben legalábbis. Láthatunk azonban már egy-két reménysugarat, ami az idősebb táncos testek színpadi felvállalása felé mutat. Körüljártuk kicsit a táncművészet és az életkor kapcsolatának kérdését.
Utóbbi problémára most részleges megoldást nyújthat az törvénymódosítási javaslat, amit az emberi erőforrások minisztere, Balogh Zoltán terjesztett elő a Magyar Táncművészek Szövetsége által 2015-ben közzétett Nemzeti Táncprogram hatására: a módosítás szerint a balettművészeti életjáradék táncművészeti életjáradékká alakulna, így a jövőben már a Magyar Állami Népi Együttesnél, a Magyar Nemzeti Táncegyüttesnél, a Duna Művészegyüttesnél és a Budapesti Operettszínháznál vagy ezek jogelődjeinél összesen legalább huszonöt éven át magántáncosi vagy tánckari tevékenységet folytató táncművészek is kaphatnának életjáradékot.

Kapcsolódó
"Nem lehet eléggé kétségbeesni a táncművészet jövője miatt"
Átgondolt, igényes koncepciónak tartja a Magyar Művészeti Akadémia a Nemzeti Táncprogramot, amely modell értékű lehet a többi művészeti ág számára, hiszen a táncszakma képviselői elsőként gyűjtötték össze a terület legégetőbb problémáit, és egyben javaslatokat is tesznek ezek megoldására.
A 25 év szolgálati időt tehát nem csökkentették, és az említett társulatokon túl is léteznek még profi táncegyüttesek, akik igényt tarthatnának az életjáradékra, azonban mindenképpen jó irányba mutat a kezdeményezés.