Tánc

A tánc az emberi faj lételeme, mondják az antropológusok

2019.08.21. 09:05
Ajánlom
Azt gondolhatjuk, a tánc csak szórakozás és nem tartozik az emberi faj legfontosabb létfunkciói közé. Az antropológia azonban mást mond. VIDEÓ!

A tudósok szerint ugyanis a különböző emberi közösségek hamarabb kezdtek táncolni, mint bármi más olyan tevékenységet folytatni, amivel ma az időnk nagy részét töltjük.

Miért olyan alapvető ez a látszólag könnyed cselekedet az emberiség számára? Úgy tűnik, a válasz a társadalmi kohézió iránti igényünkkel függ össze, hiszen a tánc egy olyan alapvető összekötő erő, ami az egyéni emberi különbözőségek ellenére képes megakadályozni a társadalmak szétesését.

A kérdéssel behatóbban foglalkozott a századforduló környékén többek között Émile Durkheim (1858–1917) francia szociológus és a közelmúltban Bronwyn Tarr oxfordi evolúciós biológus. Az ő elméleteik alapján készült ez a négy perces, gyönyörű animációs film, amely azt a mély, kulturális szükségletünket vázolja fel, hogy közösségben táncoljunk.  

Durkheim szerint a tánc egyfajta „kollektív pezsgés”, amiben az emberek egyesülnek, és ami így a csoportok összetartozásának gyökerét jelenti. Ez a pozitív feszültség hasonlatos az elektromossághoz:

olyan euforikus áramlást eredményez, amely során az egyéni öntudat feloldódik a közösségi identitásban. Olyan emelkedett állapotba hoz, ami már hasonlatos egy közös spirituális élményhez.

A közös tánc – különösen szakrális, rituális keretek között – szinte vallási tevékenység.

Ezt nemrég Bronwyn Tarr is alátámasztotta a modern tudomány eszközeivel. Mint írja, az embernek természetes hajlama van arra, hogy a mozdulatait másokéval összhangba hozza.

„Amikor a társaink mozgását utánozzuk, és ők is utánozzák a miénket, idegrendszerünkben hasonló idegpályákon mozognak az ideghormonok”.

Ezáltal tehát közös csatorna nyílik. A zenehallgatás önmagában, tánc nélkül is egy sor boldogsághormont termel, ami aktiválja az agyban az opioid receptorokat. Emiatt érzünk időnként ellenállhatatlan vágyat az iránt, hogy közösen táncoljunk.

Biológiai magyarázat ide vagy oda, Durkheim egyenesen odáig megy, hogy tánc nélkül nem is ember az ember. Talán igaza lehet Pina Bauschnak, aki azt mondja: "Táncoljatok, táncoljatok, különben elveszünk!".

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Vizuál

Elhunyt Andresz Kati

A színházi munkái mellett szinkronszerepeiről is híres színésznőt, akinek különleges hangja számos filmet tett emlékezetessé, hatvannyolc éves korában érte a halál.
Színház

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Zenés színház

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc interjú

Suejin Kang: „Soha ne adják fel, a nehezebb napokon sem!”

Emlékezetes volt a Budapest Ballet Grand Prix zárónapja. A gálát követően a zsűri két meghatározó tagjával beszélgettünk. Suejin Kang és David Makhateli elmondták, hogyan élték meg a verseny hosszú napjait.
Tánc ajánló

A Duna Művészegyüttes Héttorony című produkciója a Nemzeti Táncszínházban

December 28-án Makovecz Imre emlékére készült Héttorony című kortárs néptáncszínházi előadásával lép a Nemzeti Táncszínház színpadára a Duna Művészegyüttes. A produkcióban közreműködik Vecsei H. Miklós és az Etnofon Zenei Társulás.
Tánc hír

Kiválóan szerepeltek a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatói a Budapest Ballet Grand Prix-n

Első alkalommal rendezték meg a Budapest Ballet Grand Prix-t, ahol az egyetem hallgatói számos dobogós helyezést és különdíjat értek el. Az egyetem gratulációját fejezte ki a győzteseknek és felkészítő mestereiknek.
Tánc interjú

A megismételhetetlenség romantikus varázsa

A BDZ a Müpával közös, Zene Plusz sorozatában Mítoszok és istenek címmel készül táncos produkcióra a Győri Balett közreműködésével. Petró Margit Velekei Lászlóval, a társulat igazgatójával a balett jelképrendszeréről, a mozdulat születéséről, a sztereotípiák elengedéséről is beszélgettünk.
Tánc interjú

Nagy Gvendolin a Budapest Ballet Grand Prix-ről: Egy ilyen színvonalú versenynél rendesen fel kell készülni

Nagy Gvendolin, vagy ahogy becézik, „Gveni”, jelenleg a csehországi Ostravában él és a Nemzeti Morva-Sziléziai Színház professzionális társulatának tagja. A BBGP idejére azonban rövidesen hazalátogat. Ennek kapcsán kérdeztük.